Aranżacja małej łazienki to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy pomieszczenie to znajduje się na poddaszu. Skosy stanowią poważne utrudnienie w projektowaniu funkcjonalnego pomieszczenia. Swobodne korzystanie z WC, bidetu czy prysznica wymaga przestrzeni. Dzięki wielu sprytnym rozwiązaniom, możesz zaoszczędzić na przestrzeni i w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia tak, by łazienka stała się miejscem, w którym odpoczywasz i relaksujesz się.
 

Łazienka na poddaszu – jak projektować?

Planując wyposażenie łazienki na poddaszu, musimy zacząć od ustalenia pełnowartościowej powierzchni pomieszczenia. Powierzchnia podłogi nie jest w tym wypadku wyznacznikiem, ponieważ przestrzeń pod skosami nie zawsze nadaje się do montażu poszczególnych urządzeń. Kluczowa jest zatem informacja: jak nisko schodzą skosy i w którym miejscu osoba korzystająca z łazienki może stanąć w pełni wyprostowana. Łazienka na poddaszu to pomieszczenie wyjątkowe względem innych pomieszczeń w mieszkaniu – większość urządzeń montuje się tutaj na stałe przy prostych ścianach. Raz popełniony błąd w aranżacji może okazać się bardzo trudny do naprawienia, a jego skutki odczuwalne będą aż do kolejnego dużego remontu.

 

mała łazienka

 

Łazienka na poddaszu – wanna czy prysznic

Właściciele małych łazienek stają przed dylematem: wanna, czy prysznic? W sytuacji, w której łazienka jest po prostu mała, zwykle decydują się na montaż kabin prysznicowych. W łazienkach na poddaszach preferowane są raczej wanny. Mała łazienka na poddaszu? To połączenie sprawia, że wybór między wanną a prysznicem staje się jeszcze trudniejszy. Wybierając pierwsze rozwiązanie warto postawić na asymetryczną wannę narożną i zamontować ją tam, gdzie sufit jest najwyżej.

 

małe_poddasze

 

Ostateczna decyzja powinna zostać podjęta… z miarką w ręku. Oczywiście wanna nie musi być montowana w narożniku łazienki. Standardowa wanna bez nóżek ma wysokość około pół metra, a głowa człowieka siedzącego w wannie znajduje się na wysokości około metra. Wannę dobrze jest zatem zamontować w miejscu, w którym skośny sufit nie znajduje się niżej. Ważna jest również swoboda wchodzenia i wychodzenia z wanny.

Standardowe kabiny prysznicowe wymagają wysokiej przestrzeni. Dlatego zwykle montuje się je najdalej od ścianki kolankowej. Producenci kabin prysznicowych oferują też rozwiązania ze „ściętą” obudową. Możliwe jest również wykonanie kabiny na zamówienie, dokładnie dopasowanej do skosów w danej łazience.

 

Umywalka, WC i bidet w łazience na poddaszu

Miski WC i bidety stojące mają zwykle około 80 cm wysokości (wraz ze spłuczkami). Stelaże montażowe są wyższe i mają standardowo ok. 130 cm. Nie da się zatem zamontować ich w miejscu, w którym ściana jest niższa. Nie jest to oczywiście jedyny wyznacznik miejsca montażu toalety lub bidetu.

 

wc i bidet

 

W miarę możliwości urządzenia te należy zamontować tam, gdzie wysokość pomieszczenia pozwoli wygodnie siedzieć, a nawet wstać. Umywalki są z kolei montowane na wysokości ok. 85 cm. Wybierając miejsce na ich montaż, starajmy się pamiętać o tym, by zadbać o przestrzeń na zawieszenie lustra.

 

Komfort w łazience na poddaszu

Aranżacja łazienki na poddaszu to nie lada wyzwanie, które jednakże może nam przynieść sporo satysfakcji. Celem, który powinniśmy osiągnąć jest komfort korzystania z urządzeń w pełni funkcjonalnym i pięknym pomieszczeniu, w którym jesteśmy w stanie prawdziwie odpocząć po całym dniu lub przygotować się na kolejne wyzwania.