Odpowiednio dobrany do potrzeb zlew czy umywalka to gwarancja komfortu podczas wykonywania codziennych prac domowych i dbania o higienę. Warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość materiałów, z których wykonano ten element wyposażenia – ale również na sposób jego montażu. Na jakiej wysokości zamontować zlew lub umywalkę, by użytkowanie było wygodne?

Zlew i umywalka – połącz funkcjonalność z estetyką

Zarówno zlew kuchenny, jak i łazienkowa umywalka, to elementy wyposażenia niezwykle ważne w codziennym funkcjonowaniu. Korzystamy z nich wyjątkowo często, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, by były w pełni funkcjonalne i ułatwiały nam życie.

Najczęściej zlew czy umywalka umieszczone są na szafce: mogą być wpuszczone w blat, podwieszane czy nablatowe. Ważną kwestią jest wybór odpowiednich komponentów, odpornych na wilgoć, zabrudzenia i zniszczenia. Trwały zlew czy umywalka są nie tylko inwestycją na długie lata, ale też okazują się o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Jedną z kluczowych kwestii (np. w przypadku zlewu wpuszczanego w blat) jest właściwe zabezpieczenie krawędzi, dzięki czemu blat nie będzie niszczał pod wpływem wilgoci.

 

zlew w kuchni

 

Jaka jest standardowa wysokość montażu?

Zakłada się, że zlew i umywalka powinny być montowane na takiej wysokości, by użytkownik mógł wymyć wygodnie ręce na stojąco, bez pochylania się. Dawniej przyjęte było standardowe montowanie na wysokości 75-80 cm, co wynikało z wytycznych znajdujących się w dokumencie dot. warunków technicznych wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych.

Dzisiaj obowiązują nowe normy europejskie zalecające montaż na wysokości 85-95 cm. Ważne jest, że wysokość ta dotyczy górnej krawędzi umywalki liczonej od posadzki. Skąd ta zmiana? Okazuje się po prostu, że w ostatnich latach znacznie wzrosła średnia wzrostu populacji. Obecnie najczęściej montuje się zlewy i umywalki na wysokości 85 cm, ponieważ pozwala to na wygodne połączenie odpływu z otworem kanalizacyjnym i podłączenie wężyków.

Niestandardowe potrzeby = niestandardowa wysokość

Warto pamiętać, że istnieją rozwiązania takie jak umywalka wisząca (bez szafki poniżej), umożliwiające perfekcyjne dopasowanie wysokości montażu do wzrostu. Ta opcja okazuje się nieoceniona w przypadku osób bardzo niskich lub bardzo wysokich. Jest też stosowana w takich instytucjach jak np. żłobki i przedszkola. Przykładowo przy wzroście 160 cm zalecana jest wysokość montażu 80 cm, z kolei przy 190 cm wzrostu – 95 cm.

 

umywalka nablatowa

 

Na jakiej wysokości montować umywalkę nablatową?

Umywalki nablatowe cieszą się coraz większą popularnością i coraz częściej możemy zobaczyć je w prywatnych łazienkach. To bardzo estetyczna i nowoczesna opcja, świetnie wpisująca się zarówno w klasyczny, jak i minimalistyczny styl. Jak jednak wyznaczyć odpowiednią wysokość montażu takiej umywalki? Musimy pamiętać o wzięciu pod uwagę usytuowania blatu, na którym znajdzie się nasza umywalka.

Zasada jest prosta i taka sama jak w przypadku standardowej umywalki czy zlewu – dążymy do tego, by górna krawędź była ok. 85-90 cm od podłogi. Należy więc umiejscowić blat na wysokości, która zostanie pomniejszona o wysokość konkretnego modelu umywalki. Najczęściej zostaje on zamontowany na wysokości ok. 75 cm. Taka wysokość pozwala na wygodne użytkowanie tego elementu wyposażenia, a jednocześnie gwarantuje atrakcyjny efekt wizualny. Kiedy umywalka nablatowa sprzedawana jest razem z szafką, powinna być dostosowana do panujących standardów i znajdować się na wysokości dopasowanej do wzrostu przeciętnej osoby dorosłej.