Masz sporą rodzinę, a w Twoim domu lub mieszkaniu jest tylko jedna łazienka? W takim razie koniecznie zastanów się nad tym, jak ją urządzić, by zapewniała najwyższy komfort użytkowy wszystkim domownikom. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę.


Strefa umywalkowa dla dwojga


Poranny rozgardiasz w rodzinnym domu może stać się zarzewiem konfliktów. Gdy wszyscy domownicy wstają rano o zbliżonych porach, z pewnością będą chcieli w tym samym czasie korzystać z łazienki. Świetnym sposobem na uniknięcie przynajmniej części sporów jest stworzenie podwójnego stanowiska umywalkowego. Dzięki niemu jedna osoba może nakładać make-up, podczas gdy druga zajmie się higieną zębów i twarzy.

 

łazienka z dwiema umywalkami

 

Taka strefa umywalkowa powinna składać się z dwóch mniejszych lub jednej dużej umywalki – pod warunkiem, że uda się zamontować przy niej dwa zestawy armatury. Dodatkowo przydatne okaże się duże, szerokie lustro nad ceramiką lub znowu – dwa mniejsze zwierciadła. Najlepiej w tym przypadku postawić na umywalki ustawione na blacie lub obudowane blatem, pod którym znajdą się meble – to z kolei pozwoli na większą swobodę używania kosmetyków i akcesoriów, które zawsze będą w zasięgu ręki.


Prysznic czy wanna? 


Kolejną kwestią, którą warto rozważyć, jest wybór optymalnej przestrzeni kąpielowej. Idealnym rozwiązaniem jest wstawienie do łazienki i wanny, i prysznica, jednak nie każdy ma na tyle dużą łazienkę, by móc je zrealizować. W takich okolicznościach najlepiej jest postawić na model hybrydowy, czyli wannę wyposażoną w parawan zmieniający ją w razie potrzeby w strefę natryskową.

 

wanna z parawanem

 

Dlaczego zyska na tym cała rodzina? Po pierwsze, każdy z domowników może mieć inne preferencje w zakresie zażywania kąpieli. Jedni cenią sobie szybkie, energetyzujące mycie się pod prysznicem, inni nie wyobrażają sobie kąpieli innej niż w wannie wypełnionej po brzegi gorącą wodą – obowiązkowym dodatkiem do relaksu jest wówczas dobra książka. Po drugie, nawet jeśli preferujesz prysznic, po długim i męczącym dniu możesz nabrać ochoty na wylegiwanie się w wodzie. Lub odwrotnie – nawet jeśli nie przepadasz za szybkimi kąpielami pod natryskiem, czasami możesz zwyczajnie nie mieć czasu na odpoczynek w wannie.


Wyłącz toaletę z łazienki


Jeśli masz taką możliwość, strefę toaletową zaplanuj w osobnym pomieszczeniu. Nie musi być ono duże – wystarczy, że zmieści się do niego miska WC i ewentualnie mała umywalka. Dzięki temu zażegnasz kolejne rodzinne kryzysy – w tym samym czasie jeden z domowników może bowiem korzystać z toalety, a drugi zażywać kąpieli, co nie byłoby możliwe, gdyby miska WC znajdowała się w dużej łazience.

 

toaleta z bidetem

 

Pomieszczenie na toaletę możesz samodzielnie wyodrębnić z łazienki lub innych domowych wnętrz – wystarczy, że zdecydujesz się na zbudowanie ścianek działowych i stworzenie osobnego wejścia. Na taki ruch warto zdecydować się nawet w małych mieszkaniach, ponieważ dzięki niemu komfort użytkowy wszystkich domowników wyraźnie wzrośnie.


Zadbaj o dobór pojemnych mebli


Każdy z członków rodziny ma inne potrzeby i korzysta z innych kosmetyków lub akcesoriów. Dodatkowo dla wszystkich domowników powinny być przewidziane odrębne zestawy ręczników. Cała rodzina natomiast wspólnie będzie korzystała z detergentów i innych środków czystości. Aby to wszystko mogło łatwo pomieścić się w łazience, konieczne jest wyposażenie pomieszczenia w zestaw mebli.

 

zestaw mebli łazienkowych

 

Oprócz standardowych szafek pod umywalkami konieczne będzie wstawienie dodatkowych elementów wyposażenia. W każdej łazience świetnie sprawdzają się szafki-słupki, które są wąskie, ale wysokie – mieszczą w sobie sporo przedmiotów, lecz nie zajmują zbyt wiele miejsca w łazience. Dobrym wyborem są również szafki lustrzane. Skoro i tak zwierciadło zajmuje niemało miejsca na ścianie, można wykorzystać je w ekonomiczny sposób, łącząc je z dodatkową przestrzenią do przechowywania akcesoriów do golenia czy makijażu.


Wybierz funkcjonalne dodatki


Następnym ważnym krokiem jest sięgnięcie po akcesoria łazienkowe, dzięki którym dzielenie się przestrzenią z całą rodziną stanie się łatwiejsze. Wyposaż pomieszczenie w dokładnie taką liczbę wieszaków na ręczniki, aby każdy z domowników mógł mieć własny – najlepiej jeden na ręcznik do rąk przy umywalce i drugi na ręcznik kąpielowy.


Bardzo ważna okaże się również obecność rozmaitych półek i półeczek, tak przy wannie lub prysznicu, jak w okolicach umywalki. Dzięki nim znajdzie się miejsce na szampony i pozostałe kosmetyki – tu również warto wydzielić po jednej półce dla członka rodziny, by każdy miał poczucie prywatności i intymności podczas korzystania ze wspólnej łazienki.


Łazienka dla osób w każdym wieku


Jeśli mieszkasz w domu wielopokoleniowym, zapewne towarzyszą Ci nie tylko dzieci, ale również seniorzy. Urządzając łazienkę dla tak różnych osób, musisz brać pod uwagę indywidualne potrzeby każdej z nich.

 

prysznic z siedziskiem

 

Jednym z ważniejszych aspektów okaże się przystosowanie łazienki do użytku przez starsze osoby – z wiekiem mogą mieć coraz większe problemy z poruszaniem się, a czynności higieniczne staną się przez to trudniejsze. Dlatego też koniecznie zadbaj o wszelkie udogodnienia, dzięki którym seniorzy poczują się komfortowo i bezpiecznie we wspólnej łazience:

  • Wybierz podwyższoną toaletę lub specjalną nakładkę, dzięki której seniorzy łatwiej będą się podnosić z pozycji siedzącej.
  • Zdecyduj się na prysznic zamiast (lub oprócz) wanny – wchodzenie i wychodzenie spod kąpieli będzie łatwiejsze, a dodatkowo możesz zamontować do ściany rozkładane siedzisko.
  • Do ścian przymocuj poręcze i uchwyty, dzięki którym dziadkowie łatwiej zachowają równowagę, nawet na śliskiej podłodze.

 

Łazienka łatwa do sprzątania


Jeśli z jednej łazienki korzysta codziennie kilka osób, poważnym wyzwaniem okaże się również utrzymanie jej w czystości. Warto na etapie planowania łazienki mieć to na uwadze, by sięgnąć po kilka rozwiązań okazujących się sposobem na oszczędzenie czasu i energii podczas porządków.

  • Wybierz podwieszaną ceramikę i meble – dzięki nim sprzątanie posadzki stanie się łatwiejsze.
  • Stawiaj na producentów oferujących łatwe w czyszczeniu wyposażenie łazienkowe – np. ceramikę z powłokami ułatwiającymi wodzie spływanie czy też kabiny prysznicowe, na których zastosowano hydrofobowe wykończenia.
  • Odkładaj wszystko na swoje miejsce – po to masz meble i półki, by móc je wykorzystywać w codziennym użytkowaniu łazienki.
  • Naucz swoją rodzinę systematyczności. W łatwo dostępnych miejscach umieść chusteczki czyszczące lub ściągaczkę do wody. Niech każdy po kąpieli czy porannej higienie zwróci uwagę, czy zostawia łazienkę w takim stanie, w jakim ją zastał. Dzięki temu przeprowadzanie generalnych porządków nie będzie konieczne tak często.

 

Postaw na przytulną aranżację


Odpowiednie wyposażenie łazienki gwarantuje wygodę i poczucie intymności domownikom. Spraw jednak, aby poczuli się w tym pomieszczeniu również bezpiecznie i kojarzyli je ze strefą codziennego relaksu. Wystrój łazienki okaże się tak samo ważny, jak sięgnięcie po funkcjonalne meble czy ceramikę sanitarną.

nowoczesna łazienka

Pamiętaj przy tym, by zachowywać rozsądek, dobierając do wnętrza konkretne kolory i desenie. Jeśli masz małą łazienkę, zrezygnuj z ciemnych barw i fantazyjnych wzorów – postaw na prostotę i elegancję. W większych wnętrzach możesz już nieco bardziej zaszaleć, ale pamiętaj, że łazienka musi się podobać nie tylko Tobie, ale też pozostałym domownikom. Szukając bezpiecznych rozwiązań, zawsze możesz wybrać kafelki w kolorze drewna – np. na posadzkę i jedną ze ścian – oraz jasne, nieprzytłaczające płytki w szarym odcieniu. W ten sposób nadasz swojemu otoczeniu nowoczesny charakter, a jednocześnie zadbasz o jego ciepły wystrój.
Dzielenie się łazienką z innymi osobami niektórym przychodzi z trudem. Jeśli jednak będziesz projektować taką przestrzeń z myślą o swoich najbliższych i ich potrzebach, z pewnością wypracujesz kompromisy i odnajdziesz rozwiązania, które okażą się korzystne dla wszystkich. Pamiętaj, by swój pomysł najpierw przedstawić rodzinie i wysłuchać także ich propozycji – wspólnie stworzycie łazienkę spełniającą Wasze wymagania.
 

Polecane produkty