Domowa klimatyzacja pomaga przetrwać gorące lato. Dzięki niej przebywanie w pomieszczeniu, nawet przy bardzo wysokich temperaturach na zewnątrz, nie jest uciążliwe. Dobrej jakości klimatyzator to jednak coś jeszcze, dzięki obecnej funkcji jonizacji, powietrze we wnętrzu jest idealnie przystosowane dla alergików. Jaki klimatyzator wybrać?

Coraz więcej właścicieli domów oraz mieszkań, decyduje się na montaż klimatyzacji mechanicznej, dlaczego?

Powodów jest kilka: chęć poprawy warunków mieszkaniowych, coraz częstsza zachorowalność na różnego rodzaju alergie oraz znacznie większe wymagania względem komfortu życia. Przez lata zmieniła się też technologia budownictwa, a co za tym idzie – wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się już tak dobrze, jak kiedyś.

Dawne, grube mury zastępuje się lekkimi, wykonanymi z betonu komórkowego, które w okresie letnim nagrzewają się znacznie szybciej. Powstaje też coraz więcej ścian z dużymi przeszkleniami – w dodatku osadzonymi w ścianach usytuowanych od strony południowej, najbardziej słonecznej. To sprzyja wzrostowi temperatury we wnętrzu i pogorszeniu warunków do przebywania  w nim w czasie upałów.

Ale nie tylko zmiany w budownictwie sprawiły, że wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się już tak dobrze. Wpływ na coraz częściej stosowaną klimatyzację mechaniczną mają również nasze zmiany w przyzwyczajeniach. Na co dzień przebywamy w pomieszczeniach chłodnych, przewiewnych, klimatyzowanych, to już standard wyposażenia pomieszczeń usługowych oraz biurowych – po powrocie do domu oczekujemy podobnych warunków. Jakie możliwości mamy zatem do wyboru?

klimatyzacja wmieszkaniu

Jaki klimatyzator do domu?

Domowy klimatyzator, podobnie jak lodówka, jest zbudowany ze sprężarki oraz zaworu rozprężnego. Oprócz tego, warto wymienić dwa wymienniki ciepła, a także parownik i skraplacz. Aby wszystko funkcjonowało poprawnie, niezbędne są do tego także wentylatory, które wspomagają prawidłowy przepływ powietrza.

Najbardziej rozpowszechnione systemy klimatyzacyjne do domu to klimatyzatory sprężarkowe. Urządzanie takie chłodzi wtedy, gdy zostaje pobierane ciepło przy rozprężaniu czynnika chłodniczego. Jak wygląda wówczas obieg powietrza? Sprężarka tłoczy czynnik chłodniczy dzięki skraplaczowi, w którym następuje jego schłodzenie. Kiedy dochodzi do kapilary, rozpręża się, a parownik odpowiada za schłodzenie powietrza nawiewanego. Czynnik chłodniczy wraca następnie do sprężarki i wszystko zaczyna się od nowa.

Spośród dostępnych urządzeń, warto wskazać na kilka najczęściej stosowanych modeli.
1. Urządzenia do domowej klimatyzacji wnętrz mogą mieć postać kompaktową i wówczas występują jako monoblok (wszystkie elementy znajdują się wewnątrz klimatyzatora – a do jego pełnego działania wystarczy odprowadzić rurę wylotową na zewnątrz domu). Klimatyzacja tego typu, polega bardziej na skierowaniu zimnego powietrza w określone miejsce niż do schłodzenia całego pomieszczenia. Klimatyzatory te nie są bowiem tak wydajne, by mogły dać optymalne warunki dla większej przestrzeni.

2. Praktyczniejsze niż monobloki będą klimatyzatory przenośne, w których występuje dwururowy obieg powietrza schładzanego przez skraplacz. Nie ma zatem konieczności doprowadzania nawiewu z zewnątrz. Niestety i ten typ urządzeń ma pewną wadę – klimatyzatory przenośne działają dość głośno.

3. W ofercie producentów klimatyzatorów znajdziemy również urządzenia typu split, gdzie jednocześnie pracują dwa elementy – jednostka wewnętrzna i agregat, który wymusza obieg ciepła. Dzięki takiemu wykonaniu urządzenia, głośna sprężarka może się znajdować nawet kilkanaście metrów od pomieszczenia, które chłodzimy.

Wśród modeli klimatyzatorów typu split znajdziemy urządzenia: ścienne, przysufitowo-przypodłogowe, kasetonowe oraz kanałowe. A jeśli szukamy urządzenia do schładzania kilku pomieszczeń w jednym czasie, to możemy się przyjrzeć klimatyzatorom typu multi split. Wydajność tych ostatnich można dowolnie regulować.

Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia wymaga 0,1 KW. Co oznacza, że w pomieszczeniu mającym 25 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzator o mocy mniej więcej 2,5 KW.

klimatyzator domowy

Na co zwrócić uwagę wybierając domowy klimatyzator?

Jak zwykle bardzo ważnym czynnikiem wyboru będzie klasa energetyczna. Najwyższą dostępną klasą jest A+++, posiadają ją klimatyzatory z górnej półki. Aby jednak dokładnie przyjrzeć się pracy urządzeń warto porównać wskaźnik pracy SEER (chłodzenia) i SCOP czyli ogrzewania. Porównanie tych dwóch wskaźników pomoże określić, ile razy pozyskana moc chłodnicza lub grzewcza będzie większa od mocy, która zostanie pobrana z sieci elektrycznej. Aby urządzenie było energooszczędne, wartość wskaźników powinna być jak najwyższa.

Pamiętajmy:

klimatyzator będzie pracował wydajnie, jeśli zapewnimy wewnątrz budynku skuteczną izolację. Należy przy tym zadbać o przegrody budowlane, ściany i stropy oraz wnęki okienne. W tym celu stosuje się folie odbijające światło słoneczne pozwalające zyskać ciepło w pomieszczeniach. Można także zamontować żaluzje lub innego rodzaju przesłony okienne.

Niektóre klimatyzatory są ciche, inne.. no właśnie! Głośny klimatyzator potrafi nieźle dać w kość zarówno mieszkańcom, jak i sąsiadom, którzy zamieszkują posesje. Głośność klimatyzatora najlepiej sprawdzić podczas zakupu urządzenia. Potem może być problem z jego zwróceniem.

Nie bez znaczenia będzie również rodzaj napędu sprężarki. Starsze urządzenia trzeba było cyklicznie włączać i wyłączać, aby działały sprawnie. Nowe modele posiadają napęd inwertorowi, który samodzielnie zmienia moc urządzenia, w zależności od zapotrzebowania.

Współczesne klimatyzatory posiadają także liczne funkcje sterujące ich pracą. Można w ten sposób ustawić określone miejsce nawiewu dla chłodnego powietrza, a także intensywność jego działania. W niektórych urządzeniach, istnieją także jonizatory oraz filtry, które zatrzymują pyłki, bakterie czy dym tytoniowy. To niezwykle ważna funkcja w przypadku klimatyzatorów montowanych w domach, które zamieszkują alergicy.

Uwaga!

Przy założeniu, że klimatyzator jest urządzeniem kompaktowym, nie powinno być większego problemu z jego montażem. Jedyne, z czym musimy sobie poradzić to wyprowadzenie rury wywiewnej na zewnątrz domu. W urządzeniach przenośnych typu split – obie jednostki (zewnętrzna i wewnętrzna) są połączone elastycznymi rurkami. Można je np. przenieść ponad górną ramą okna. Montażem klimatyzatorów stacjonarnych typu split powinny się zając wykwalifikowane firmy. Na cenę montażu może mieć wpływ: typ montowanego urządzenia, długość instalacji, rodzaj zamocowania, wysokość na jakiej zamontowana jest jednostka zewnętrzna. Najtańszy jest tzw. montaż przez ścianę, gdzie jednostka jest zamieszczona po przeciwnej stronie ściany wewnętrznej.

Klimatyzacja w domu, czyli zdrowe powietrze?

Odpowiednia klimatyzacja powietrza w mieszkaniu to idealne rozwiązanie dla alergików oraz osób, które posiadają problemy płucne. Klimatyzatory filtrują bowiem powietrze wyłapując wszystkie szkodliwe alergeny, pyłki oraz kurz.

Pamiętajmy, że

klimatyzatory podnosząc temperaturę powietrza do 23-26 stopni Celsjusza i wilgotność rzędu 40-60% zapewniają nam idealne warunki do życia. Takie powietrze jest najzdrowsze.

Warto pamiętać, że różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym, a nieklimatyzowanym powinna sięgać około 7°C. W innym przypadku łatwo o przeziębienia.

klimatyzator w salonie