Wielkomiejski styl życia przyciąga i oddala od przyrody. Jednak człowiek zawsze pozostanie bliski naturze i zechce poczuć z nią więź w najmniej oczekiwanym momencie. Odzwierciedleniem tych pragnień są coraz popularniejsze łazienki o wystroju pełnym roślinnych motywów, ale i samych roślin. Jak zaaranżować taką przestrzeń?


Czy można hodować rośliny w łazienkach?


Ciepłe i wilgotne środowisko łazienkowe okaże się wspaniałe dla wielu roślin, choć nie dla wszystkich – pamiętaj, by do dekorowania takich wnętrz nie wykorzystywać kaktusów i innych sukulentów, którym nadmierny kontakt z wodą zwyczajnie zaszkodzi. Z powodzeniem możesz jednak stworzyć roślinne kompozycje z:

  • paproci,
  • skrzydłokwiatów,
  • storczyków,
  • fikusów pnących,
  • monster,
  • zamiokulkasów,
  • difenbachii.

To tylko kilka z propozycji roślin doniczkowych do łazienek. Oczywiście możesz kreować dowolne wystroje z rozmaitymi gatunkami roślin, po uprzednim sprawdzeniu, czy wymagania poszczególnych odmian pozwalają na hodowanie ich w łazienkach. Warto pamiętać, że większość roślin do wzrostu potrzebuje też dużej ilości światła – roślinne dekoracje najlepiej stosować więc w łazienkach ze sporymi oknami.

 

florystyczne akcenty w łazience

 

Innym sposobem na wykreowanie łazienkowej dżungli jest stworzenie całej zielonej ściany. Do tego celu wykorzystaj kolejną roślinę – chrobotka reniferowego. Jest to dekoracyjny mech, a właściwie porost, który nie wymaga pielęgnacji, a w specyficznym klimacie łazienki czuje się wprost idealnie – nawet jeśli znajduje się w pomieszczeniu bez okna.


Naturalna aranżacja łazienki – o czym warto pamiętać?


Rośliny w łazience prezentują się pięknie, ale najlepiej wtedy, gdy stanowią uzupełnienie stylizacji nawiązującej do natury również w innych aspektach. Jak zatem stworzyć taki wystrój? Przyroda kojarzy się z ciepłem, spokojem i relaksem. Wykorzystaj więc składające się na nią elementy, by przygotować łazienkę wyróżniającą się takimi samymi cechami.

 

Drewno w wykończeniu łazienki

 

Z pewnością pomoże Ci w tym drewno – ale uwaga. Nie sięgaj po prawdziwe drewno do wykańczania łazienki, ponieważ może mu zaszkodzić panująca w pomieszczeniu wilgoć. Wyjątkiem są gatunki egzotyczne, za te jednak trzeba słono zapłacić. Wybierz na swoje ściany i posadzki idealną imitację drewna, jaką są płytki ceramiczne – mają naturalny wygląd, są trwałe, nie wymagają konserwacji, a mimo to warunki panujące w pomieszczeniu nie są w stanie ich zniszczyć.
Drugi sposób na okładziny ceramiczne w naturalnych łazienkach to wyłożenie ścian i podłóg kafelkami wzorowanymi na wyglądzie rozmaitych kamieni. Ta opcja daje Ci sporo dodatkowych możliwości aranżacyjnych, ponieważ płytki ceramiczne tego typu dostępne są w różnych kolorach, rozmiarach i kształtach.


Zielonym do góry – dodatki w stylu eko


Naturalne tło w postaci ścian i posadzek oraz żywe, zielone rośliny stworzą w Twojej łazience niepowtarzalny klimat. Czy chcesz dodatkowo podbić nawiązania do przyrody? Sięgnij więc po ciekawe elementy wyposażenia:

  • Zielona ceramika sanitarna – np. umywalki z kolekcji Ipalyss. Uzupełnią przestrzeń, a ich nienachalna kolorystyka w bardzo łagodny sposób podkreśli naturalną stylizację otoczenia.

 

nowoczesny wystrój łazienki

 

  • Ciekawe dekory z motywami florystycznymi – oferty producentów płytek ceramicznych obfitują nie tylko w kafelki imitujące naturalne materiały, ale również taki zdobione wzorami w zielone liście lub kwiaty. Przykładem mogą być dekory Tropic z kolekcji płytek Tonara.
  • Zielony grzejnik – jeszcze jeden zielony dodatek nie zaszkodzi. Szczególnie tak żywy kolorem i ciepły w dotyku jak grzejnik Drezno marki Cosmo. 

Do naturalnej łazienki będą też pasować stylizowane dodatki – bambusowe mydelniczki i kubki na szczoteczki, ciepłe, brązowe ręczniki, a nawet kamienie poukładane w kompozycji ze świeczkami. Pamiętaj też o martwej naturze – suszone kwiaty w wazonach lub usypane pod kostką mydła staną się bardzo stylowym, ale wciąż nawiązującym do przyrody dodatkiem. Poczuj się jak na łonie natury i daj sobie odetchnąć podczas zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych w łazience.
 

Polecane produkty