W nowoczesnej łazience na próżno szukać elementów montażowych i przyłączeniowych – wszystkie są ukryte tak, by nie zaburzały estetyki aranżacji. Do tego właśnie służą stelaże podtynkowe. Zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć!

Podstawowe rodzaje stelaży podtynkowych – poznaj ich właściwości

Chcąc podzielić stelaże, możesz zastosować kryterium dotyczące sposobu montażu. Wyróżnia się wtedy dwie grupy: do lekkiej (suchej) i ciężkiej (mokrej) zabudowy. Pierwsze z nich montować nawet w płytach gipsowo-kartonowych – sprawdzą się zatem zarówno w przypadku ścian działowych, instalacyjnych i nie tylko. Ich prosta konstrukcja sprawia, że instalacja jest prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Co ważne, wśród nich warto wyróżnić dwie mniejsze podgrupy:

  • z ramą nośną – przeznaczone do postawienia przy murowanej ścianie i obudowania lekkim szkieletem lub ścianką działową,
  • wolnostojące samonośne – posiadają zintegrowany szkielet który należy przymocować do podłogi.

Stelaże podtynkowe do ciężkiej zabudowy są skonstruowane tak, że można je montować w ścianach murowanych, na koniec obmurowując i wykańczając je tynkiem. Nie należy jednak stosować ich w przypadku płyt gipsowo-kartonowych – mogą nie wytrzymać takiego naporu i popękać. Stelaże do ciężkiej zabudowy są nieco droższe niż te do lekkich ścianek działowych.

podwieszana miska wc w przestronnej łazience

Co ważne, dopiero po wyborze rodzaju zabudowy możesz wybierać spośród modeli przeznaczonych do montażu umywalki, toalety czy bidetu. To właśnie od tego powinieneś zatem zacząć planowanie swojej łazienki.

Warto wiedzieć

Stelaże podtynkowe można również podzielić, biorąc pod uwagę ich wysokość. Modele niskie to te które mierzą od 80 do 90 cm, wysokie natomiast od od 110 do 130 cm.

Stelaże do zadań specjalnych – dla wymagających

To jednak nie wszystko, co mogą Ci zaoferować stelaże podtynkowe. Na rynku spotkasz się bowiem także ze specjalistycznymi modelami – szytymi na miarę potrzeb najbardziej wymagających użytkowników. Można do nich zaliczyć:

  • stelaże z regulacją wysokości przyboru – umożliwia zmianę wysokości zamontowanego sanitariatu w dowolnym momencie,

Porada eksperta

Takie rozwiązanie może się okazać szczególnie przydatne w sytuacji, gdy urządzasz łazienkę dla dzieci. Gdy podrosną, nie musisz przeprowadzać gruntownego remontu – po prostu podniesiesz sanitariaty nieco wyżej, bez skuwania zabudowy.

  • stelaże o małej głębokości zabudowy – przeznaczone do małych łazienek, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni. Na ich zamontowanie potrzeba najczęściej nie więcej niż 9 cm,
  • stelaże specjalistyczne – stosowane chociażby w łazienkach dla niepełnosprawnych, gdyż umożliwiają zakotwienie uchwytów pomocniczych tuż przy samej muszli toaletowej,
  • stelaże z systemem odświeżania – innowacyjna funkcja mająca na celu podwyższenie poziomu higieny podczas codziennego korzystania z łazienki. Taki stelaż posiada bowiem zintegrowaną szufladkę na kostki odświeżające, które zazwyczaj montuje się bezpośrednio w muszli. Dzięki temu detergent nie jest widoczny gołym okiem, a jednak spełnia swoją funkcję,
  • stelaże z odciągiem – posiadają automatycznie uruchamiane odprowadzanie nieświeżego powietrza, które włącza się np. po wykryciu ruchu w pomieszczeniu lub po naciśnięciu przycisku.

stelaż podtynkowy

Jak widać, nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej łazienki bez dobrze dobranych stelaży podtynkowych. Zanim więc przystąpisz do montażu ceramiki, przemyśl rozmieszczenie zabudowy elementów montażowych – a stworzysz łazienkę nie tylko piękną, ale i funkcjonalną.

Polecane produkty