Chciałbyś, aby łazienka w Twoim domu stała się miejscem przyjaznym dla najmłodszych? Wbrew pozorom wcale nie musi to oznaczać kosztownego remontu – czasem wystarczy tylko dopełnić wystrój kilkoma drobiazgami. Zobacz, jak urządzić łazienkę funkcjonalną i wygodną – zarówno dla Ciebie, jak i dla malucha!

Łazienka dla dzieci – na jakiej wysokości montować sanitariaty?

Jeśli urządzasz łazienkę, z której korzystać będą tylko dzieci, możesz dopasować wysokość montażu sanitariatów do ich wzrostu – tak, by ich używanie wiązało się z jak najwyższym komfortem i nie wymagało pomocy rodzica.

Porada eksperta

Dzieci rosną tak szybko! Jeśli więc chcesz, żeby sanitariaty były zawsze dopasowane do ich wzrostu, musisz liczyć się z koniecznością częstego remontowania łazienki.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy masz w domu tylko jedną łazienkę i nie możesz pozwolić sobie na to, by zamontować umywalkę czy toaletę niżej?

dzieci w lazience

Z pomocą przychodzą Ci tutaj praktyczne akcesoria, takie jak:

 • schodki – wystarczy tutaj niska, dwustopniowa drabinka. Postaw ją przy umywalce, a ułatwisz maluchowi chociażby samodzielne umycie rąk. Dzięki temu będzie też mógł bez trudu przejrzeć się w lustrze – a mycie zębów od razu stanie się wygodniejsze,
 • uchwyty ścienne – montując je przy umywalce, zapewnisz dziecku większą stabilność podczas stania na wcześniej wspomnianych schodkach. Dzięki uchwytowi przy wannie zadbasz z kolei o stabilność w czasie wychodzenia z kąpieli,
 • podnóżek – jednostopniowe podwyższenie przy toalecie sprawi, że dziecko z łatwością skorzysta z niej samodzielnie,
 • nakładki na deskę WC – wystarczy zamontować ją na desce toaletowej, by zmniejszyć jej średnicę – tym samym stanie się ona wygodniejsza dla dzieci. Takie nakładki WC najczęściej są też wyposażone w boczne uchwyty, których maluch może się chwycić podczas siadania oraz wstawania z toalety – dla utrzymania stabilności.

Warto wiedzieć

Zamontowanie takiej nakładki nie zmniejszy Twojego komfortu na co dzień. Jej demontaż zajmuje bowiem dosłownie chwilę – i już możesz normalnie korzystać z toalety. Później po prostu przypniesz ją na nowo.

Bezpieczna posadzka – czyli jaka?

Czy wiesz, że większość wypadków w łazience jest spowodowanych przez śliską posadzkę? Właśnie z tego powodu warto wyeliminować to ryzyko lub przynajmniej je zminimalizować – szczególnie wtedy, gdy z pomieszczenia mają korzystać maluchy i to bez stałego nadzoru rodzica. Jak to zrobić?

dziecko myje rece
Jeśli wykańczasz lub gruntownie remontujesz łazienkę, możesz sięgnąć w tym celu po antypoślizgowy gres i wyłożyć nim posadzkę. Na takim podłożu dziecko nie będzie się ślizgać nawet wtedy, gdy postawi na nim mokrą stopę. Co więcej, taka okładzina cechuje się również ciekawym wyglądem – najczęściej o matowym połysku.

Bezpieczeństwo przy wannie czy prysznicu zwiększysz również, kładąc przy wannie i brodziku antypoślizgową matę z tworzywa sztucznego.

Uwaga!

Maty z tworzywa sztucznego mogą stać się siedliskiem zarazków – zwłaszcza wtedy, gdy nie będziesz ich regularnie przemywać środkami antybakteryjnymi. Jeśli już zdecydujesz się na umieszczenie takiego dywanika w swojej łazience, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu.

Zabezpieczenia przydatne w łazience dla dziecka

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, urządzając łazienkę dla malucha tak funkcjonalną, jak bezpieczną? Uwzględnij też takie aspekty, jak:

 • ograniczenie dostępu do prądu – prąd i woda to zdecydowanie złe połączenie – szczególnie w miejscu, z którego korzystają dzieci i to bez stałego nadzoru dorosłej osoby. Aby uchronić dziecko przed porażeniem możesz zastosować np. specjalne, wodoodporne zaślepki do kontaktów. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się tym, że maluch zachlapie kontakt wodą lub wsadzi do środka palec,

Czy wiesz, że…

Do Twojej dyspozycji są też zaślepki do kontaktów wyposażone w specjalny kluczyk – dopiero po jego przekręceniu i zdjęciu osłonki zabezpieczającej będziesz mógł włożyć wtyczkę do gniazdka.

 • schowanie detergentów – najczęściej to właśnie łazienka jest tym miejscem, w którym przechowuje się środki czyszczące i detergenty – często żrące i niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc zadbać o to, by preparaty te znalazły się poza zasięgiem dziecięcych rączek. Najlepiej umieścić je na najwyższej półce – tam, gdzie maluch po prostu nie dosięgnie. Warto też zabezpieczyć szafkę przed otwarciem – na wypadek gdyby dziecku udało się jednak w jakiś sposób dostać do wyżej położonej szafki,

dziecko przy umywalce

 • zamknięcia szafek i szuflad – jeśli nie chcesz, by dziecko zaglądało do szafek czy szuflad znajdujących się w zasięgu jego rąk, zamontuj na nich zabezpieczenia uniemożliwiające ich otwarcie. Aby je otworzyć, najczęściej trzeba po prostu zwolnić malutką blokadę – nie sprawi Ci to trudności, dla dziecka może się jednak okazać przeszkodą nie do pokonania,
 • zabezpieczenie ostrych rantów – także ostre kanty mebli mogą okazać się niebezpieczne dla małego dziecka. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by uderzyć w nie głową, co może się równać bolesnym siniakom. Jak temu zapobiec? Wystarczy zamontować na narożnikach wszystkich szafek i blatów specjalne, miękkie nakładki – z silikonu lub innego tworzywa sztucznego.

Warto wiedzieć

Martwisz się tym, że takie osłonki negatywnie wpłyną na elegancki wystrój łazienki? Zrezygnuj z kolorowych osłonek zabezpieczających na rzecz tych bezbarwnych, które z daleka pozostaną zupełnie niewidoczne. Z bliska nie zmienią z kolei wyglądu mebli – będzie to wyglądać tak, jak gdyby ranty były po prostu nieco grubsze niż reszta płyty meblowej.

Dobra zabawa to podstawa!

Chcesz zaszczepić w dziecku pozytywne wzorce dotyczące codziennego dbania o higienę? Najlepiej zrobić to przez zabawę! Konieczne okaże się tu jednak wprowadzenie zabawek do łazienki, a to z kolei może równać się zaburzeniu harmonii, a nawet bałaganowi. W jaki sposób znaleźć w łazience miejsce na zabawki do kąpieli?

dziecko podczas kapieli

Możesz kierować się tutaj poniższymi wskazówkami:

 • dziecięce akcesoria najlepiej schować w szafkach czy na półkach tuż przy podłodze – tak, by dziecko miało do nich swobodny dostęp. Dzięki temu maluch nie tylko będzie mógł sam po nie sięgnąć, lecz również samodzielnie sprzątnąć po zabawie,
 • warto już od najmłodszych lat uczyć dziecko zachowania porządku, prosząc je o posprzątanie zabawek po skończonej kąpieli. Dzięki temu zabawki będą zawsze na swoim miejscu zamiast plątać się po całej łazience, wprowadzając do niej chaos,
 • w czym przechowywać zabawki kąpielowe? Najlepiej sprawdzą się tutaj bezbarwne, plastikowe pudła. Dlaczego? Prześwitujące ścianki sprawią, że maluch łatwo znajdzie to, czego szuka. Wykonanie z tworzywa sztucznego równa się z kolei łatwej pielęgnacji. Będziesz mógł szybko wyczyścić je z nagromadzonych bakterii – a jak wiadomo zabawki do kąpieli są ich siedliskiem i trzeba je regularnie odkażać.

toaleta
Nie zapomnij też o tym, by nieco przełamać stonowany wygląd domowej łazienki i wprowadzić do niej odrobinę koloru – w ten sposób sprawisz, że miejsce stanie się bardziej przyjazne najmłodszych. Czasem wystarczą tu jedynie detale – chociażby kolorowe ręczniki, bajecznie barwny dywanik łazienkowy, kubek na szczoteczki do zębów z bohaterami bajek czy wieszaki o fikuśnych kształtach. Możesz być pewien, że maluch od razu będzie chętniej korzystać z tak urządzonego wnętrza!

toaleta dla dzieci
Nie inwestuj jednak w drogie wyposażenie łazienkowe zdobione ulubionym motywem bajkowym. Pamiętaj, że gusta malucha zmieniają się jak w kalejdoskopie i nie sposób za nimi nadążyć – dlatego też ogranicz dekoracyjne dodatki do drobnych przedmiotów, które w razie potrzeby szybko wymienisz – bez obciążania domowego budżetu.

Polecane produkty