Wymiana wanny na prysznic w łazience podyktowana może być względami estetycznymi albo spowodowana chęcią zaaranżowania przestrzeni w bardziej funkcjonalny sposób. Niezależnie od powodów takiej decyzji, cały proces możesz przeprowadzić samodzielnie – bez konieczności robienia generalnego remontu łazienki. Jak wymienić wannę na natrysk w prosty sposób? O czym przy okazji pamiętać? Sprawdź! 

Wymiana wanny na prysznic – kiedy taka decyzja ma sens?

W dużych przestronnych łazienkach o imponującym metrażu z powodzeniem można zorganizować zarówno strefę prysznicową, jak i obszerną, wygodną wannę do długich, aromatycznych kąpieli. Ten element wyposażenia jest bardzo pożądany i często wybierany przez właścicieli niewielkich łazienek, którzy decydują się na przykład na montaż wanien narożnych. Z czasem może się jednak okazać, że wybór wanny nie był trafionym pomysłem, bo zajmuje ona zbyt wiele miejsca i utrudnia poruszanie się po pomieszczeniu. W takich sytuacjach jak najbardziej zrozumiała jest decyzja o wymianie wanny na bardziej kompaktowy w wymiarach prysznic. Często zapada ona również w odpowiedzi na potrzebę oszczędzania domowego budżetu (prysznic uznaje się za bardziej ekonomiczny w codziennej eksploatacji niż wanna) czy indywidualne preferencje domowników, którzy preferują bardziej wygodny, szybki natrysk. Prysznic będzie też bardziej lepszym wyjściem w przypadku mieszkań, w których żyją małe dzieci, osoby schorowane, mniej sprawne czy często uprawiające sport. Jeśli przed wymianą wanny na prysznic powstrzymuje Cię obawa przed tym, że taki proces będzie wymagał znacznego nakładu pracy, a nawet generalnego remontu ze skuwaniem ścian i podłóg, koniecznie czytaj dalej nasz poradnik. Postaramy się przekonać Cię, że takiemu zadaniu jak najbardziej możesz podołać samodzielnie. Jak? Sprawdź, że to wcale nie jest trudne.
 

Łazienka z czarnymi akcentami aranżacji.


Jak bez dużego nakładu pracy wymienić wannę na prysznic?

Zanim w ogóle zabierzesz się do wymiany wanny na prysznic, zastanów się, jaka dokładnie kabina sprawdzi się w Twojej łazience. Pod uwagę weź przede wszystkim jej wysokość – zwłaszcza w przypadku natrysków z wysokimi brodzikami. Warto też pamiętać, że supermodne kabiny typu walk-in, montowane bezpośrednio na posadzce, niekoniecznie muszą oszczędzać przestrzeń skuteczniej niż wanna. Łatwy montaż i szczelność wszystkich połączeń zapewnisz sobie wtedy, gdy brodzik i kabinę (lub po prostu ścianki) wybierzesz z tej samej kolekcji jednego producenta. 
 

Łazienka ze złotymi akcentami.


Chociaż wymiana wanny na prysznic nie wymaga remontu, niezbędne będzie przeprowadzenie pewnych zmian w instalacji kanalizacyjnej. Kluczowy będzie montaż rur doprowadzających wodę do baterii prysznicowej oraz wykonywanie odpływu zużytej wody z brodzika. Do tego zadania potrzebujesz przewodu kanalizacyjnego o średnicy 50 mm, ułożonego ze spadkiem około 2,5%.  Warto przy okazji pamiętać o zwiększeniu długości wężyków potrzebnych do podłączenia wody do kabiny, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Około 85 mm pod brodzikiem powinien znaleźć się syfon. W wypadku płaskiego brodzika, koniecznie będzie rozkucie pod nim podłogi i wykonanie gniazda pod syfon. Najlepiej sięgnąć wówczas po zestawy odpływowe z syfonem czyszczonym od góry o średnicy 90 mm – zabezpieczy od przed przelewaniem się wody przez krawędzie brodzika. Jeśli tego typu prace wydają Ci się nie do przejścia, możesz skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora, którego pomoc zminimalizuje popełnienie błędu, który może skutkować problemami z drożnością czy nieprzyjemnym zapachem z rur. Koszty usługi fachowca w takim zakresie wcale nie muszą być bardzo duże – warto je ponieść, jeśli nie orientujesz się w kwestii przewodów czy uziemień.

Alternatywą dla kabiny prysznicowej z prawdziwego zdarzenia może być montaż parawanu nawannowego, na przykład wykonanego z szkła hartowanego, przesuwnego lub składanego. Taką strefę kąpieli uzupełni zestaw natryskowy z deszczownicą lub rączka natryskowa z możliwością wyboru rodzaju strumienia, montowane nad baterią wannową.
 

Łazienka w pistacjowym odcieniu.


Aranżacja wygodnej strefy prysznicowej – inspiracje i elementy, które mogą się przydać

Pomysł wymiany wanny na kabinę prysznicową zdecydowanie przypadł Ci do gustu? Rozejrzyj się za takimi rozwiązaniami, które podkreślą wyjątkowy charakter aranżacji Twojej łazienki, a przy okazji zapewnią funkcjonalność i wygodę. Jeśli Twoim marzeniem jest nowoczesny natrysk, który wizualnie powiększa metraż pomieszczenia, zdecyduj się na ściankę walk-in Select+ Black Edition marki HÜPPE, która pozwoli zachować otwartą konstrukcję całego prysznica. Strefę uzupełnisz rynną prostą Advantix Vario marki Viega – to najlepszej jakości element odwodnienia liniowego, niezbędnego w przypadku bezbrodzikowego natrysku. Nowoczesny charakter całości podkreśli zestaw natryskowy VIGOUR individual 4.0 2S w kolorze matowej czerni lub czarny zestaw natryskowy Acquaviva z głowicą Nobili. Inny ciekawy pomysł, który sprawi, że nie będziesz nawet przez chwilę żałować decyzji o wymianie wanny na prysznic, to montaż kabiny prostokątnej Avexa Gold New Trendy z wykończeniami w złotym kolorze. Jeśli chcesz zwiększyć przyjemność z korzystania z nowego prysznica, zamontuj w nim głowicę natrysku VIGOUR individual 4.0 Pearl Round, która zapewni Ci mocne, a jednocześnie rozproszone strugi, przypominające padający deszcz.
 

Strefa prysznicowa z czarnymi akcentami.


Wykończenie aranżacji – o jakich detalach pamiętać, wymieniając wannę na prysznic?

Po wymianie wanny na prysznic, nawet przeprowadzonej samodzielnie, konieczny będzie odpowiedni lifting przestrzeni. Najważniejszym krokiem będzie uzupełnienie brakujących płytek w miejscu, w którym dotąd znajdowała się wanna. Jeśli nie posiadasz ich zapasu, możesz oczyścić ścianę i pomalować ją farbą przeznaczoną do łazienek w wybranym odcieniu. Modnym rozwiązaniem jest też zastosowanie pasujących do aranżacji mozaik, takich jak mozaika Mini Fish Scale z efektem rybiej łuski czy mozaika Mr. Twig w kształcie miniaturowych prostokątów. Świetnym pomysłem jest też wymiana klasycznych płytek ceramicznych na nowoczesny gres, na przykład z efektem zaśniedziałego metalu –  takie odświeżenie ścian warto przeprowadzić przy okazji montażu prysznica. Podobnego dopieszczenia będzie wymagała podłoga – ewentualne ubytki, jakie powstały po demontażu wanny, możesz potraktować jako ciekawą motywację do eksperymentów: w tym miejscu możesz na przykład wykorzystać inny rodzaj materiału, na przykład żywicę czy kamień naturalny. Wnętrze koniecznie uzupełnij dodatkami, które podkreślą nowy charakter wnętrza, wyznaczony przez zamianę wanny na kabinę prysznicową. Tekstylia, organizery, akcesoria, lustra i lampy – każdy detal może wpłynąć na zjawiskowy i zgodny z trendami efekt!

 

Łazienka w zieleni.

 

Jak widzisz, wymiana wanny na wygodny prysznic bez konieczności robienia poważnego remontu jak najbardziej jest możliwa. Jeśli chodzi Ci po głowie taki plan, zrealizujesz go samodzielnie lub z niewielkim wsparciem specjalisty – wystarczy, że zastosujesz się do naszych sprawdzonych trików. A jeśli rozglądasz się za stylowymi rozwiązaniami natryskowymi, które uzupełnią aranżację Twojego wnętrza, koniecznie zajrzyj do oferty salonów łazienek Elements. 
 

Polecane produkty