Na codzienne gotowanie i sprzątanie kuchni ogromny wpływ ma dobrane wyposażenie pomieszczenia. Jednym z ważniejszych elementów jest bateria zlewozmywakowa – to właśnie ona odpowiada za dystrybucję wody, a jej konstrukcja, kształt, a nawet wysokość może determinować komfort wykonywanych czynności. Jak ją zatem dobrać?

Bateria zlewozmywakowa – rodzaje, wylewka, kształt i inne

Aby wybrać baterię zlewozmywakową, która będzie odpowiednio funkcjonalna i dopasowana do kuchni, należy najpierw dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na temat takiej armatury i poznać jej rodzaje:

  • Baterie ścienne – jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do montażu bezpośrednio do ściany. Takie rozwiązanie pozwala zachować estetykę otoczenia zlewozmywaka i zapewnia dodatkową przestrzeń w jego okolicy. Armatura ścienna wymaga jednak montażu już na etapie wykańczania kuchni – konieczna jest tutaj bowiem ingerencja w glazurę;
  • Baterie stojące – taka armatura jest o wiele mniej kłopotliwa w montażu. Najczęściej mocowana jest w blacie lub krawędzi zlewozmywaka, a zatem można ją w razie potrzeby łatwo wymienić.

baterie do lazienki

Ten podstawowy podział to tylko jeden z wielu parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając baterię zlewozmywakową. Co jeszcze musisz wiedzieć o armaturze kuchennej?

  • Liczba uchwytów – bateria zlewozmywakowa może mieć jeden lub dwa uchwyty – wspólny lub rozdzielne do wody zimnej i ciepłej. Obecnie bardziej doceniana jest armatura jednouchwytowa przez wzgląd na łatwiejszą obsługę;
  • Typ wylewki – wylewki w bateriach zlewozmywakowych mogą być różne. Największą popularnością cieszą się jednak modele z wyciąganą wylewką – umożliwiające napełnianie wodą naczyń znajdujących się poza komorą zlewu – lub sprężynowe, czyli bardzo elastyczne i pozwalające na łatwiejsze czyszczenie zlewozmywaka. Zastanów się też nad tym, czy wybrać armaturę obrotową, czy nieruchomą – ta pierwsza jest niezbędna do zlewów dwukomorowych;
  • wysokość wylewki – od tego parametru będzie zależał komfort użytkowy strefy zlewozmywakowej. Pamiętaj, że odległość od dna komory do wylewki powinna być na tyle duża, by pomieścić większe garnki. Warto spojrzeć więc na wysokie modele – z wylewką w kształcie U, C, a nawet F. Niskie baterie będą miały zastosowanie tylko w przypadku instalacji głębokiego zlewu.

bateria zlewozmywakowa

Jak dopasować design armatury kuchennej do otoczenia?

Podstawowym kryterium wyboru designu baterii kuchennej powinno być dopasowanie jej do zlewozmywaka. Najlepiej, jeśli wykonane będą z podobnych materiałów o zbliżonym odcieniu i wtórujące temu samemu stylowi dekoracyjnemu. Pamiętaj jednak, że nie jest to regułą – czasami udane okaże się połączenie metalicznej armatury i barwionego zlewu, o ile zostaną zestawione umiejętnie.

Na szczęście obecnie na rynku dostępna jest armatura w całej palecie barw i wykończeń, tak aby dobranie modelu właściwego zlewozmywaka było jak najprostsze. Coraz częściej można się spotkać także z całymi zestawami – armatura + komora – które zostały zaprojektowane wspólnie, a dzięki temu tworzą spójną całość aranżacyjną.

Bateria zlewozmywakowa w służbie ekologii

W dzisiejszych czasach, wyposażając mieszkanie, należy patrzeć już nie tylko na funkcjonalność i design poszczególnych elementów wyposażenia. Trzeba też zastanowić się, co zrobić, aby uczynić swoją przestrzeń roboczą przyjazną środowisku. W przypadku baterii zlewozmywakowych istnieje na to kilka sposobów:

  • perlator – to niewielkie sitko montowane na wylewce baterii ma za zadanie napowietrzać wodę, dzięki czemu zużywasz mniej bieżącej wody przy zachowaniu silnego strumienia,
  • głowica ceramiczna – ten prosty element wewnątrz armatury zapobiega przed kapaniem wody z kranu,
  • termostat – ile czasu zajmuje Ci ustawienie idealnej temperatury wody, zanim zaczniesz jej używać? Czy wiesz, że wybór baterii zlewozmywakowej z termostatem pozwoli Ci na większą oszczędność wody? Pożądana temperatura ustawi się bowiem samoczynnie, a Ty nie będziesz marnował wody w czasie własnoręcznego regulowania uchwytów.

zlewozmywak