Odprężająca, ciepła kąpiel w wannie po ciężkim dniu to marzenie wielu osób. Trudno zresztą wyobrazić sobie równie tani i łatwo dostępny sposób na chwilę prawdziwego relaksu i oderwania się od rzeczywistości. Przy odrobinie wysiłku w naszej łazience możemy wyczarować naprawdę urocze miejsce – z pięknie pachnącymi solami lub kulami do kąpieli oraz urzekającymi wonią świecami zapachowymi – i we własnej wannie poczuć się niczym w salonie SPA.

Z drugiej strony możliwość wzięcia szybkiego prysznica to również bardzo kusząca wizja. Właśnie tego trzeba nam często po przebudzeniu się, porannym joggingu czy też innych zajęciach sportowych. „Zimny prysznic” pobudza, orzeźwia i pozwala z energią wkroczyć w kolejny dzień. A zatem co wybrać? Zanim podejmiemy decyzję w kwestii: wanna czy kabina prysznicowa, powinniśmy dobrze przeanalizować nasze potrzeby. A także ocenić możliwości – lokalowe oraz finansowe.

 

Wanna czy kabina prysznicowa

 

Wanna – sprawdzone rozwiązanie nie dla każdego

Odpowiednio wybrana wanna pozwala również świetnie podkreślić obowiązujący w danej łazience styl. To często centralny element całego pomieszczenia, który przekształca je w prawdziwy pokój kąpielowy czy też nasze własne, domowe SPA. Wystarczy tylko umiejętnie dobrać wannę do konkretnej łazienki; taka starego typu, w zabudowie, to tylko jedna z dostępnych możliwości. Obecnie istnieje wiele innych rozwiązań, a ciekawy design, jakim mogą poszczycić się wysokiej klasy wanny, może nas naprawdę zaskoczyć. Znajdziemy wśród nich np. modne i nowoczesne wanny wolnostojące – owalne i prostokątne – a także takie przyścienne, których kształt może obejmować wiele wariantów, np. sześciokąty, formy asymetryczne i symetryczne, narożne itp. Ich styl może być rustykalny, bogato zdobiony, klasyczny czy też minimalistyczny, idealnie uzupełniając wybrany przez nas wystrój wnętrza. Oczywiście estetyka to jedno, a funkcjonalność – drugie. Na wannę powinni decydować się przede wszystkim wielbiciele długich kąpieli w bąbelkach, a także rodzice małych dzieci. Zabawa w wodzie i dużo piany w czasie mycia to coś, co uwielbia zdecydowana większość z nich.

 

Wanna czy kabina prysznicowa

 

Kabina prysznicowa – ekonomiczna, ekologiczna, ergonomiczna

Nie zapominajmy jednak o tym, że istnieje frakcja osób, które kąpieli w wannie nie znoszą, traktując długie wylegiwanie się w ciepłej wodzie jako czystą stratę czasu. Zdecydowanie wolą wskoczyć szybko pod prysznic i wodą się polewać, aniżeli w niej „odmaczać”. Za takim rozwiązaniem optują zresztą od lat ekolodzy, ale warto je promować zwłaszcza teraz, gdy presja klimatyczna i środowiskowa jest coraz silniejsza. Dość powiedzieć, że jedna kąpiel pod prysznicem pochłania średnio zaledwie 10-15 litrów wody na minutę, podczas gdy taka odbyta w sporej wielkości wannie – aż 140-150 litrów. Poza tym niektóre kochające kąpiele osoby, kiedy woda zaczyna się ochładzać, zaczynają ją wypuszczać, dolewając kolejne litry wrzątku.

Oczywiście przekłada się to również na domowy budżet – zamontowanie prysznica, zamiast wanny pozwala zaoszczędzić w skali roku niemałe pieniądze. Jest to szczególnie ważne dla grup społecznych mniej zasobnych finansowo, które muszą bardzo pilnować, by tego budżetu nie przekroczyć. To również świetna opcja zwłaszcza dla tych seniorów, którzy mają ograniczoną sprawność i mobilność, a także dla osób z niepełnosprawnościami. Często one lub ich rodziny decydują się na kabinę prysznicową, do której dokupują specjalne – składane, montowane do ściany bądź też dostawiane – krzesełko. Poleca się również montaż uchwytu, aby łatwiej było się podnieść z takiego krzesełka i utrzymać równowagę podczas wstawania.

 

Wanna czy kabina prysznicowa

 

Lista zalet kąpieli pod prysznicem, podobnie jak tych w wannie, jest długa. Najlepiej móc korzystać z obu tych rozwiązań, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, do podjęcia decyzji o wyborze jednego z nich warto dobrze się przygotować.

Polecane produkty