Jeśli pragniesz, aby Twoja łazienka nabrała indywidualnego charakteru i przypominała domowe spa, jako materiał wykończeniowy wybierz drewno. Jego użycie odmieni chłodny wygląd wykafelkowanego wnętrza, wniesie atmosferę wyciszenia i relaksu, a także sprawi, że codzienna kąpiel i zabiegi kosmetyczne będą zmysłowym doświadczeniem. Drewno w łazience będzie cieszyć Cię długo, jeśli odpowiednio zadbasz o konserwację naturalnego surowca. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Możliwości wykończeniowe drewna w łazience

Niezmienne od lat wykończenie łazienki polega na wszechstronnym zastosowaniu ceramiki. Wielość jej dostępnych rozmiarów, kolorów i wzorów sprawia, że płytki – od wielkoformatowych po mozaikowe dodatki dekoracyjne – zajmują całe ściany i podłogi łazienki. Ich niepodważalnymi zaletami są trwałość, łatwość utrzymania w czystości, odporność na wpływ wilgoci, nie bez znaczenia jest też walor dekoracyjny i nieskomplikowany montaż, z którym można poradzić sobie samodzielnie. Co więcej – zdobywające sobie z roku na rok coraz więcej zwolenników ogrzewanie podłogowe instalowane jest najczęściej w łazienkach – podłoga z płytek dzięki niemu staje się znacznie bardziej przyjemna w dotyku.

Modne obecnie nowoczesne wykończenie ceramicznymi okładzinami ściennymi i podłogowymi uzupełnia wygląd chromowanych i metalicznych elementów wyposażenia. Styl ten jest jednak chłodny w odbiorze wizualnym, więc aby go nieco ocieplić, poszukiwane są sposoby na takie jego urozmaicenie i dekoracyjne dopełnienie, aby nowoczesna łazienka prezentowała się jako miejsce relaksujące, by widok jej wnętrza zachęcał do pozostania na dłużej i przygotowania kąpieli, w której dopieszczone zostaną wszystkie zmysły. Spośród materiałów wykończeniowych, które pomogą Ci w uzyskaniu takiego efektu, najbardziej skuteczne będzie drewno.

 

drewno w łazience

 

Wygląd łazienki zmieni przede wszystkim drewniana podłoga, ale surowiec ten będzie równie skutecznie wyeksponowany, jeśli zdecydujesz się na zamocowanie drewnianego blatu czy wykonanej z tego materiału umywalki. Nowoczesna łazienka zyska również przez drewniane dodatki na ścianach – zarówno zdobiące ją dekoracje, jak też funkcjonalne meble.

 

Jakie drewno do łazienki wybrać?

Drewno jest materiałem wykończeniowym, który polecany jest do wszystkich pomieszczeń, ale w przypadku łazienki szczególne znaczenie mają: wybór odpowiedniego gatunku, sposób montażu z użyciem specyficznych materiałów, a także właściwa konserwacja.

Łazienka jest pomieszczeniem specyficznym i z tego względu wymaga takiego wykończenia i wyposażenia, które dobrze znosić będzie intensywne zawilgocenie, częste zachlapania i gwałtowne zmiany temperatur. Nie każde drewno podoła takim warunkom, a niedopatrzenia przy montażu skutkować będą pęcznieniem, pękaniem, pojawieniem się miejsc zbutwiałych i zagrzybionych, czego niekorzystnym dla domowego budżetu efektem będzie konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu łazienki. Unikniesz go, jeśli Twój wybór padnie na jeden z następujących rodzajów drewna:

- w pomieszczeniach kąpielowych najlepiej sprawdzi się drewno, które w warunkach naturalnych na co dzień ma styczność z wysoką zawartością pary wodnej w powietrzu – to gatunki egzotyczne, takie jak merbau, iroko, teak, wenge, jatoba, doussie,

- spośród gatunków rodzimych w łazience znajdzie zastosowanie drewno dębu, orzecha, wiązu i jesionu, buku,

- znacznie bardziej odporne na warunki panujące w łazience będzie drewno modyfikowane termicznie niż świeżo zakupione wysezonowane i zaimpregnowane deski.

 

drewniana podłoga w łazience

 

Ważne!

Generalna zasada dotycząca remontów i wykończenia szczególnie sprawdza się w przypadku łazienki: im więcej starań poczynisz przy wyborze materiałów i ich odpowiednim zastosowaniu, tym bardziej trwały efekt uzyskasz. Zwróć uwagę na to, by drewno miało niski współczynnik kurczliwości i zostało uprzednio uodpornione na biodegradację.

 

Konserwacja drewna w łazience – na co się zdecydować?

Drewno w łazience poddane będzie specyficznym warunkom wilgotnościowym i dlatego nie wszystkie sposoby na przedłużenie trwałości tego surowca znajdą zastosowanie w tym pomieszczeniu. Dlaczego? Przykładem w sposób naturalny kojarzącym się z konserwacją drewna jest pokrycie go kilkoma warstwami lakieru. Tymczasem, zastosowanie tej techniki w łazience, spowoduje powstanie powłoki uniemożliwiającej oddychanie drewnu. A jest ono niezbędne, by wilgoć – która przedostanie się w głąb desek na przykład na skutek ubytku w elastycznej zaprawie klejącej – w sposób naturalny odparowała. Co więcej, lakierowana powierzchnia jest chłodna w dotyku i śliska, co skutkować może poślizgnięciem się na zachlapanej wodą posadzce.

 

drewno w łazience

 

Zupełnie odmienny efekt nada drewnu pokrycie go preparatami woskowymi i olejowymi. Co prawda zabiegi konserwujące przeprowadzać należy okresowo i sukcesywnie je powtarzać, jednak dzięki nim zyskujesz za każdym razem ten sam efekt nowej, jedwabistej w dotyku powierzchni drewnianej, która dodatkowo prezentuje się niezwykle dekoracyjnie. Dodatkową korzyścią jest możliwość renowacji podłogi na niewielkiej powierzchni – w przypadku lakierowanej posadzki odnowienie jej fragmentu pozostawi zauważalne ślady, które nie przysłużą się estetycznemu wyglądowi łazienki.

 

drewniana łazienka

 

1. Lakierowanie sprawdzi się w przypadku drewnianego blatu umywalkowego.

2. Woskowanie jest jedną z metod na przedłużenie trwałości drewna, ale wymaga usuwania z zachlapanych powierzchni śladów wody i wycierania do sucha – w przeciwnym razie pojawią się nieestetyczne przebarwienia, które znikną po nałożeniu kolejnej warstwy wosku.

3. Olejowanie – zarówno na gorąco, jak i na zimno – jest sposobem na kompletną konserwację drewna egzotycznego i znajdzie zastosowanie również w przypadku gatunków rodzimych.

- W przypadku posadzek drewnianych w łazience szczególne znaczenie ma konserwacja podłogi w pierwszym roku użytkowania – zabiegi polegające na powtórzeniu olejowania należy przeprowadzić ponownie – dwukrotnie, a nawet trzykrotnie. W szczególności należy uwzględnić sugestie i zalecenia, jakie zamieścił na karcie technicznej producent konkretnego preparatu.

- Kosmetyka podłogi olejowanej uwzględnić powinna użycie specjalistycznych preparatów, jakimi są między innymi olej pielęgnacyjny, pasta i mydło olejowe.

- Preparatami łączącymi zalety wynikające ze stosowania oleju i wosku są olejowoski.

 

Olejowanie – na czym polega?

Preparat w przypadku łatwiejszego do przeprowadzenia olejowania na zimno nanoszony jest ściereczką, pędzlem lub wałkiem, a jego nadmiar jest ścierany kawałkiem materiału tekstylnego. Po wsiąknięciu specyfiku powierzchnię drewna przeciera się drobnoziarnistym papierem ściernym, oczyszcza i ponownie pokrywa olejem. Druga jego warstwa nie wymaga użyciu materiałów ściernych, a jedynie wypolerowania i nadania połysku, co uzyskasz w łatwy sposób przez użycie suchej ściereczki.

 

O czym pamiętać przy sprzątaniu łazienki wykończonej drewnem?

- jeśli na drewnianej posadzce znajduje się powłoka z lakieru, zagrożeniem dla jej połysku i nieskazitelnego wyglądu są drobiny piasku, a te pojawić się mogą wniesione na łapach czworonogów lub wysypane z kieszeni i zawiniętych nogawek spodni dzieci bawiących się w piaskownicy i osób pracujących na wolnym powietrzu. Stąd konieczność częstego odkurzania łazienki z użyciem ssawki wyposażonej w miękką końcówkę, nierysującą lakierowanej powierzchni,

- wszelkie zachlapania z wody należy usuwać na bieżąco, co służy bezpieczeństwu (lakierowana podłoga) i estetyce (woski, oleje, olejowoski),

 

drewno w łazience

 

- decydując się na zastosowanie jednego z gatunków egzotycznych, zwróć uwagę na zalecenia odnośnie konserwacji i czyszczenia, jakie zamieścił producent. Warto stosować detergenty i inne specyfiki dedykowane specjalnie do danego drewna,

- myjąc podłogę, używaj do tego celu wilgotnego, ale nie mokrego mopa materiałowego, a wszelkie mokre ślady zetrzyj suchą ściereczką, nie pozwalając im wyschnąć samoistnie,

- aby umożliwić drewnu samoistne wysychanie, ważna jest sprawna wymiana powietrza w łazience. Aby ją zapewnić, konieczne jest wyposażenie drzwi łazienkowych w podłużną kratkę wentylacyjną, dekoracyjne tuleje lub podcięcie i oczyszczanie z zabrudzeń kratki umieszczonej na wylocie zużytego powietrza.

 

Polecane produkty