Kafelki ceramiczne wielkiego formatu podbijają świat wnętrzarskich aranżacji. Ich popularność jest wynikiem niesamowitego efektu wykończeniowego, jaki dają, oraz wielu innych zalet. Co należy wiedzieć o płytkach w rozmiarze XXL i w jakich wnętrzach warto je stosować?


Płytki dużego formatu, czyli jakie?


Jeszcze kilka lat temu jako płytki wielkoformatowe określało się wszystkie kafelki, w których przynajmniej jeden bok był dłuższy niż 30 cm. Dzisiaj mamy do czynienia z ceramiką XXL, zaskakującą naprawdę imponującymi gabarytami – dostępne są nawet 3-metrowe płytki, lecz tworzą one więcej ograniczeń niż możliwości, więc spotyka się je raczej rzadko. Niemniej jednak istnienie tego typu rozwiązań na rynku z pewnością nieco przesunęło granicę wyznaczającą istotę wielkoformatowych kafelków. 

 

marmurowe płytki w łazience

 

Dla porządku przyjmijmy, że powinny to być jednak elementy sporo większe od wspomnianych wcześniej 30 cm – najpopularniejsze modele mają wymiary 60 x 60 cm lub 120 x 60 cm, choć oczywiście te mierzące 45 x 45 cm również możemy uznać za płytki dużego formatu.


Zalety wielkiego formatu kafelków


Czy okładziny ceramiczne stworzone z małej liczby większych elementów cieszą się tak dużą popularnością z jakichś konkretnych powodów? I czy stanowią one dobre rozwiązanie niezależnie od rodzaju i wielkości pomieszczenia? Poznajmy kluczowe zalety wielkoformatowych płytek ceramicznych, by dowiedzieć się, na czym oparty został ich sukces!

 • Ekskluzywny wygląd – architekci wnętrz, ale też osoby samodzielnie projektujące domowe aranżacje jednogłośnie doceniają piękno, jakie niesie stosowanie wielkoformatowych płytek. Za ich pomocą można w bardzo prosty sposób wykreować przestrzeń luksusową i niezwykle elegancką.
 • Jednolita powierzchnia – okładzina składająca się z dużych elementów sprawia wrażenie bardzo spójnej – całość rzadko przecinają fugi, które warto zamaskować, stosując barwy najbardziej zbliżone do wzoru kafelków. Wówczas łatwo uzyskasz efekt marmurowych ścian czy betonowych, jednolitych powierzchni.

 

łazienka w pastelowych barwach

 

 • Łatwe do utrzymania w czystości – mała ilość fug przynosi jeszcze jedną korzyść. Zazwyczaj przerwy pomiędzy kafelkami są miejscami, w których gromadzi się najwięcej zabrudzeń – w przypadku takich okładzin efekt ten będzie ograniczony.
 • Ogromne możliwości – z pewnością zachwyci Cię także uniwersalność wielkoformatowych płytek. Te mogą bowiem posłużyć do stworzenia minimalistycznego stylu wnętrz, wykończenia eleganckich przestrzeni o klasycznym charakterze czy też wykonania zupełnie oryginalnego designu opartego na wyrazistych kolorach. Z tego względu sprawdzają się nie tylko w kuchniach i łazienkach, ale także w salonach, korytarzach oraz innych pomieszczeniach reprezentacyjnych.


Do jakich wnętrz wykorzystać wielkoformatowe płytki?


Uniwersalne zastosowanie dużych płytek objawia się także w możliwości ich efektownego wykorzystania zarówno w małych łazienkach, jak i obszernych, otwartych salonach. W przypadku niewielkich pomieszczeń należy jednak uważać, by nie uzyskać efektu odwrotnego do pożądanego.

 

nowoczesny salon z płytkami imitujacymi beton

 

Przy idealnym układzie wielkoformatowe kafelki optycznie powiększą wnętrze – warto wybrać w tym celu jasne płytki i upewnić się, że podczas ich układania unikniesz cięcia kafli na małe fragmenty. Postaraj się, by płyty były w miarę możliwości symetryczne, tzn. ucięte w takim samym stopniu po obu stronach ściany i podłogi. Stworzenie jednolitej, pod względem wzoru i połączenia kafli, okładziny na ścianach i posadzkach jest kluczem do zaaranżowania przestrzeni o otwartym i eleganckim zarazem charakterze.
W przypadku dużych pomieszczeń symetria, choć pożądana, nie odgrywa już aż tak znaczącej roli. Na sporej powierzchni łatwiej uzyskać efekt jednolitości – wzrok jest bardziej rozproszony, a również fakt, że na okładziny ścienne patrzysz z większej odległości, nie jest bez znaczenia. W dużym salonie łatwiej ukryjesz więc drobne niestaranności i łatwiej uporasz się z wykończeniem ścian i posadzek.


Prostokątne czy kwadratowe – jakie płytki wybrać?


Najpopularniejsze płytki wielkoformatowe dostępne są w dwóch kształtach – prostokątnym i kwadratowym. Wybierając kafelki do swoich pomieszczeń, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć:

 • Prostokątne płytki mogą służyć do wizualnego wydłużania lub poszerzania pomieszczeń – w zależności od tego, jak je ułożysz, zmienisz odbiór nietypowego wnętrza i sprawisz, że przebywanie w nim stanie się przyjemniejsze.
 • Prostokątne i kwadratowe płytki o tym samym wzorze możesz ze sobą połączyć na jednej ścianie czy posadzce – warto zastosować takie rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć ostrego cięcia kafelków.

 

przytulny salon z kominkiem

 

 • Zestawienie ze sobą kwadratu i prostokąta okaże się świetnym trikiem aranżacyjnym – kwadraty wybierz na posadzkę, a prostokąty na ścianę. Dzięki temu pomieszczenie będzie zdawało się bardziej dynamiczne, nawet jeśli barwy otoczenia pozostaną jasne i stonowane.
 • Za pomocą kształtów kafelków możesz też w subtelny sposób wyznaczać strefy w pomieszczeniach. Np. wybierz prostokątne płytki do przestrzeni kąpielowej, a resztę otoczenia wykończ za pomocą kwadratowych. W ten sposób subtelnie podkreślisz rolę wybranej części łazienki.

 

Na jakie wzory wielkoformatowych płytek postawić?


Wśród płytek wielkoformatowych można zaobserwować wyraziste trendy. Jak już wspomnieliśmy, tworzone z nich okładziny ceramiczne najlepiej wyglądają wtedy, gdy są jednolite, choć oczywiście za ich pomocą można kreować również inne, ciekawe kompozycje. Jakie wzory kafelków XXL warto wybrać?

 • Beton – chcesz osiągnąć loftowy efekt w swoim mieszkaniu? W takim razie wielkoformatowe płyty imitujące beton to prawdziwy must have! Dzięki nim osiągniesz surowy, industrialny klimat bez większego wysiłku.
 • Marmur – wzory inspirowane marmurem to ostatni krzyk mody. W trendach na równi królują tradycyjne, białe płyty poprzecinane czarnymi żyłkami oraz czarne powierzchnie ze złotymi akcentami. Dostępne są także inne zestawienia kolorystyczne tworzące bardzo ciekawe i spójne okładziny.

 

elegancka i nowoczesna łazienka

 

 • Kamienie naturalne – nie tylko marmur święci triumfy w domowych aranżacjach. Na dużym formacie sprawdzają się też inne kamienne inspiracje, za sprawą których bez trudu osiągniesz naturalny klimat, przytulną atmosferę lub też bazę do wykończenia łazienki w nowoczesnym stylu.
 • Drewno – drewniane wzory na dużym formacie kojarzone są przede wszystkim z płytami mającymi imitować deski. Te zaś świetnie prezentują się w roli ceramicznego parkietu, ale też efektownie wykańczają ścienne kompozycje – w tym przypadku jednak częściej w roli dekoru niż bazowego elementu okładziny.

 

nowoczesna łazienka w pastelowych kolorach

 

 • Monokolor – rozwiązanie szczególnie popularne w ostatnich latach. Odejście od naturalnych wzorów poskutkowało pojawieniem się intensywnych, jednolitych kolorów na okładzinach w łazienkach, kuchniach oraz innych pomieszczeniach mieszkalnych. To właśnie one stają się początkiem do wykreowania aranżacji o radosnym, niesztampowym charakterze, tym bardziej że wprost doskonale prezentują się w zestawieniu z drobnymi mozaikami.
 • Metal – ciekawym trendem jest także wykorzystanie niechlujnego wzoru metalu na powierzchni wielkoformatowych płyt – często nadgryzionego zębem czasu w postaci śladów rdzy czy patyny. To kolejna propozycja sprawdzająca się w industrialnych pomieszczeniach.

 

kafelki podłogowe imitujące metal

 

Choć zdecydowanie najlepiej prezentują się jednolite okładziny z kafelków XXL, nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć kolory, struktury i wzory, by bawić się niepowtarzalnymi kompozycjami. Warto jednak zachować przy tym umiar, żeby nie przytłoczyć otoczenia ilością barw i tekstur.


Układanie dużych kafelków – na co się przygotować?


Pokutuje przekonanie, że wykładanie ścian i posadzek za pomocą kafelków XXL jest o wiele trudniejsze niż w przypadku małych płytek. Jest to prawdą, jednak tylko częściowo. Taka czynność wymaga większej uważności i staranności, a także dokładniejszego przygotowania podłoża – każda nierówność i brak precyzji będą widoczne gołym okiem i zepsuje spodziewany efekt. Dodatkowo wykańczanie ścian wielkoformatowymi płytkami z pewnością będzie wymagało pomocy drugiej osoby. 
Z drugiej jednak strony kładzenie większych kafli przebiega szybciej niż drobnych płytek – mniej czasu pochłania także fugowanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że konieczne jest profesjonalne podejście do wykonania tego typu pracy – jeśli nie masz odpowiednich umiejętności, zastanów się nad skorzystaniem z pomocy zawodowców.
 

Polecane produkty