Szafka pod umywalkę to mebel wielofunkcyjny, dlatego musi wyróżniać się nie tylko względami praktycznymi, ale też estetyką. Dobrze dopasowana szafka stwarza dodatkową przestrzeń do przechowywania przydatnych drobiazgów czy detergentów, a jednocześnie w sprytny sposób maskuje mało atrakcyjne elementy np. syfon. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mebla pod umywalkę?

Szafka wisząca czy stojąca?

Dobra szafka łazienkowa pod umywalkę musi łączyć względy praktyczne z estetycznymi, co nie zawsze jest proste. Warto kierować się swoim gustem, nie zapominając jednocześnie o funkcjonalności.

Najbardziej klasycznym i znanym każdemu rozwiązaniem jest stojąca szafka pod umywalkę. Zwykle ma ona niewielkie nóżki, dzięki czemu nie stoi bezpośrednio na podłodze, zmniejszając ryzyko zawilgotnienia i poprawiając wentylację. Taka opcja spodoba się miłośnikom tradycyjnego wystroju.

Wielbiciele nowoczesnego stylu z pewnością docenią szafki wiszące, dające ciekawy efekt lekkości i unoszenia. Doskonale pasują do wnętrz minimalistycznych i geometrycznych form. Ważne jednak, że dodatkowo ułatwiają utrzymanie czystości – możemy łatwo wyczyścić przestrzeń pod nimi, nie zbiera się tam wilgoć i kurz.

 

Jak wybrać szafkę pod umywalkę do łazienki?

 

Szafka otwarta czy zamykana?

Najczęściej szafki pod umywalkę są zamykane. Pozwala to na ukrycie syfonu i przechowywanie mniej reprezentacyjnych akcesoriów np. środków czyszczących, które niekoniecznie chcemy trzymać na wierzchu. To tradycyjne rozwiązanie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na szafkę otwartą.

Coraz więcej osób pod umywalką trzyma np. ręczniki czy gazety. Zabudowana może być jedynie część ukrywająca syfon; zdarzają się też modele w połowie otwarte, w połowie zamknięte.

 

Jak wybrać szafkę pod umywalkę do łazienki?

 

Nowoczesna szafka do umywalki nablatowej

Szafka do umywalki nablatowej to coraz modniejsze rozwiązanie, pasujące doskonale do łazienek utrzymanych zarówno w klasycznym, jak i w nowoczesnym stylu. W tej sytuacji umywalka jest umieszczana w całości na blacie, który powinien być do tego odpowiednio przystosowany – musi mieć, chociażby właściwą, odporną na wilgoć nawierzchnię i stosowną wagę.

Do umywalek w stylu klasycznym, na przykład w kształcie balii czy misy, warto wybrać szafkę stonowaną, o tradycyjnym lub rustykalnym charakterze. Szafka do umywalki nablatowej jest wyjątkowo pojemna, dlatego sprawdzi się świetnie, jeśli potrzebujemy dużo dodatkowego miejsca do przechowywania.

 

Jak wybrać szafkę pod umywalkę do łazienki?

 

Minimalistyczna szafka do umywalki podblatowej

Umywalka podblatowa doskonale wyglądać będzie w nowoczesnym wnętrzu o minimalistycznym charakterze. Świetnie komponuje się zarazem z szafkami wiszącymi, tworząc intrygującą awangardową całość. Ten model zapewnia sporo miejsca na samym blacie, a jednocześnie nieco mniej miejsca w samej szafce. Ogromną zaletą jest łatwość utrzymania czystości. Opcją pośrednią jest umywalka wpuszczana w blat – to jedno z uniwersalnych rozwiązań, spotykanych w wielu polskich domach.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając szafkę pod umywalkę, pamiętajmy o wyborze modelu wykonanego z odpowiedniego materiału. Nie zapominajmy, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym panują specyficzne warunki. Jest w niej bardzo wilgotno, a często także ciepło, dlatego materiał musi być przystosowany do takiego mikroklimatu.

Kolejną kwestią jest staranne dopasowanie szafki pod umywalkę do wystroju całego wnętrza, które powinno stanowić spójną całość. Zwróćmy uwagę, czy konkretny model pasować będzie do podłogi, płytek oraz stylu, w jakim utrzymane są urządzenia sanitarne.

Polecane produkty