Jeśli spróbowałeś już wszystkich sposobów na zwiększenie skuteczności wentylacji grawitacyjnej, a okolice Twojej łazienki i toalety często obchodzisz szerokim łukiem, czas zastosować najnowocześniejsze metody na usuwanie przykrych zapachów. Najnowszym rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie stelaża podtynkowego z odciągiem powietrza. Jak to działa w praktyce i czy możliwe jest, aby uciążliwy problem rozwiązać raz na zawsze?

Jakie sposoby na wentylację łazienki i toalety są skuteczne?

 

lazienka

 

O tym, że budynek powinien posiadać sprawną wentylację, nie trzeba nikogo przekonywać. A gdyby nawet znalazł się ktokolwiek wątpiący, warto odesłać go do przepisów prawa budowlanego, które jasno mówią o konieczności zapewnienia mieszkańcom budynków mieszkalnych i użytkowych świeżego powietrza. Zakłócenia w wymianie powietrza prowadzą w dłuższym okresie czasu do chorób przebywających w nim ludzi, a także do wystąpienia tzw. syndromu chorego budynku, w którym na skutek braku świeżego powietrza rozwijają się grzyby, pleśń i drobnoustroje chorobotwórcze.

Szczególnymi miejscami w każdym budynku są toalety i łazienki, w których umiejscowiona jest miska ustępowa. Można powiedzieć, że sprawdzianem skuteczności działania wentylacji w budynku jest szybkość i sprawność wymiany powietrza w toalecie. Można tę sprawność wspomagać przez:

- stosowanie się do przepisów prawa budowlanego, w których jest mowa o zamocowaniu drzwi z podcięciem lub kratką wentylacyjną,

- nieograniczanie dostępu powietrza do kratki wentylacyjnej przy kanale odprowadzającym zużyte powietrze, częste jej czyszczenie i niezasłanianie w porze jesienno-zimowej,

- zastosowanie dodatkowej, mechanicznej wentylacji w przypadku braku urządzeń podgrzewających wodę zasilanych gazem.

Innym sposobem na zagłuszenie nieprzyjemnych aromatów jest stosowanie odświeżaczy powietrza – specyfiki te nie usuną jednak źródła problemu, a jedynie go zdominują swoim – mniej lub bardziej przyjemnym – zapachem. Czy to wszystko, co możesz zrobić dla poprawienia jakości wentylacji swojej toalety? Na szczęście nie.

Czym jest zintegrowana instalacja wentylująca?

Nawet perfekcyjnie zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna, czyli naturalna, w określonych warunkach atmosferycznych okaże się niewystarczająca, by sprawnie wyprowadzić poza budynek nieprzyjemne wonie. Wiedząc o tym i szukając dodatkowego sposobu na polepszenie działania wymiany powietrza, warto zwrócić uwagę na nowość na rynku budowlanym, jakim są stelaże podtynkowe z odciągiem powietrza. Ponieważ novum tego typu wspomaga istniejącą wentylację, nazywane jest zintegrowaną instalacją wentylującą. Na czym polega działanie stelaża tego typu?

 

jasna lazienka

 

Po jego zamontowaniu łazienka nie różni się od innych łazienek, w których zamontowane są miski wiszące do WC na stelażu podtynkowym. Różnica dotyczy obecności i działania odciągu powietrza.  Otóż powietrze , w którym umiejscowiona jest toaleta kierowane jest za pomocą cicho pracującego wentylatora w głąb specjalnego przewodu umieszczonego w rurze spłukującej stelaża podtynkowego. O ile woda kieruje się w sposób naturalny w dół i oczyszcza wnętrze miski ustępowej, zanieczyszczone powietrze wędruje w przeciwnym kierunku. To proste w działaniu i skuteczne rozwiązanie, a jego zastosowanie w łazience polega na zamocowaniu stelaża podtynkowego o specjalnej konstrukcji.

Stelaż podtynkowy z odciągiem powietrza – jaki wybrać?

Istnieją dwa sposoby eliminacji nieprzyjemnych zapachów z wykorzystaniem specjalnych stelaży montażowych do misek wiszących. Pierwsza metoda polega na wykorzystaniu zintegrowanego ze stelażem  wentylatora.

 

geberit

 

W takim przypadku pobierane z miski powietrze za pośrednictwem wentylatora poprzez filtr węglowy tłoczone jest z powrotem do pomieszczenia. Filtr węglowy powoduje  oczyszczenie  i eliminację przykrych zapachów.

Druga metoda, rozwiązanie wykorzystuje zainstalowane w stelażu specjalne podejście wentylacyjne. Tłoczone powietrze jest poprzez pion wentylacyjny usuwane  z pomieszczenia.

Spośród firm proponujących tego typu produkty wymienić należy Geberit ,Grohe i Tece. Stelaże podtynkowe Geberit zawierają się w szerokiej palecie produktów przeznaczonych również do nietypowych rozwiązań architektonicznych. Możemy w gamie tego producenta poszukać stelaży wykorzystujących podane powyżej dwie metody usuwania zapachów z misek toaletowych. U pozostałych producentów Grohe i Tece w ofercie są stelaże wykorzystujące drugą z podanych metod usunięcia zapachów z miski.

Przykładem interesującego nas rozwiązania na usunięcie zapachów z miski ceramicznej jest Geberit Duofix zawierający spłuczkę podtynkową Sigma 12 cm, który jest fabrycznie przystosowany do zamocowania odciągu zanieczyszczonego powietrza DuoFresh (zdjęcie produktu ilustrują fotografie umieszczone powyżej ).
Wybierając te właśnie produkty masz szansę wyposażyć swoją toaletę dodatkowo w system wspomagający naturalną wentylację – warto mieć tę informację na uwadze w czasie wyboru stelaża przeznaczonego do zabudowy indywidualnej na sucho.

 

ciemna lazienka