Umywalkę w łazience można wykończyć na wiele sposobów – jedni decydują się na zastosowanie klasycznego, dekoracyjnego syfonu, inni stawiają na eleganckie postumenty i półpostumenty. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest jednak zastosowanie szafki podumywalkowej, która okazuje się być najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Z czego to wynika?


Szafka pod umywalkę – dlaczego warto ją wybrać?


Szafki podumywalkowe są meblami pełniącymi kilka funkcji jednocześnie. Po pierwsze efektownie wykańczają ceramikę sanitarną, najczęściej tworząc z nią spójną kompozycję. Po drugie taki mebel skutecznie maskuje wszystkie elementy odpowiedzialne za odprowadzanie wody z umywalki, a więc syfon, który mógłby zaburzyć założoną stylistykę pomieszczenia.

 

nowoczesna szafka podumywalkowa

 

Po trzecie, szafki tworzą dodatkowe miejsce do przechowywania. Choć część wnętrza mebla zajęta jest przez syfon, wciąż pozostaje sporo przestrzeni do wykorzystania. Świetnie sprawdzi się na detergenty, zapas kosmetyków lub papieru toaletowego lub akcesoria potrzebne do codziennej pielęgnacji twarzy i rąk.


Stojąca czy wisząca? Na jaką szafkę podumywalkową się zdecydować?


Szafki podumywalkowe dostępne są w dwóch wersjach do wyboru – stojącej i wiszącej. Ta pierwsza zdaje się być bardziej klasyczna i zaleca się ją do większych łazienek. Nowocześniejsze są meble wiszące – dzięki sposobowi montażu zdają się być lżejsze w odbiorze, a ponadto nie zajmują cennego miejsca na posadzce. Dzięki temu masz też łatwiejszy dostęp do podłogi – pod meblami nie będzie się zatem gromadził kurz, ponieważ możesz ją wygodnie sprzątać przy regularnych porządkach. Wiszące szafki podumywalkowe często mają ciekawą formę, minimalistyczny charakter i są efektowne i praktyczne zarazem. 

 

stojąca szafka podumywalkowa

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na meble wiszące, czy też stojące, pamiętaj, aby wybrać szafki odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Z tą będą miały bowiem sporo kontaktu – przypadkowe zachlapania w czasie mycia rąk i twarzy oraz para wodna osadzająca się na nich w czasie zażywania gorącej kąpieli mogłyby uszkodzić meble wykonane z niewłaściwych materiałów.


Umywalka meblowa, nablatowa czy wpuszczana?


Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyborze szafki podumywalkowej, zastanów się nad tym, jak ma wyglądać Twoja łazienka. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj dobór samej umywalki, ponieważ z meblami możesz komponować aż trzy różne rodzaje ceramiki sanitarnej:

 

  • Umywalki meblowe – najpopularniejsze i najprostsze w swojej formie. Nakładane są bezpośrednio na szafkę w taki sposób, że rant umywalki stanowi zwieńczenie mebla. W takim układzie nie ma wokół ceramiki miejsca do ustawienia akcesoriów czy kosmetyków, dlatego warto rozważyć wybór umywalki z szerokimi półkami, albo też szafki z szufladami, która pomieści Twoje przedmioty.

 

wisząca szafka pod umywalkę

 

  • Umywalki nablatowe – ceramikę stawia się na powierzchni szafki wykończonej blatem. Do takich umywalek często dobiera się także nablatową armaturę. Całość wygląda bardzo nowocześnie i efektownie, szczególnie jeśli szafka i blat mają sporą szerokość. Pamiętaj jednak, aby wybrać umywalkę ze szlifowanym spodem lub wykończoną w inny, równie atrakcyjny sposób. Misa jest tu bowiem wyeksponowana o wiele lepiej niż w przypadku innych rozwiązań.
  • Umywalka podblatowa – takie rozwiązanie sprawia, że umywalka jest całkowicie schowana w meblu – do dyspozycji masz nieckę w szafce, która jest wygodna w użytku i prezentuje się niemal ascetycznie. Dlatego też umywalki wpuszczane w blat są chętnie wykorzystywane w minimalistycznych aranżacjach otoczenia.

 

Ciekawe szafki pod umywalkę z naszej oferty


W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór szafek podumywalkowych – tak stojących, jak i wiszących, do umywalek meblowych i nablatowych. Łatwo więc dopasujesz je do własnych potrzeb. Zobacz kilka przykładowych modeli i zainspiruj się podczas kreowania własnej strefy umywalkowej w łazience:

 

Polecane produkty