Coraz więcej osób na etapie budowania domów decyduje się na stworzenie instalacji centralnego odkurzania. Rozwiązanie takie ma bowiem liczne zalety i znacząco ułatwia utrzymanie mieszkania w czystości. Co warto wiedzieć o podobnych systemach i kiedy warto się na nie zdecydować?


Czym są odkurzacze centralne?


Odkurzacz centralny to nowoczesna instalacja obejmująca cały dom lub mieszkanie. Najważniejszym jej elementem jest jednostka centralna o ogromnej mocy, którą montuje się w pomieszczeniu gospodarczym. To właśnie od niej biegną wszystkie przewody stworzonej sieci – rury znajdują się w ścianach i są rozprowadzone tak, by sięgały do każdego pomieszczenia w lokalu. Ich wyjściami są specjalne gniazda ssawne, do których podłącza się tradycyjny, giętki wąż służący do odkurzania, a także innowacyjne szufelki, czyli podłużne otwory umieszczone tuż przy posadzce. Szczególnie interesujące są te drugie, ułatwiające zamiatanie – wystarczy bowiem przemieścić w ich kierunki kurz i odpady, by się ich pozbyć.

 

odkurzacz centralny

 

Instalacja odkurzacza centralnego przyniesie ogrom korzyści wszystkim domownikom. Tworzeniem takich systemów zajmuje się m.in. firma Comfort System, która oferuje urządzenia najwyższej klasy. Co warto wiedzieć o zaletach i wadach odkurzacza centralnego, zanim się zdecyduje na jego zakup? 


Jakie zalety mają odkurzacze Comfort System?


Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem instalacji centralnego odkurzania we własnym domu, sprawdź, co możesz zyskać:

  • Czystsze powietrze – w systemach centralnych odkurzaczy nie występuje zjawisko cyrkulacji brudnego powietrza. To zasysane podczas sprzątania przechodzi do jednostki centralnej, gdzie, po przefiltrowaniu, odprowadzane jest na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie okazuje się wprost idealne do domów i mieszkań alergików – ryzyko powracania kurzu, roztoczy i innych alergenów do sprzątanych pomieszczeń zostaje wyeliminowane.
  • Wysoki komfort użytkowy – tradycyjne odkurzacze o dużej skuteczności najczęściej cechują się też sporymi gabarytami. Operowanie takimi urządzeniami może być męczące – przenoszenie ich pomiędzy pomieszczeniami lub, co gorsza, piętrami. W przypadku odkurzaczy centralnych zyskujesz natomiast pełną swobodę ruchu i sprzątasz bez zmęczenia.

 

nowoczesny odkurzacz centralny

 

  • Cicha praca – jednostka centralna, czyli urządzenie odpowiedzialne za ssanie, umieszczona jest w pomieszczeniu gospodarczym. Takie oddalenie sprawia, że w sprzątanych przez Ciebie pokojach hałas jest naprawdę niewielki i mało uciążliwy. 
  • Duży zbiornik na kurz – w podobnych systemach pojemniki na odpady są naprawdę duże – często mają nawet kilkadziesiąt litrów pojemności. W związku z tym wystarczy opróżniać je kilka razy do roku, co dodatkowo wpływa na komfort codziennego sprzątania.
  • Znakomita skuteczność odkurzania – odkurzacze centralne mogą mieć ogromną moc przekładającą się na niesamowitą siłę ssania. To właśnie dzięki niej odkurzanie w tym systemie jest zawsze dokładne.

 

Czy systemu centralnych odkurzaczy mają wady?


Niezwykłe zalety centralnych odkurzaczy z powodzeniem mogą przysłonić ich wady. Do minusów zaliczyć można wysoką cenę całego systemu z montażem oraz trudności przy tworzeniu takich instalacji w istniejących już budynkach. Jeśli jednak budujesz dom od podstaw, koniecznie rozważ podobne rozwiązanie w swoim gospodarstwie.
Jeśli chodzi o centralne systemy odkurzania Comfort System, warto obalić również dwa mity, które często brane są za wady takich instalacji. Pierwszym z nich jest ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych zapachów i rozwijania się bakterii w sieci przewodów w ścianach. Zastosowany w odkurzaczu system ruchu wirowego, który wraz z zasysanym piaskiem na bieżąco oczyszcza przewody, oraz fakt, że cała instalacja przeznaczona jest do użytku w środowisku suchym, wykluczają podobne zjawiska. To również eliminuje obawy związane ze skomplikowanym czyszczeniem instalacji.
Inną często pojawiającą się troską jest ryzyko zapchania się instalacji. Takie sytuacje zachodzą jednak niezwykle rzadko i zazwyczaj w obrębie elastycznego węża odkurzającego – zdarzają się, gdy przypadkiem próbujesz wciągnąć coś dużego, np. pluszową zabawkę.

 

części odkurzacza centralnego

 

Aby jednak mieć pewność, że powyższe problemy nie zaistnieją w systemie centralnego odkurzania, należy sięgać po oryginalne elementy instalacji wykonane z czystego PCV – tańsze zamienniki często produkowane są z odpadów produkcyjnych, więc nie warto ich wybierać. Dla pewności stworzenia w pełni funkcjonalnego systemu powinno się oddać tę sprawę w ręce specjalistów, którzy zadbają o jakość komponentów instalacji i ich prawidłowe działanie.