Ekscytacja związana z aranżowaniem łazienki marzeń może przysłonić kilka ważnych aspektów praktycznych, które w późniejszym użytkowaniu pomieszczenia okażą się istotne. Jakie błędy mogą się zdarzyć, gdy za bardzo skupisz się na designie?

 

1. Nieumiejętne gospodarowanie miejscem


Obszerna kabina walk-in, wolnostojąca wanna, podwójna umywalka oraz toaleta z bidetem. Wszystkie te elementy mogą znacząco poprawić komfort codziennego użytkowania łazienki, jednak rzeczywistość pokazuje, że czasami mniej znaczy więcej.
Podczas pomiarów pomieszczenia okazuje się, że wszystko, czego potrzebujesz, zmieści się w Twojej łazience marzeń? Upewnij się, że pozostanie Ci jeszcze wolna przestrzeń, tak przecież potrzebna do swobodnej pielęgnacji ciała. Co z tego, że na kilku metrach kwadratowych uda Ci się zmieścić i wannę, i prysznic, skoro praktycznie nie będzie miejsca na to, by się ruszyć? Wolna przestrzeń potrzebna jest zarówno przy umywalce, jak i przy toalecie czy miejscu kąpieli, dlatego też tak często stosowany jest podział na strefy, by niejako wymusić konieczność zachowania odstępów. 

 

jasna łazienka

 

Z czego więc zrezygnować, jeśli wstawienie całego wyposażenia spowodowałoby zagracenie łazienki? Warto pomyśleć o kompromisowych rozwiązaniach – wanna z parawanem zastąpi natrysk, a zamiast bidetu możesz kupić na swoją miskę WC nowoczesną deskę myjącą – Twoja łazienka od razu stanie się bardziej przestronna!

 

2. Za mało miejsca do przechowywania


Zmieściłeś w łazience wszystko, co chciałeś? A czy pamiętałeś o meblach lub specjalnym schowku? Łazienka jest bardzo specyficzną przestrzenią, w której miejsce do przechowywania odgrywa kluczową rolę. Liczne detergenty i akcesoria potrzebne do sprzątania powinny znajdować się pod ręką, podobnie jak zapasy kosmetyków, czyste ręczniki lub dodatkowe rolki papieru toaletowego. 

 

ciasna łazienka

 

Wszystko to warto ukryć, by zachować w łazience poczucie ładu i uniknąć aranżacyjnego chaosu. Dlatego też tak ważną rolę w pomieszczeniu odgrywają meble i schowki – dzięki nim nie musisz stawiać wiadra z mopem w kącie, co mogłoby zrujnować starannie zaprojektowaną stylizację otoczenia.

 

estetyczna łazienka


3. Nietrafiony dobór płytek

 

Wybierając płytki do łazienki, nie możesz kierować się jedynie estetyką. Oczywiście najważniejszą kwestią jest to, by kafelki Ci się podobały, ale koniecznie weź pod uwagę błędy, jakie możesz popełnić przy ich doborze:

  • ciemne płytki optycznie pomniejszają przestrzeń,
  • za jasne płytki mogą się łatwiej brudzić, a wykończenie ich białą fugą sprawi, że szybko utracą swój elegancki charakter – fuga może szybko zszarzeć,
  • wykładanie ścian i posadzek drobnymi kafelkami przytłacza przestrzeń, sprawiając, że wydaje się ona mniejsza niż w rzeczywistości,
  • wyraziste wzory i kontrastowe kolory mogą sprawdzić się w dużych łazienkach, jednak w małych spowodują efekt przesytu i nieporządku.

Jak zatem wybrać płytki do łazienki? Przede wszystkim warto pamiętać o umiarze. Podobają Ci się mozaiki? Wykorzystaj je, ale w roli dekoru, a nie tła dla całego pomieszczenia. Chcesz, by Twoja łazienka wyróżniała się intensywnym kolorem? Dla złagodzenia zestaw go z czymś jasnym i stonowanym. Marzysz o czerni i szarościach w małej łazience? Uzupełnij je jasnym drewnem i zadbaj o optymalne oświetlenie – wówczas unikniesz klaustrofobicznego efektu.

 

mała łazienka


4. Zignorowanie roli wentylacji


Czasami w ferworze planowania pięknych aranżacji i nowoczesnych rozwiązań łazienkowych można zapomnieć o podstawowych kwestiach związanych z utrzymaniem pomieszczenia w odpowiednim stanie. Jedną z nich jest właśnie zapewnienie łazience prawidłowo działającego systemu wentylacji. Wilgoć powstająca podczas codziennych kąpieli musi znajdować ujście, w przeciwnym wypadku będzie się osadzała na ścianach, meblach i pozostałych elementach wyposażenia łazienki, przez co z czasem w otoczeniu mogą pojawić się niechciane pleśnie i grzyby.

 

wentylacja łazienkowa


Świetnym wyborem okaże się zastosowanie wentylacji mechanicznej, czyli specjalnego wiatraczka ukrytego w ścianie, który po uruchomieniu efektywnie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Jeśli taki system jest stworzony, trzeba tylko pamiętać o jego regularnym używaniu – po każdej kąpieli warto choć na chwilę go uruchomić. Istotny okaże się także odpowiedni dobór drzwi łazienkowych – sięgnij po skrzydło z otworami wentylacyjnymi na dole, które będą stanowić dodatkowe ujście dla kumulującej się w łazience wilgoci.


5. Brak zabezpieczeń przed wilgocią


Odprowadzanie wilgoci za pośrednictwem sprawnej wentylacji nie wyeliminuje całkowicie problemu wszechobecnej w łazience wody. Należy mieć to na uwadze, wybierając wyposażenie do tego pomieszczenia.

  • Stosowanie w łazienkach naturalnego drewna innego niż egzotyczne to bardzo zły pomysł. Może ono nasiąkać wilgocią i szybko stracić swój piękny wygląd i właściwości.

 

drewno w łazience

 

  • Zamiast niego warto sięgać po meble wykonane z płyt wilgocioodpornych, a na ścianach i posadzkach stosować kafelki imitujące naturalny wygląd drewna.
  • Papierowe tapety czy kolorowe farby na ścianach wyglądają pięknie i dają spore możliwości aranżacyjne. Jednak zastosowanie ich w łazienkach może okazać się złym pomysłem skutkującym koniecznością wykonania kolejnego remontu w niedługim czasie. Oczywiście istnieją emulsje i tapety przystosowane do trudnych, łazienkowych warunków, jednak nie każdy zwraca na nie należytą uwagę.
  • Istotny okazuje się także odpowiedni dobór urządzeń elektronicznych czy nawet gniazdek. Wybierając kontakty czy lampy do łazienki należy sięgać po sprzęty oznaczone symbolem IP44 – jest to klasa szczelności pozwalająca na bezpieczne używanie elektryczności w wilgotnym środowisku.

 

6. Problemy z prysznicem – za wysoki brodzik lub wylewająca się spod natrysku woda


Przy planowaniu strefy natryskowej najpopularniejsze są dwa błędy:

  • Wysoki brodzik – choć wysokie brodziki już od dłuższego czasu są passé, ciągle wielu osobom zdają się bardzo praktycznym rozwiązaniem – w dużej niecce można łatwo zrobić pranie ręczne, a przy odrobinie sprytu wykąpać dziecko jak w wannie. W praktyce jednak okazuje się, że taki brodzik przynosi więcej problemów niż pożytku. Przede wszystkim utrudnia on wchodzenie pod prysznic – głównie dzieciom i osobom starszym. Po drugie stanowi dodatkową, dość dużą przestrzeń do sprzątania, która okazuje się problematyczna do utrzymania w czystości. Po trzecie nijak pasuje do współczesnych aranżacji łazienkowych, w których stawia się na minimalizm.

 

nowoczesna łazienka

 

  • Za mała strefa walk-in – w opozycji do wysokich brodzików stoi całkowity brak brodzika – to bardzo modne i praktyczne rozwiązanie. Jednak nie wszędzie ma ono zastosowanie. W bardzo małych łazienkach strefa prysznicowa jest ograniczona, a stworzenie w niej kabiny walk-in może skutkować ustawicznym zalewaniem łazienki. W takich sytuacjach warto się jednak zdecydować na choćby najniższy z dostępnych brodzik.

 

7. Źle dobrane oświetlenie


Ogromnym błędem podczas aranżowania łazienki jest zdecydowanie się jedynie na oświetlenie sufitowe. Jedna lampa, a nawet kilka sufitowych punktów to za mało, byś mógł w pełni komfortowo korzystać z pomieszczenia. Problemem może okazać się nie tylko niedostateczna liczba źródeł światła, ale także ich zabarwienie. 

 

oświetlenie łazienki

 

Ciepłe, przytłumione światło co prawda stworzy przytulną atmosferę, jednak nie pomoże Ci przy zabiegach pielęgnacji twarzy. Jeśli więc chcesz zażywać relaksu w przyjemnej atmosferze, postaw na lekkie światło w strefie kąpielowej, ale przy lustrze i umywalce zadbaj o to, by odpowiednio oświetlić całą twarz światłem zbliżonym do dziennego.


8. Pralka w łazience


Przyjęło się, że miejsce pralki jest w łazience. Nic w tym dziwnego – łatwa dostępność detergentów, możliwość łatwego podłączenia urządzenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, a także sanitarny charakter łazienki sprawiają, że naturalnie wpisuje się ona w tę przestrzeń. Jednak należy pamiętać, że pralka wcale nie musi stać w łazience.

 

pralka i suszarka w łazience

 

Jeśli Twoja łazienka jest małe, rozważ przeniesienie pralki do innego wnętrza – może to być kuchnia, albo pomieszczenie gospodarcze. Dzięki temu oszczędzisz sporo przestrzeni i zyskasz możliwość jej wygodniejszego zaaranżowania.
Błędów w aranżowaniu łazienek można łatwo uniknąć – wystarczy patrzeć szerzej na kwestię wystroju, przypisując mu nie tylko wartość estetyczną, ale również zastanawiając się nad jego praktycznym aspektem. Wówczas stworzenie zrównoważonej – pięknej i komfortowej w użytku – przestrzeni staje się bardzo proste.
 

Polecane produkty