Planujesz budowę lub remont i zastanawiasz się, jak duża powinna być łazienka, aby spełniała oczekiwania wszystkich domowników? Wiemy, że to trudna decyzja, dlatego przygotowaliśmy garść przydatnych informacji.

Projektowanie, remont i aranżacja łazienki to ogromne wyzwanie. W końcu — z łazienki korzystamy każdego dnia, dlatego to pomieszczenie powinno być maksymalnie funkcjonalne. Równocześnie wyposażenie łazienki wiąże się z wysokimi kosztami i obniżenie ich poprzez mniejszy metraż wydaje się bardzo kuszącym rozwiązaniem. Lepiej jednak tego nie robić — zbyt mała łazienka to dyskomfort, z którym będziemy mieć do czynienia każdego dnia przez kilka lub kilkanaście lat!

 

Optymalna wielkość łazienki

 

Optymalna wielkość łazienki

Planując wielkość (oraz ilość) łazienek powinniśmy brać pod uwagę liczbę stałych domowników, ich wiek oraz stan zdrowia (czy mieszkają z nami osoby niepełnosprawne lub seniorzy?) oraz to, jak często i jak długo przebywają u nas goście. W przypadku łazienki minimalny metraż to 7 m². Dla toalety, według przepisów, minimalne wymiary to 100x110cm, jednak w praktyce wygodna toaleta (zwłaszcza z umywalką) powinna mieć przynajmniej 110 cm x 135 cm. W miarę możliwości warto jednak zarezerwować więcej przestrzeni na łazienkę. Zwiększenie metrażu zaledwie do 9 m² zapewni nam większą swobodę aranżacji i korzystania z tego pomieszczenia. W szczególnej sytuacji są rodziny, w których są seniorzy lub osoby niepełnosprawne. Wówczas udogodnienia, które muszą znaleźć się w łazience, wymagają przestrzeni. Większy metraż zapewnia także swobodę ruchów, która stanowi dla takich osób duże ułatwienie.

Pamiętajmy, by wziąć pod uwagę także kształt łazienki (w tym także ewentualne skosy) oraz umieszczenie i wielkość okna. Takie detale mają wpływ na późniejszą aranżację pomieszczenia. Co ciekawe, zbyt duża łazienka może okazać się równie niepraktyczna, co zbyt mała, a ponadto pociąga za sobą znacznie wyższe koszty, dlatego najlepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który zaaranżuje dla nas to pomieszczenie.

Poza wielkością ważna jest także liczba łazienek w domu. Obecnie popularnym rozwiązaniem są dwa pomieszczenia tego typu - jedna w strefie dziennej, a druga w pobliżu sypialni. To ogromne udogodnienie, zwłaszcza podczas porannych przygotowań do wyjścia oraz wieczornej higieny. W ten sposób możemy zaoszczędzić czas i unikniemy napięć między członkami rodziny, którzy spieszą się do pracy lub szkoły albo chcą skorzystać z toalety przed snem. Dwie łazienki coraz częściej stanowią normę w domach, w których mieszka troje lub więcej domowników.

 

Optymalna wielkość łazienki

 

Funkcjonalna aranżacja

Przemyślana aranżacja to klucz do sukcesu — bez względu na metraż. Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu przestrzeni z łazienki okaże się wygodne, a dostęp do poszczególnych urządzeń sanitarnych i innych elementów wyposażenia nie będzie stanowił problemu.

Zanim rozpoczniemy planowanie, warto wiedzieć, gdzie przebiegają rury kanalizacyjne oraz wentylacja, ponieważ od tego zależy rozkład urządzeń. Następnie powinniśmy zaplanować, jakie urządzenia chcemy umieścić w łazience, biorąc pod uwagę liczbę domowników. Przykładowo, w dużych łazienkach dobrym rozwiązaniem jest montaż dwóch umywalek na wspólnym stole. Dzięki temu rano dwie osoby mogą korzystać z łazienki równocześnie. Z kolei właściciele bardzo małych pomieszczeń muszą wykazać się kreatywnością — praktyczne okazują się wówczas narożne kabiny prysznicowe oraz schowki pod umywalką czy w lustrze. Jeśli dobrze przemyślimy aranżację, nawet niewielka łazienka okaże się wygodna i funkcjonalna, a ze złym planem — największe pomieszczenie będzie odstraszać pustką i niekomfortowym rozkładem.

Polecane produkty