Płytki na ścianie czy podłodze kuchennej to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, planując nową aranżację. Taka okładzina jest nie tylko praktyczna i stylowa, ale też odporna na intensywne użytkowanie i łatwa w pielęgnacji. Jakie kafelki wybrać do kuchni? W tym poradniku poznasz odpowiedź na to pytanie.

Płytki do kuchni – praktyczne i stylowe rozwiązanie. Poznaj jego zalety

Kuchnia to pomieszczenie do zadań specjalnych – zwłaszcza, jeśli lubimy z niej korzystać i staramy się, by faktycznie była centrum domowego życia. Gotowanie, spożywanie posiłków, długie biesiady ze znajomymi czy mycie naczyń to czynności, które wymagają dobrze zorganizowanej przestrzeni. Powinna być nie tylko stylowa, ale też praktyczna i komfortowa. Duże znaczenie będą miały w niej nie tylko funkcjonalne meble, ale też rodzaj wykończenia, w tym okładziny na ścianach i podłodze. 

Jednym z najlepszych rozwiązań do kuchni są płytki. Świetnie znoszą intensywne użytkowanie i kontakt z wilgocią, łatwo zmyć z nich zabrudzenia, a do tego latami wyglądają perfekcyjnie. Żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt, warto poświęcić nieco czasu i uwagi na wybór. Jak dokonać tego właściwego? Oto garść wskazówek, które mogą Ci się przydać. 
 

Płytki mozaika do kuchni

Jakie kafelki do kuchni? Na te parametry zwróć uwagę

Wybierając kafelki do kuchni, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich jakość i właściwości. Co będzie kluczowe? 

  • Przede wszystkim upewnij się, że kupujesz płytki pierwszej klasy jakości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybierasz kafle bez uszkodzeń i skaz. Dobrym pomysłem jest inwestycja w produkty cenionych i znanych marek, których renoma świadczy sama za siebie. Tego typu producentów znajdziesz również w Polsce, czego przykładem jest chociażby Tubądzin. 
  • Ważnym parametrem jest klasa ścieralności, wyznaczona przez normę PEI i odpowiednią cyfrę, od 1 do 5. W przypadku podłóg w kuchni warto wybrać kafelki z klasą ścieralności PEI 4 – zwłaszcza, jeśli często chcesz korzystać z pomieszczenia, gotować w nim czy jeść obiady.
  • Kolejny parametr to porowatość, czyli nasiąkliwość (zdolność do pochłaniania wody). Oczywiście w tym przypadku warto wybrać płytki o najniższym poziomie porowatości – kafelki w kuchni mogą często mieć kontakt z wilgocią.
  • Kupując płytki ceramiczne kuchenne, warto mieć na względzie także klasę antypoślizgowości, wyrażoną za pomocą litery R oraz liczby. Płytki odpowiednie na podłogę w kuchni posiadają oznaczenie od R9 do R13. Antypoślizgowe płytki posiadają chropowatą teksturę lub specjalne trójwymiarowe zdobienia – chociaż zazwyczaj trudniej je wyczyścić niż np. gładkie, szkliwione kafelki, zapewniają większe bezpieczeństwo.
Stylowa kuchnia z ciemnymi płytkami

Jakie płytki ścienne do kuchni? Poznaj możliwości

Niezaprzeczalnym plusem takiego rodzaju okładziny, jak płytki, jest szeroki wybór. Jeśli chodzi o kafelki ścienne, do wyboru masz szereg rozwiązań, które są tak samo modne i praktyczne. Chociaż nie muszą być tak wytrzymałe, jak płytki kładzione na podłodze, warto szukać materiałów dobrej jakości i wykończeń, które zdadzą egzamin na co dzień. Glazurę wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, co ułatwi również utrzymanie czystości!

  • Na topie – nie tylko dziś – jest kuchnia z płytkami heksagonalnymi, patchworkowymi i układanymi w mozaikę. Taka glazura do kuchni polecana jest do wielu wnętrz, nie tylko dużych i przestronnych. W przypadku mniejszych metraży, mozaikowe kafelki na ścianie warto połączyć z gładką, jednolitą podłogą. Jeśli zależy Ci na tym, żeby kafelki były trwałe przez lata, zwróć uwagę na rodzaj materiału i sposób ich montażu (zwłaszcza na rodzaj kleju).
  • Nie wiesz, jakie płytki ścienne do kuchni wybrać? Postaw na klasykę, czyli szkliwione kafle z tradycyjną fugą, które nigdy nie wychodzą z mody. Możesz pobawić się ciekawymi zestawieniami kolorystycznymi, na przykład brązowe kafle w kuchni zestawić z jasną fugą lub odwrotnie – białe płytki uzupełnić czarną fugą w stylu retro.
  • Idealne kafelki w kuchni na ścianie dla wymagających miłośników nowoczesnego stylu? Płytki rektyfikowane, czyli przygotowywane w taki sposób, by możliwe było ich układanie na ścianie bez fugi. Pomyśl o zakupie płytek nieszkliwionych, na powierzchni których nie widać zarysowań np. po uderzeniu ciężkim przedmiotem.
  • W modzie są wielkoformatowe płytki gresowe, najlepiej takie, które przypominają do złudzenia marmur, metal czy kamień. Tego typu okładzina kuchenna będzie się prezentowała niezwykle nowocześnie.
  • Klinkier na ścianę w kuchni? To też znakomity pomysł – zwłaszcza, jeśli wybierzesz płytki szkliwione, łatwiejsze w pielęgnacji od tych o matowej, lekko porowatej powierzchni. W trendach jest klinkier ścienny imitujący cegły.
Płytki do kuchni w kolorze miedzi

Płytki do kuchni na podłogę. Jakie wybrać?

Równie wiele rozwiązań czeka na tych, którzy chcą płytki położyć na kuchennej podłodze. Na jakie warto zwrócić uwagę?

  • Płytki imitujące drewno – kuchnia dzięki nim zyskuje bardziej przytulnego charakteru. Pamiętaj jednak, że możesz się zdecydować nie tylko na gres o ciepłym, naturalnym wybarwieniu, ale też na przykład taki, który przypomina wyglądem drewno bielone.
  • Do modnych płytek kuchennych podłogowych zaliczyć możemy również różnego rodzaju patchowrki. Podłoga w szachownicę w kuchni, a może kafelki sześciokątne? Wszystko zależy od Twojego pomysłu.
  • Jeśli zależy Ci na wyjątkowej trwałości, wybierz kwarcyt – płytki podłogowe wykonane z tego materiału cechuje wysoka odporność na czynniki zewnętrzne (na przykład chemię stosowaną do mycia podłóg) czy na uszkodzenia mechaniczne.

Jak ułożyć płytki na podłodze w kuchni? Odpowiedź zależy od tego, po jakie kafelki sięgasz, jaki chcesz uzyskać efekt, a nawet – jaki jest metraż oraz układ pomieszczenia. Płytki podłogowe na mijankę dodadzą dynamizmu dużej płaszczyźnie, z kolei płytki kwadratowe układane na prosto będą w sam raz do mniejszych kuchni.  Nowe płytki podłogowe w kuchni mogą być układane na starszych, należy jednak mieć świadomość, że wiąże się to z podniesieniem poziomu podłogi.

Minimalistyczne kafelki do kuchni

Kafelki w kuchni – inspiracje i pomysły, które warto wziąć pod uwagę

Rozpiętość możliwości, jakie oferują producenci płytek podłogowych i ściennych, otwiera też szerokie spektrum rozwiązań aranżacyjnych. Decyzja dotycząca wyboru konkretnej okładziny może więc opierać się nie tylko na aspektach związanych z trwałością czy praktycznością, ale też estetyką. Połączenie “cegły” na ścianach z drewnianą podłogą wpisze się w stylistykę rustykalną, matowy betonowy gres na podłodze i błyszczące kafle na ścianach dodadzą przestrzeni industrialnego sznytu, a gładka podłoga w połączeniu z etniczną ścienną mozaiką da efekt rodem z gorącej Hiszpanii. Jeśli szukasz inspiracji na aranżacje kuchennych płytek, sprawdź pomysły, zaglądaj na blog Elements, w których znajdziesz wnętrzarskie nowinki, ciekawe pomysły na wystrój i cenne wskazówki.

Kuchnia z wielkoformatowymi płytkami

Przydatne wskazówki – co warto wiedzieć o kładzeniu płytek w kuchni

Sam projekt aranżacji płytek do kuchni na podłogę czy ściany to jeszcze nie wszystko. Jeśli chcesz cieszyć się estetyką i wieloletnią trwałością okładziny, musisz starannie przeprowadzić wszystkie prace związane z jej kładzeniem. Ściany należy odpowiednio przygotować, na przykład poprzez zastosowanie hydroizolacji, a do montażu płytek użyć odpowiedniego kleju, dostosowanego do warunków panujących w kuchni. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, powierz je ekspertom. Chociaż cena fugowania płytek czy ich klejenia do ściany bywa wysoka, nie warto szukać pozornych oszczędności – mogą się skończyć koniecznością przeprowadzania w przyszłości istotnych poprawek.

Zielone kafelki do kuchni

Wybór okładziny na ściany oraz podłogi w kuchni to nie lada wyzwanie. Rozwiązaniem, które zda egzamin w wymagającym wnętrzu, są płytki. Praktyczne, łatwe w pielęgnacji, a do tego niezwykle stylowe, będą stanowić idealne tło dla mebli i dodatków. W poszukiwaniu modnych kafelków, w tym miniaturowych mozaik czy płytek XXL, zajrzyj do sieci salonów Elements, w których odkryjesz kolekcje słynnych marek, zarówno polskich, jak i światowych.