Blat, jako jeden z elementów zabudowy oraz wyposażenia łazienki, pełni w niej kilka funkcji – dekoracyjną (możesz bowiem położyć na nim różnorodne akcesoria, sztuczne kwiaty, rośliny lub perfumy) oraz praktyczną (miejsce robocze na blacie warto wykorzystać do przechowywania podręcznych kosmetyków). Aby jednak był w pełni funkcjonalny, powinien być dopasowany do warunków panujących we wnętrzu, zabezpieczony przed wilgocią i odpowiednio zamocowany. Z czego możesz wykonać blat łazienkowy?
 

Wśród najczęściej wymienianych materiałów idealnych do wykonania blatu łazienkowego wymienia się kamień oraz drewno. Pozostają również inne opcje, mniej popularne. Którą z nich wybrać, by cieszyć się pięknym i wytrzymałym blatem pod umywalkę?

 

Blat kamienny – odrobina luksusu w zwyczajnej łazience

Blat wykonany z kamienia kojarzy się z luksusem i wysoką ceną. Przede wszystkim jednak najważniejszą jego cechą jest wytrzymałość i właśnie w tym tkwi fenomen jego wykorzystania. Kamień nie pochłania wilgoci i nie odkształca się – w kontekście tych cech szczególnie warto wspomnieć o kwarcytach, alabastrze czy marmurze.
Niektóre z kamieni wykorzystywanych do wykonania blatów łazienkowych będzie trzeba pokryć impregnatem, by na skutek działania wody nie ulegały odbarwianiu. Tutaj warto przytoczyć chociażby niektóre z odmian marmuru, jak np. Ametist czy Trachyt Weidenhahn.

 

blat łazienkowy

 

Blat drewniany – idealny do łazienek z duszą retro

Drewno to przyjemny materiał wykończeniowy, który sprawdzi się również w łazience. Odpowiednio dobrany i zabezpieczony gatunek drewna jest odporny na wilgoć i wytrzymały, a w dodatku prezentuje się naprawdę dobrze, dodając łazience uroku. W pomieszczeniu łazienkowym sprawdzi się szczególnie drewno egzotyczne – chociażby cedr, merbau, tek lub badi.
Piękny rysunek drewna w połączeniu z nowoczesną umywalką oraz baterią stworzy zestaw oryginalny oraz elegancki. W tak urządzonym pomieszczeniu będziesz odczuwać przyjemny powiew natury.
Drewno zastosowane na blat łazienkowy można zabezpieczyć olejem, który nakładany metodą na gorąco bardzo mocno wnika w głąb surowca, lub lakierem. Rodzaj preparatu należy dopasować do gatunku drewna.
 

blat łazienkowy

 

Drewniane blaty to elementy wyposażenia bliskie łazienkom, w których dominują kolory ziemi oraz natury. Drewno stworzy piękne zestawienie z beżami, brązami, zielenią oraz bielą. Jeśli takie odcienie są Ci bliskie, możesz śmiało wypróbować proponowane rozwiązanie w swoim wnętrzu.

 

blaty łazienkowe

 

Blat w łazience, a może płytki ceramiczne?

Wyłożenie blatu łazienkowego płytkami to jedno z prostszych rozwiązań, które może być tańszą alternatywą dla drewna egzotycznego lub kamienia. Taką konstrukcję tworzy się zwykle poprzez naklejenie płytek na stelaż wykonany z płyt gipsowo-kartonowych lub konstrukcji betonowej.
 

blat łazienkowyPłytki wykorzystane do wykończenia blatu można zestawić kontrastowo względem okładziny ściennej, stosując odmienny kolor oraz fakturę materiału, lub wręcz przeciwnie – stworzyć spójną kompozycję z kafli, które pozostały po remoncie. Dużym walorem płytek ceramicznych jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci, pod wpływem której nie będą się odbarwiać.


Blaty szklane lub z laminatu

Jednym z tańszych, a przy tym dość okazałych materiałów wykończeniowych na blat może być laminat stylizowany na drewno lub naturalny kamień. Szkło wkomponuje się w aranżację łazienki nowoczesnej, tworząc dopasowany zestaw z powierzchniami chromowanymi oraz połyskującymi lub matowymi okładzinami mebli.
Jedynym minusem szkła są zacieki, które mogą powstawać na skutek zachlapania go wodą. Aby szklany blat wyglądał na co dzień schludnie, będzie zatem wymagał częstego przecierania.
Jak widać, jest kilka opcji wykończenia blatu łazienkowego. Dobierz taką, która będzie pasowała do aranżacji wnętrza, zastosowanej kolorystyki oraz mebli.
 

 

Polecane produkty