Odpowiednie zaplanowanie wystroju łazienki to istotna sprawa, decydująca nie tylko o estetycznym wyglądzie tego ważnego wnętrza, ale też o codziennym komforcie jego użytkowania. Umywalka to jeden z oczywistych elementów w łazience, jednak wybór konkretnego modelu nie jest już taki prosty. Wybrać umywalkę wiszącą, a może z szafką? Zobacz zalety i wady obu rozwiązań.

Umywalka wisząca – w jakiej łazience się sprawdzi?

Umywalka wisząca, montowana bezpośrednio na ścianie, to wciąż dość rzadko spotykane rozwiązanie. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim, w małych łazienkach nie jest zbyt praktyczna – brak szafki pod umywalką oznacza utratę cennej przestrzeni, umożliwiającej przechowywanie wielu łazienkowych akcesoriów czy środków czystości. Po drugie, jest trudniejsza w montażu niż klasyczna umywalka montowana na szafce.

Kiedy jednak warto się na nią zdecydować? Z pewnością na szafkę wiszącą mogą sobie pozwolić właściciele dużych łazienek, niepotrzebujący dodatkowej przestrzeni. W małej łazience wyglądać będzie równie dobrze, a nawet pomoże zwiększyć ilość wolnej powierzchni – wybierzmy ją jednak tylko wtedy, gdy mamy już dostatecznie dużo miejsca na akcesoria.

Umywalka wisząca jest niezwykle estetyczna. Daje wrażenie lekkości, pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, a do tego ułatwia utrzymanie czystości. Co więcej, możemy zamontować ją na dowolnej wysokości, co ucieszy osoby niskie lub bardzo wysokie.

 

szafka pod umywalkę

 

Szafka pod umywalkę – jakie są jej zalety?

Szafka pod umywalkę ma jedną zasadniczą zaletę: pozwala na przechowywanie naprawdę sporej ilości akcesoriów, środków czystości czy przydatnych łazienkowych drobiazgów. To nie do przecenienia zwłaszcza w małej łazience, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Dodatkowo szafka pod umywalkę pozwala na ukrycie mało estetycznych elementów łazienkowych jak np. syfon, czy też nieatrakcyjne wizualnie i niebezpieczne dla dzieci detergenty. Doskonale łączy więc względy praktyczne z estetycznymi.

 

umywalka nablatowa

 

Umywalka nablatowa: plusy i minusy

Umywalka stojąca w całości na blacie jest wyjątkowo atrakcyjna wizualnie i coraz częściej spotykana w nowoczesnych wnętrzach. W przestrzeniach minimalistycznych sięga się zwłaszcza po geometryczne formy, natomiast w łazienkach w stylu retro po umywalki w kształcie balii czy wiadra. Taka umywalka zostawia dużo miejsca w szafce, wymaga natomiast wyboru mebla odpornego na zniszczenia i na tyle wytrzymałego, by udźwignąć zwykle ciężkie nablatowe konstrukcje.

 

umywalka podblatowa

 

Umywalka podblatowa: plusy i minusy

Umywalka podblatowa pozwala uzyskać dużo wolnej przestrzeni na samym blacie. Jednocześnie zdecydowanie ułatwia utrzymanie czystości i świetnie wpasowuje się w nowoczesną przestrzeń. Prostota formy połączona z komfortem to idealna opcja dla wymagających! Pamiętajmy jednak, że pozostawia nieco mniej miejsca we wnętrzu szafki.

 

umywalka wpuszczana w blat

 

Umywalka wpuszczana w blat: plusy i minusy

Jednym z najbardziej uniwersalnych i często wykorzystywanych rozwiązań jest umywalka wpuszczana w blat. To kompromis pozwalający uzyskać przyzwoitą ilość wolnej przestrzeni zarówno na samym blacie szafki, jak i w jej wnętrzu. Dzięki temu możemy swobodnie postawić na blacie kubek ze szczoteczką czy mydelniczkę, a w środku ukryć np. środki czystości. Czasami problematyczne staje się miejsce połączenia blatu z umywalką, ze względu na trudniejsze utrzymanie czystości. Jeśli jednak krawędzie są właściwie zabezpieczone, a szafka wykonana z odpornych na wilgoć materiałów, nie powinno to stanowić poważnego problemu.

Planując zakup umywalki, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Kluczowe będą takie aspekty, jak m.in. dostępna przestrzeń, charakter wystroju wnętrza czy względy praktyczne - dobrze urządzona łazienka musi być perfekcyjnie dopasowana do potrzeb domowników i optymalnie wykorzystywać możliwości danego pomieszczenia.

Polecane produkty