Ostateczny wygląd i funkcjonalność łazienki zależy od tego, jak ją wyposażysz. Ogromną rolę odgrywa rzecz jasna ceramika sanitarna oraz meble, ale i detale nie są bez znaczenia. Jednym z nich z pewnością jest uchwyt na papier toaletowy, który pełni rolę typowo praktyczną, a jednak może wpłynąć na estetykę wnętrza. Sprawdź, jak go wybrać!

Uchwyty na papier toaletowy – poznaj dostępne rodzaje

Choć uchwyt na papier toaletowy ma naprawdę prozaiczne przeznaczenie, jest bardzo ważny w codziennym życiu – znajdziesz go z pewnością w każdej łazience i toalecie. Ze względu na ogromny popyt na to akcesorium, producenci oferują coraz to nowe rodzaje uchwytów, by uatrakcyjnić asortyment i dać konsumentom większy wybór podczas urządzania mieszkania. Z jakimi uchwytami na papier toaletowy spotkasz się najczęściej?

  • Uchwyt z przykrywką – jednym z popularniejszych rodzajów tego akcesorium jest model składający się z poziomego, krótkiego drążka, na którym zaczepia się rolkę papieru, ze specjalną pokrywą, która jednocześnie maskuje papier i przytrzymuje, by nie spadał z uchwytu. Takie rozwiązanie uznawane jest za higieniczne, wysoce estetyczne i efektowne. Co więcej, nieraz taki uchwyt na papier toaletowy wieńczy specjalna półeczka, na której możesz przechowywać dodatkowe akcesoria.
  • Uchwyt bez przykrywki – najprostszy z dostępnych modeli, składający się jedynie z drążka na papier. Dla zapewnienia rolce większej stabilności, rurka często jest wyprofilowana tak, by uniemożliwić ześlizgiwanie się papieru na podłogę. Uchwyty bez przykrywki są najbardziej uniwersalne i łatwo można je dopasować do otoczenia.
  • Pojemnik na papier toaletowy – w domowych łazienkach to rozwiązanie jest już rzadko stosowane, choć jeszcze kilkanaście lat temu otwierane pojemniki, do których wkładało się całą rolkę, były normą. Dziś takie rozwiązanie najczęściej można spotkać w toaletach publicznych, gdzie jednak ewoluowały do dość dużych elementów, mieszczących o wiele większe rolki, niż te domowe.
uchwyt

Czy warto kupić rezerwowy uchwyt na papier?
Istnieje jeszcze jeden rodzaj uchwytów na papier toaletowy, a mianowicie model rezerwowy. Najczęściej ma on postać pionowego drążka, bądź to mocowanego do ściany, bądź też przystosowanego do ustawienia na posadzce. W zależności od długości rurki mieści się na nim od dwóch, do nawet kilku rolek papieru. Uchwyt taki należy ustawić w pobliżu miski WC, aby w przypadku zużycia papieru z uchwytu właściwego, móc łatwo sięgnąć po nową rolkę.

Co ciekawe, tego typu elementy często są łączone z innymi, by nadać im jeszcze większą funkcjonalność – na rynku spotkasz się z połączeniem rezerwowego uchwytu oraz szczotki do WC, jak również na konstrukcje składające się z właściwego i rezerwowego uchwytu na papier!

uchwyt na papier

Uchwyt na papier toaletowy – czy może pełnić funkcję dekoracyjną?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, uchwyt na papier toaletowy może także stanowić uzupełnienie aranżacji łazienki, jeśli zostanie umiejętnie dobrany. Kluczem do nadania pomieszczeniu pożądanego charakteru okaże się skompletowanie akcesoriów łazienkowych w taki sposób, by wszystkie razem stanowiły spójną całość. Dlatego też decydując się na zakup uchwytu na papier toaletowy, przede wszystkim dopasuj go do kosza na śmieci i szczotki WC, czyli akcesoriów znajdujących się najbliżej, ale i pozostałych dodatków, m.in. mydelniczki, kubka na szczoteczki czy wieszaków na ręczniki. Jeśli podejdziesz do tematu kompleksowo, zyska na tym design otoczenia.

Kwestia dobrania uchwytu na papier toaletowy do łazienki powinna być prosta – dostępne są bowiem akcesoria utrzymane w najróżniejszej stylistyce. Od klasycznych modeli o lekko zaokrąglonych kształtach, jak Logo 2 czy Loft, przez bardziej nowoczesne uchwyty o wyraźnie zarysowanych liniach i odważnej formie, np. VIGOUR derby style lub Edition 11, aż po uchwyty na papier, które mogą same stanowić o wystroju otoczenia, jak czarny Carbon czy wyjątkowy w swojej formie VIGOUR white. Mając taki wybór z pewnością odnajdziesz uchwyt na papier toaletowy, którego funkcjonalność będzie szła w parze z niezwykłym designem.