Od ścian w nowoczesnych wnętrzach wymaga się nieco więcej – nie sprawdzą się tu zatem banalna glazura, farba o uniwersalnym wyrazie czy też nijaki gres w nieciekawym kolorze. We współczesnym wnętrzu maksymalna funkcjonalność powinna perfekcyjnie korelować z estetyką, dostarczając użytkownikowi niezapomnianych wrażeń odczuwanych poprzez wszystkie zmysły. Poznaj materiały wykończeniowe, które królują w aranżacjach nowoczesnych ścian!
 

Perfekcyjna niedoskonałość o matowym wydźwięku

Dążenie do perfekcji towarzyszyło człowiekowi niemalże od zawsze i to w każdym aspekcie jego życia. Nowoczesne trendy wnętrzarskie zdecydowanie z tym zrywają, gloryfikując jednocześnie celową niedoskonałość. Dlatego też materiały wykończeniowe z ciekawą, nieregularną fakturą powoli wypierają gładkie i połyskujące powierzchnie. Do lamusa odchodzi więc idealnie wygładzona ściana, a zastępuje ją chropowatość – uzyskana np. przy pomocy tynku cementowo-wapiennego.
Ciekawy efekt aranżacyjny utrzymany w nowoczesnej stylistyce możesz też uzyskać, stosując okładziny ścienne o wyraźnie zarysowanej fakturze. W tej roli świetnie sprawdzą się:


- cegła o subtelnie postarzanym wyglądzie,
- kamień dekoracyjny z masy gipsowej lub betonowej,
- dekor wykonany z gipsu wzmocnionego włóknem szklanym,
- tapeta o wyraźnie zarysowanej fakturze.

 

wykańczanie ścian

 

Do łask wracają również tkaniny w roli nietypowej ozdoby ściany czy też mebli. Takie rozwiązanie łączy w sobie funkcję dekoracyjną z praktyczną korzyścią – pozwoli ono nieco poprawić akustykę pomieszczenia.

W nowoczesnych aranżacjach ściennych króluje również wszechobecny mat, który wygląda naturalniej niż połysk. Co więcej, efekt matu nie musi się ograniczać jedynie do ścian – możesz go z powodzeniem przenieść także na podłogę i pozostałe elementy wyposażenia. Ciekawe efekty zyskasz także, działając na zasadzie kontrastu i umieszczając w pomieszczeniu z matowymi ścianami drobne detale o połyskliwej powierzchni.

 

Czy wiesz, że

Rodzaj wykończenia powierzchni może Ci się synestezyjne kojarzyć z określonymi odczuciami i stanami. Zgodnie z tym, silny połysk pozostawia po sobie wrażenie chłodu i dystansu, mat natomiast jednoznacznie kojarzy się z przytulnością i domowym ciepłem.

 

Wzięte wprost z natury

Nowoczesne trendy aranżacyjne całymi garściami czerpią z natury. Ich najbardziej konwencjonalną formę stanowią ściany wyłożone naturalnym kamieniem lub drewnem. Możesz jednak sięgnąć także po bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, takie jak szyszki, słoma, trawa czy liście wtopione w powierzchnię przy pomocy żywicy syntetycznej lub też wprasowane w nią.

 

Uwaga!

Ciekawą możliwość stanowią również specjalne panele ścienne z żywym, rosnącym mchem. Ze względu na specyfikę tej rośliny, rozwiązanie to nadaje się jedynie do zacienionych, niezbyt jasnych wnętrz.

 

W naturalny trend aranżacyjny doskonale wpisują się także forniry – powstałe na skutek skrawania cienkich płatów drewna i łączenia ich w jedną całość. Dzięki takiej obróbce rysunek słojów zyskuje na wyrazistości. Jeśli marzysz o fornirze na swojej ścianie, możesz wybierać spośród jego 4 wariantów:


- forniru naturalnego;
- forniru modyfikowanego, który składa się z kilku sprasowanych warstw forniru naturalnego;
- fornirowanych płyt – np. wiórowych, bakelitowych lub MDF;
- płatów lub pasków forniru przeznaczonych do samodzielnego przyklejenia na wybranej powierzchni.

 

Porada eksperta

Na rynku możesz też znaleźć kamień w wersji fornirowej, składający się z co najmniej 2-milimetrowej warstwy naturalnego kamienia wzmocnionego włóknem szklanym oraz żywicą epoksydową.

 

Finezyjna geometria na ścianie

Wygląd nowoczesnych ścian bazuje także na prostocie geometrycznych form i na wielowymiarowości. W uzyskaniu takich przestrzennych aranżacji mogą Ci pomóc np. płytki przeznaczone do tworzenia wklęsło-wypukłych kompozycji.

Podobny efekt osiągniesz też, wykorzystując kamienne płytki, dekory lub drewnianą okleinę ścienną składającą się z elementów o takim samym kształcie, lecz innej grubości. Możesz też zastosować w tym celu fragmenty o zróżnicowanej wielkości – wtedy wrażenie wielopłaszczyznowości będzie jeszcze silniejsze.

Efekt wielowymiarowości zyska na intensywności, jeśli podkreślisz go przy pomocy światła. Odpowiednio rozplanowana gra cienia i jasności może sprawić, że zwykła ściana urośnie do rangi nietuzinkowej dekoracji wnętrza, która będzie zwracać na siebie uwagę od razu po przekroczeniu jego progu.
Czystą geometrię można też zauważyć na płaskich wzorach zdobiących płytki ceramiczne czy też dekoracyjny kamień. Zamiast finezyjnych, subtelnie zaokrąglonych wzorów znajdziesz na nich maksymalnie proste motywy jednoznacznie nawiązujące do geometrycznych brył. Na czasie są też płytki o nietuzinkowym kształcie, np. sześciokątnym, a także o niestandardowej wielkości – w trendy te wpiszą się zarówno drobniutkie elementy mozaiki, jak i wielkoformatowe płytki ścienne.

 

wykańczanie ścian

 

Postindustrialny design

Postindustrialne wnętrza wzorowane na pofabrycznych loftach szturmem podbiły dzisiejsze trendy wnętrzarskie. Loftowy charakter tych aranżacji uzewnętrznia się przede wszystkim poprzez zamiłowanie do okładzin ściennych z surowego betonu pod najróżniejszymi postaciami. Do wyboru masz tutaj 3 rodzaje betonowych powierzchni:


- idealnie gładkie,
- delikatnie porowate,
- silnie chropowate i niejednorodne.

Choć wszystkie z nich wpisują się w industrialny klimat, nowoczesne ściany stawiają jednak na dwie ostatnie opcje, czyli na te, które cechuje wyraźna faktura i konsekwentna nieregularność.
Ciekawe jest również podejście do mocowania betonowych płyt. Możesz bowiem wybierać spośród 2 opcji: standardowego przyklejenia ich do ściany tak jak w przypadku każdych innych płytek lub osadzenia ich przy pomocy kotew do betonu czy też śrub. Stosując tę drugą możliwość, możesz uzyskać bardziej surowy, nieoczywisty efekt. Podkreślą go również metalowe zaślepki służące do maskowania miejsc mocowania.
Efekt postindustrialnego wnętrza łazienki możesz też osiągnąć, posługując się płytkami ceramicznymi. Powinny one jednak cechować się niejednorodną, stylizowaną na zniszczoną powierzchnią – posiadać drobne cienie imitujące zabrudzenia, przebarwienia czy też rysy.

 

Uwaga!

Loftowy styl to także chłodny błysk metalu. Warto zatem sięgnąć po płytki o metalizowanej powierzchni – najlepiej takiej, która dodatkowo wygląda na postarzaną.

 

wykańczanie ścian

 

Kompozyt w służbie nieregularności

Bezkonkurencyjnym faworytem nowoczesnych aranżacji ściennych jest kompozyt. Skąd takie zainteresowanie tym materiałem? Decyduje o tym przede wszystkim jego trwałość – nie jest on podatny na uszkodzenia mechaniczne, jak również na działanie chemikaliów i wysokiej temperatury.

Jego perfekcyjnie gładka, pozbawiona porów powierzchnia nie sprawia także problemów z utrzymaniem w czystości. We współczesnych wnętrzach najczęściej stosuje się 2 rodzaje kompozytów:


- kompozyt akrylowo-mineralny,
- laminat poliestrowo-szklany.

 

Na korzyść kompozytu działa też to, że można z niego wykonać elementy w niemalże każdym kształcie – nawet w bardzo dużym formacie. Nadaje się on zatem doskonale do tworzenia wyposażenia pod wymiar, idealnie pasującego do warunków pomieszczenia. Możesz go wykorzystać np. do stworzenia niestandardowych paneli ściennych, które perfekcyjnie wpasują się w dostępną przestrzeń.

 

Porada eksperta

Decydując się na kompozyt na zamówienie, możesz uzupełnić jego formułę o nanocząsteczki srebra – dzięki temu będzie się on cechować właściwościami bakteriobójczymi i grzybobójczymi.

 

wykańczanie ścian

 

Zamiłowanie do kompozytu łączy się także z innym trendem, który można zaobserwować w nowoczesnych trendach wnętrzarskich, a mianowicie z ukierunkowaniem na płynność i klarowność form.

Poszczególne elementy wyposażenia łazienki powinny się zatem przenikać i tworzyć jedną, spójną całość. Z kompozytu możesz np. odlać wannę lub też umywalkę przechodzącą płynnie w okładzinę ścienną.


Wrażenie płynności możesz również uzyskać przy pomocy innych materiałów, np. forniru drewnianego. Tworzywo to jest dość giętkie, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do wszystkich krawędzi i rantów, wygładzając je i spajając w jedną, komplementarną całość.

Polecane produkty