Twoja łazienka ma mały metraż i zastanawiasz się, jak wygospodarować trochę miejsca? A może planujesz efektowną, minimalistyczną aranżację i nie chcesz jej zakłócać urządzeniami AGD? Jednym z popularnych pomysłów jest umieszczenie pralki poza łazienką.

Nie ulega wątpliwości: pralka musi znaleźć się w każdym domu lub mieszkaniu. To jeden z podstawowych sprzętów, z których korzystamy co kilka dni. Często jednak pojawia się problem, gdzie ją umieścić. Choć w większości polskich mieszkań pralka znajduje się w łazience (co ze względów higienicznych wydaje się najlepszym rozwiązaniem), czasem to pomieszczenie okazuje się zbyt małe. Zdarza się też, że po prostu wolimy, by pralka w niej nie stała, np. z powodu przemyślanej aranżacji wnętrza. Wówczas możemy znaleźć jej inne miejsce, bo nie ma żadnej zasady, według której pralka obowiązkowo musi znajdować się w łazience.

 

pralka poza łazienką

 

Pralka — jeśli nie w łazience, to gdzie?

Jedyny aspekt, który nas ogranicza podczas szukania miejsca na pralkę, to konieczność podłączenia urządzenia do wody, odpływu oraz prądu. Z tego względu częstym wyborem jest umiejscowienie pralki w kuchni. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu było to nielegalne, ale na szczęście przepisy prawa budowlanego zmieniły się i teraz bez obaw możemy umieścić pralkę w kuchni. Ma to swoje zalety — zabudowana blatem pralka mniej rzuca się w oczy i jest łatwo dostępna, a podłączenie jej nie stanowi problemu. Wadą są jednak kuchenne zapachy, które mogą przenikać do czystych ubrań oraz problem z koszem na brudną bieliznę — trzymanie go w kuchni to raczej nietrafiony pomysł. Jeśli chcemy umieścić pralkę w kuchni, zadbajmy o odpowiednią wentylację, w przeciwnym razie świeże pranie może przesiąknąć zapachem potraw lub... podczas obiadu będziemy wyczuwać intensywną woń płynu do płukania tkanin.

Nowoczesne aranżacje wnętrz prezentują czasem pralki ukryte w szafach wnękowych na korytarzu czy w garderobie, a nawet w szafie w łazience. To świetne rozwiązanie, które korzystnie wpływa na estetykę pomieszczeń — sprzęt AGD jest ukryty za drzwiami szafy i nie rzuca się w oczy ani nie „zagraca” przestrzeni. W pobliżu można umieścić kosz na brudną bieliznę, zapasy środków czystości i inne niezbędne, choć niekoniecznie estetyczne, drobiazgi.

Ciekawym pomysłem jest umieszczenie pralki na półce, na pewnej wysokości. To sprawia, że nie musimy schylać się, by obsłużyć urządzenie, daje także większą swobodę podczas planowania rozmieszczenia sprzętów w domu lub mieszkaniu i świetnie wpisuje się w nowoczesny nurt oszczędnego, pomysłowego planowania przestrzeni. Jednym z obecnych trendów jest umieszczenie pralki typu slim na półce nad toaletą. Jeśli planujemy zakup pralki i suszarki, możemy ustawić urządzenia pionowo, jedno nad drugim. 

 

pralka poza łazienką

 

Pralnia lub pomieszczenie gospodarcze — idealne miejsce na pralkę

Idealną sytuacją jest wygospodarowanie osobnego pomieszczenia „roboczego”, które zwykle nazywamy pralnią, suszarnią lub pomieszczeniem gospodarczym. W ten sposób wszystkie urządzenia, akcesoria i detergenty niezbędne do utrzymania czystości w domu możemy zgromadzić w jednym miejscu. Takie rozwiązanie sprzyja utrzymaniu porządku w innych pomieszczeniach oraz daje domownikom przestrzeń na zrobienie i rozwieszenie prania bez zajmowania miejsca w łazience czy salonie. Zwykle jednak musimy zaplanować stworzenie pralni już na etapie budowy lub generalnego remontu domu. Takie miejsce jest idealne dla pralki. Nie zajmujemy przestrzeni w łazience lub kuchni, nie chowamy pralki w szafie i mamy do niej wygodny dostęp. Pamiętajmy jednak, że pomieszczenie typu pralnia czy suszarnia musi być dobrze wentylowane i warto zaplanować jego rozkład, ponieważ bez odpowiedniej organizacji szybko zapanuje w nim bałagan.

Okazuje się, że pralka wcale nie musi stać w łazience. Umieszczenie jej w kuchni czy w szafie to doskonałe rozwiązanie dla mieszkań o małym metrażu, a posiadacze domków jednorodzinnych mogą stworzyć osobne pomieszczenie gospodarcze. Które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?