Formy organiczne to w 2023 roku niekwestionowana gwiazda aranżacji łazienek. Na czym tak naprawdę polega ten trend, jak się może przejawiać we wnętrzu i jak go do niego wprowadzić? Zajrzyj do poradnika, w którym przekonamy Cię, dlaczego tak wielu ekspertów stawia w tym sezonie na obłości.

Formy organiczne jako łazienkowy trend 2023. Na czym polega?

Tym osobom, które lubią być na bieżąco z trendami, nie wystarczy informacja, że w danym sezonie we wnętrzach modny jest styl naturalny lub minimalistyczny. Szukają nietypowych rozwiązań, które są jasną wskazówką, że właściciel wie, co jest teraz na topie i świadomie selekcjonuje propozycje projektantów. W 2023 roku pomysłem dla wybrednych są formy organiczne. Ta tendencja może się przejawiać na wiele sposobów, a tylko od nas zależy, jak ją zinterpretujemy i wykorzystamy w aranżacji. Zanim jednak przejdziemy do omówienia sposobów na wykorzystanie organicznych form w wystroju łazienki, warto zadać sobie pytanie o to, jaka jest ich definicja. 

Jak rozumieć formy organiczne w kontekście łazienkowych trendów 2023? To po prostu wszelkie obłe kształty, które przybierać mogą meble, dodatki i lampy, a nawet takie elementy, jak armatura czy ceramika. Widać w ten tendencji przede wszystkim inspirację naturą, ale organiczne formy mogą też wiązać się z innymi kierunkami niż rustykalny czy boho. Chcesz poznać szczegóły? Zostań z nami.

Trendy łazienkowe 2023: organiczne formy w roli głównej

Do jakich stylów w łazience pasują obłości? Zainspiruj się naszymi wskazówkami

Modne formy organiczne zazwyczaj odnoszą się do świata natury. W mniej lub bardziej czytelny sposób inspirowane są charakterystycznymi dla niej kształtami chmur czy roślin albo sposobem, w jaki porusza się w przyrodzie woda. Jednym z najbardziej charakterystycznych dla tego trendu referencji są kamienie nazywane otoczakami, zawdzięczające swoją formę właśnie wodzie, która przez setki lat wypłukała ich ostre krawędzie. Skoro relacja z naturą jest dla obłości tak charakterystyczna, oczywiste staje się to, że tego typu akcenty w łazience sprawdzą się przede wszystkim w aranżacjach utrzymanych w estetyce rustykalnej oraz boho. Wnętrza w duchu slow – czyli takie, w których kluczem jest relaksująca, bliska naturze atmosfera, wiele zyskają dzięki wprowadzeniu form pozbawionym geometrycznych kątów.

Warto jednak pamiętać o drugim obliczu obłości w aranżacjach. Z powodzeniem znajdą one zastosowanie w aranżacjach minimalistycznych, na przykład w stylu japońskim czy industrialnym. W takim kontekście organiczne formy zaczynają przypominać artystyczne eksponaty z muzeum sztuki współczesnej. Przełamują prostotę, urozmaicają przestrzeń i łagodzą jej charakter.

Jeszcze jednym stylem, z jakim obłym formom jest szczególnie po drodze, jest estetyka retro nawiązująca do lat 60., kiedy w designie królowały miękkie, organiczne linie, jakby naszkicowane grubą kredką. Tu warto połączyć “organiczną” armaturę z nadrukami na kaflach czy tekstyliach. Krągłe linie, różnego rodzaju koła czy falki będą tworzyć z owalnym designem ciekawą układankę o artystycznym sznycie.

Lubisz organiczny trend we wzornictwie? Możesz zainspirować się także wnętrzami tradycyjnych łazienek w stylu śródziemnomorskim, w których nie brakuje elementów organicznych z drewna, gliny i kamienia, ale w których dominują też łuki – te jak najbardziej pasują do trendu, który w 2023 zyskuje na sile.

Trendy łazienkowe 2023: organiczne formy w roli głównej

Faktury, kolory, materiały. Wszystko, co musisz wiedzieć o trendzie organicznym w łazienkach

Formy organiczne, w związku ze wspomnianą przez nas różnorodnością swoich wariantów, mogą się łączyć z szeroką paletą kolorów czy tekstur. Najbardziej chyba oczywistą propozycją jest zastosowanie obłości w połączeniu z naturalnymi odcieniami, takimi jak barwy ziemi: zielenie, brązy, beże, a także z materiałami nawiązującymi do świata przyrody, czyli kamieniami lub drewnem. Nie muszą być prawdziwe – można wykorzystać na przykład gres, który będzie świetnym tłem dla modnego designu. 

Jeśli zainteresował Cię wątek inspiracji latami 60., możesz zastosować obłości w połączeniu z gładkimi powierzchniami – satynowymi, matowymi, ale też na wysoki połysk. Efekt znakomicie podbije pastelowa kolorystyka: liliowy fiolet, jasny błękit, mleczny żółty, brzoskwinia czy pistacja. W takim wypadku dobrze jest wyeksponować obłe dodatki czy meble na tle ściany pokrytej wielkoformatowymi, nowoczesnymi płytkami.

Strzale w dziesiątkę w kontekście trendu na formy organiczne w łazience, są też mocne kontrasty, zwłaszcza czerń i biel, które wydobywają z obłości ich graficzny charakter.

Wskazówka:
Z organicznymi formami idealnie zgrywają się naturalne roślinność. Zieleń w donicach, wyeksponowana w duecie z owalną ceramiką łazienkową, podbija jej miękki charakter.

Trendy łazienkowe 2023: organiczne formy w roli głównej

Jak wprowadzić formy organiczne do aranżacji łazienki w 2023?

Jak wprowadzić do wnętrza swojej łazienki najważniejszy w 2023 trend z formami organicznymi w roli głównej? Jednym z najprostszych, a przy tym najbardziej efektownych rozwiązań, jest ceramika o zaokrąglonych kształtach. Na topie są umywalki przypominające misy, ale takie o formach lekko asymetrycznych, nieoczywistych, subtelnych. Gładkie brzegi podbijają pożądany efekt i sprawiają, że wnętrze nabiera zarówno na łagodności, jak i nowoczesności. Tego typu nablatowe modele będą centralnym punktem aranżacji i zachwycą wszystkich korzystających z wnętrza.

Warto pokusić się też o montaż owalnej wanny, która jest hitem kolekcji wielu topowych producentów, takich jak Marmite, Roca czy Sanitti. Jeśli  dysponujesz większym metrażem, postaw na model wolnostojący, który najlepiej oddaje istotę modnego trendu. W przypadku mniejszych łazienek zastosowanie znajdą wanny przyścienne lub narożne o jednym zaokrąglonym boku. Warto uwzględnić zwłaszcza te, których design bazuje na asymetrii (czyli na przykład wanny z jednej strony wyższe).

Moda na formy organiczne może też przejawiać się w Twojej łazience za pośrednictwem dodatków. To nie tylko różnego rodzaju chodniki czy dekoracje ścienne, ale też elementy pełniące praktyczną funkcję: lustra, lampy, wieszaki, organizery, pojemniki i dozowniki. Te owalne czy w formie łuków, będą dodawać łazienkowej aranżacji – nie tylko w 2023 roku – niezwykłego charakteru.

Wskazówka:
Jeśli chcesz pójść krok dalej, możesz pokusić się o takie rozwiązania, jak na przykład półka z blatu lastryko czy z drewna, wycięta w artystyczny, organiczny kształt fali. Jeśli nie znajdziesz idealnej wśród propozycji producentów, możesz taki element zamówić lub – przy odrobinie cierpliwości i umiejętności – wykonać samodzielnie.

Trendy łazienkowe 2023: organiczne formy w roli głównej

Połączenia form – ważna wskazówka dla miłośników organicznego trendu 2023

Formy organiczne są dość charakterystyczne i lubią w aranżacji dominować. Jak je zatem oswoić i połączyć z innymi elementami, żeby zyskać stylową całość? Kluczem będzie równowaga, umiar i harmonia. W aranżacji możesz zastosować nawet kilka różnych kształtów inspirowanych naturą (jak zresztą ma to miejsce w samej przyrodzie), ale zadbaj wtedy o przeciwwagę w postaci gładkich powierzchni. Przykładowo, jeśli wybierasz owalną umywalkę nablatową i lustro o falistym kształcie, zrezygnuj już z mozaiki z płytek 3D, bo całość będzie się wydawała zbyt chaotyczna. Jeśli z kolei lustro będzie tradycyjne, zaszaleć możesz z kilkoma designerskimi lampami odnoszącymi się właśnie do omawianego przez nas trendu.

Trendy łazienkowe 2023: organiczne formy w roli głównej

Planujesz w 2023 roku zaaranżować łazienkę i szukasz rozwiązań ciekawych i nietypowych? Moda na formy organiczne może Ci się spodobać: obłości we wnętrzach przykuwają uwagę i sprawiają, że wystrój prezentuje się bardziej oryginalnie. Co więcej, możliwości “ogrania” tego trendu jest w tym sezonie mnóstwo, do czego – mamy nadzieję – przekonaliśmy Cię w naszym inspiracyjnym poradniku. Jeśli szukasz gotowych rozwiązań do swojej łazienki, zajrzyj do sieci salonów Elements, w którym znajdziesz meble, ceramikę i dodatki zgodne z organicznym trendem.