Jedną z wiodących tendencji w 2023, jeśli chodzi o aranżacje łazienek, jest powrót na łono natury. Ten trend może mieć wiele różnych obliczy, a wszystkie łączy jedno: obietnica niezwykłego komfortu. Jak stworzyć modną, ekologiczną łazienkę? Zainspiruj się.

Ekologia – wiodący trend w aranżacjach łazienek 2023. Na czym polega?

Jeśli chodzi o najważniejsze w 2023 roku trendy, ekologia jest bez wątpienia tym przodującym – niezależnie, czy mówimy o modzie, motoryzacji, czy o architekturze. Powrót do natury i przyjazne planecie rozwiązania są też istotną wytyczną w kontekście aranżacji łazienek. Co ciekawe, tendencja ta może mieć wiele odsłon, począwszy od kolorystyki nawiązującej do natury, przez różnego rodzaju faktury rodem ze świata fauny i flory, po konkretne rozwiązania technologiczne, które mają realnie wpływać na ilość używanej wody czy prądu.

Moda na naturę w aranżacjach łazienek ma też inne oblicze – to związane z jakością naszego życia, naszą równowagą psychofizyczną czy powrotem do życia w duchu slow: powolnego, uważnego, bliskiego przyrodzie i innym ludziom, ale też skierowanego na własne potrzeby. Łazienka jako wnętrze idealnie wpisuje się w ten koncept: w końcu to przestrzeń, w której mamy się relaksować i dbać o siebie.

Referencją dla modnej łazienki 2023 są różnego rodzaju centra odnowy biologicznej, urządzane w malowniczych zakątkach świata, klimatyczne sauny, salony spa, sale jogi czy gabinety japońskiego masażu. Kierunki geograficzne, które najbardziej interesują w tym sezonie projektantów, to Daleki Wschód, Islandia, Skandynawia, ale też gorąca Hiszpania, w której naturę dostrzega się we wnętrzach na każdym kroku.

Zastanawiasz się, jak wprowadzić wątki ekologiczne do wnętrza łazienki? Chcesz zaprojektować jej wnętrze tak, by było maksymalnie wygodne i użyteczne, a przy tym nastrajało do odpoczynku zgodnego z naturą? Zerknij do naszych wskazówek i poznaj najważniejsze założenia tego trendu łazienkowego.

Trendy łazienkowe 2023: komfort, funkcjonalność i ekologia

Kolory, formy i wzory inspirowane naturą. Poznaj wiodące trendy 2023

Trend naturalny w aranżacjach łazienek ma przede wszystkim swoją wizualną reprezentację. Estetyka opierająca się nawiązaniach do fauny i flory nie tylko prezentuje się stylowo, ale też pełni funkcjonalną rolę: sprzyja odprężeniu i ukojeniu zmysłów. Modne w 2023 kolory w łazience to przede wszystkim wszelkie odcienie bieli, przede wszystkim te przyjemne dla oka, lekko złamane. Pojawiają się też eleganckie szarości i czernie, ale królują przede wszystkim takie kolory ziemi, jak brązy, zielenie, rudości. Odcienie powinny być stonowane, łagodne. Nie ma mowy o neonach czy mocnych kontrastach – przejścia tonalne są harmonijne i subtelne, dokładnie tak samo, jak w przyrodzie.

Wzory też się pojawiają wśród łazienkowych trendów na 2023 rok. W kontekście stylu eko w grę wchodzą jednak głównie te bezpośrednio nawiązujące do natury. Przykład? Rysunek słojów drewna bądź charakterystyczne dla naturalnego kamienia żyłkowanie. Można pokusić się też o printy na kaflach, które bazują na motywie kwiatów czy liści. Pamiętaj jednak: im bardziej realistycznie, naturalnie, wręcz rustykalnie – tym lepiej.

W kontekście trendu ekologicznego warto też zwrócić uwagę na faktury naturalnych materiałów: drewna, kamienia, gliny, szkła, różnego rodzaju plecionek. Co ważne, surowce te nie muszą być autentyczne – nowoczesny gres do złudzenia przypominać może drewniane panele czy kamienne płytki. Chcesz zaaranżować łazienkę w modnym stylu? Nie bój się nieoczywistych połączeń i czerp pełnymi garściami ze świata przyrody, w której obok siebie funkcjonują kontrastowe faktury: gładka powierzchnia jeziora i piaszczysta plaża, równo przystrzyżone trawniki i bujne zarośla czy pierzaste chmury na tle spokojnego nieba.

Trendy łazienkowe 2023: komfort, funkcjonalność i ekologia

Komfort, jaki gwarantują ekologiczne rozwiązania w łazienkach

Wygodna łazienka w stylu ekologicznym nie tylko zachwyca estetyką, ale też naprawdę sprzyja oszczędnemu gospodarowaniu zasobami energetycznymi i wodnymi. Różnego rodzaju baterie termostatyczne, wylewki z perlatorami (a nawet elektronicznymi czujnikami ruchu) to tylko kilka z wielu przykładów rozwiązań, które są dziś must havem. W związku z chęcią zaoszczędzenia wody (zarówno z uwagi na środowisko naturalne, jak i domowy budżet) coraz więcej osób decyduje się w 2023 roku zamienić wannę na prysznic. To znakomity wybór również pod kątem stylistycznym – kabiny natryskowe dostępne w aktualnych kolekcjach topowych producentów pasują nie tylko do modernistycznych czy industrialnych łazienek, ale też do aranżacji w duchu hygge czy japońskim. Jeśli planujesz montaż prysznica, rozważ wybór modelu z recyklingiem wody.

W łazienkach standardem jest już także regulacja spłukiwania w toalecie czy oświetlenie LED, które pozwala zaoszczędzić na prądzie i nie generuje odpadów w postaci żarówek. Do zyskujących na popularności opcji zaliczyć możemy instalacje, które ułatwiają zarządzanie tak zwaną szarą wodą, pochodzącą na przykład z kąpieli.

Wskazówka? Chociaż wiele opcji może Ci się wydawać kosztowną inwestycją, w ostatecznym rozrachunku zdecydowanie się opłaci – warto dokładnie to skrupulatnie przeliczyć chociażby przed zakupem armatury.

Trendy łazienkowe 2023: komfort, funkcjonalność i ekologia

Naturalna i wygodna łazienka – jak ją zorganizować?

Łazienka relaksująca i wygodna, a więc funkcjonalna, przestronna i świetnie zorganizowana, to ideał, do którego wszyscy w 2023 roku chcemy dążyć. Odprężająca przestrzeń pozwala nam osiągnąć balans, a więc żyć w zgodzie ze sobą. Jak osiągnąć taki efekt? Nie da się ukryć, że najprostsze rozwiązanie to duży metraż – na takim łatwiej jest o zastosowanie wszystkich pożądanych rozwiązań. Ale spokojnie – również w mniejszych łazienkach da się uzyskać modny rezultat, o ile świadomie zarządza się każdym centymetrem kwadratowym. 

Z myślą o swoim komforcie zadbaj o to, by aranżacja była przemyślana i uporządkowana. Pomogą w tym różnego rodzaju wieszaki, organizery, sprytne półki i schowki. To, czego nie potrzebujesz, zgodnie z zasadą “im mniej, tym lepiej”, po prostu wyeliminuj.

Eksperci przekonują, że bardziej komfortowo będzie Ci się korzystało z łazienki, w której dominują wspomniane już przez nas naturalne kolory. 2023 rok przynosi nowość: nawet małe łazienki mogą być utrzymane w ciemnym brązie i butelkowej zieleni. Przy zachowaniu minimalistycznych form i gładkich faktur wnętrze nie będzie sprawiało wrażenia ciasnego i ponurego.

Trendy łazienkowe 2023: komfort, funkcjonalność i ekologia

Przykłady aranżacji łazienek zgodnych z trendem eko

Przykład łazienki zgodnej z modnym w 2023 roku trendem eko? Postaw na ponadczasowe połączenie klasycznej bieli z prawdziwą dżunglą – to pomysł w sam raz nie tylko do dużych, ale i małych łazienek. W przypadku mniejszego metrażu możesz postawić na przewagę jasnego koloru z odrobiną drewna lub drewnopodobnego gresu, a całość uzupełnić kafelkami z roślinnym motywem. Jeśli dysponujesz większym wnętrzem, możesz duże płaszczyzny ścian i podłóg pokryć “drewnianymi” panelami z gresu, a łazienkę ukoronować sporą ilością roślin.

Ciekawym pomysłem na “naturalną” łazienkę będzie także zwieńczona kamieniem strefa prysznicowa z kabiną typu walk-in. Płytki takie, prostokątne lub o nieregularnych kształtach, warto połączyć z gładkimi płaszczyznami ścian i podłogą z “kamiennego” gresu.

Jeszcze inny pomysł spodoba się tym, którzy nie przepadają za typowo rustykalną stylistyką. Klasyczne, a nawet minimalistyczne wnętrze w bazowych kolorach wystarczy urozmaicić plecionym chodnikiem z trawy, drewnianą szafką czy podświetlaną wnęką w ścianie pomalowaną na zieleń, czy brąz, by zyskać naprawdę ciekawy rezultat.

Trendy łazienkowe 2023: komfort, funkcjonalność i ekologia

Jak widzisz, ekologia w łazience nie jedno ma imię. Może przejawiać się w palecie kolorów i fakturach inspirowanych naturą, jak i w funkcjonalnych rozwiązaniach, które ułatwiają życie i pomagają zaoszczędzić domowy budżet. Jeśli chcesz urządzić łazienkę w duchu modnego w 2023 roku trendu eko, zajrzyj do sieci salonów Elements, w których znajdziesz najważniejsze elementy aranżacji.