W domu jest tak gorąco, że trudno wykonywać codzienne obowiązki? Temperatura podwyższa się z godziny na godzinę do tej, którą pokazują termometry umieszczone na zewnątrz domu? Wybierz klimatyzator, który pomoże Ci w polepszeniu warunków we wnętrzu. Czy wiesz, który z modeli będzie najlepszy?

Dopóki na rynku klimatyzatorów mogliśmy wybierać spośród kilku kluczowych modeli, wybór tego najlepszego był dość prosty. Obecnie, gdy oferta producentów znacznie się powiększyła, znacznie więcej czasu poświęca się na poszukiwania klimatyzatora idealnego. Jakie cechy powinien posiadać taki model?

Jaki rodzaj filtra?

Rodzaj wbudowanego filtra oczyszczającego to niezwykle ważna cecha klimatyzatora, dobranego w trosce o zdrowie człowieka oraz ochronę przed pyłami. Filtry o parametrze PM 2.5 usuwają najgroźniejsze pyły w nawet 99,9%, ale ciekawe pod względem możliwości są także inne modele.
Dość popularnym rozwiązaniem jest filtr Plasma iAIR, który działa na podobnych zasadach jak filtr elektrostatyczny. Proces filtracji kończy się tutaj jonizacją powietrza i powstawaniem ozonu, który ma bakteriobójcze właściwości. Filtr co ciekawe może również emitować witaminę C, która wchłaniana jest przez skórę.

Zwróć uwagę na głośność pracy

Dobry klimatyzator to taki, który będzie cicho pracował, nie utrudniając codziennego wypoczynku w najbardziej newralgicznych pomieszczeniach domu, jak salon czy sypialnia. Dlatego, sprawdzaj zawsze jaki poziom decybeli jest emitowany przez urządzenie. Najcichsze potrafią pracować płynnie i jednocześnie nie przekraczać głośności 20 dB.

klimatyzacja
Aby klimatyzator działał ciszej można zastosować napęd prądu stałego, który emituje zdecydowanie niższy hałas. Wprowadza się także do standardowych urządzeń:

- Zmianę kształtu łopatek wentylatora,

- Ograniczenia wibracji sprężarki.

Ciekawa może być dla niektórych także dedykowana funkcja snu – dzięki niej, urządzenie bezpośrednio po uruchomieniu wykorzystuje do działania bieg bardzo niski, pozwalając zasnąć. Dopiero potem powraca do normalnej pracy.

Różnorodne możliwości sterowania

Najlepiej, aby klimatyzatorem można było sterować za pomocą pilota, ale na rynku znajdziemy także urządzenia, którymi określone parametry ustawimy telefonem. Ta druga opcja pozwoli zdalnie operować klimatyzatorem. Co to oznacza? Nie trzeba być bezpośrednio w pomieszczeniu, by ustawić chłodzenie. Już bezpośrednio po powrocie z pracy można wypoczywać w odpowiednio schłodzonym salonie.

Niskie zużycie energii elektrycznej

Choć trudno sobie wyobrazić klimatyzator, który byłby dość tani w użytkowaniu to i takie urządzenia istnieją. Wystarczy by był wyposażony w sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej oraz energooszczędny silnik. Takie klimatyzatory są oznaczone klasą energetyczną A+++. Pamiętajmy, im wyższe wskaźniki efektywności sezonowej, tym mniej energii urządzenie zużyje do transportu ciepła.
Niektóre klimatyzatory ścienne wyposażone są w liczniki zużycia energii. Można obserwować, ile energii urządzenie pobiera także w danej chwili, to pozwala dopasować jego możliwości do warunków w pomieszczeniu.

klimatyzator

Łatwość w transporcie i elegancki wygląd

Jeśli zdecydujesz się na zakup klimatyzatora przenośnego zadbaj, by po pierwsze był on wyposażony w kółka jezdne, które ułatwią jego transport, po drugie, by dobrze się prezentował. Spośród oferty producentów można znaleźć produkty, które dalekie są od wyglądu tradycyjnych urządzeń do chłodzenia. Przypominają swoim designem element zestawu grającego.

A co z alergiami?

Na rynku dostępne są klimatyzatory z zaawansowanymi filtrami, które pozbywają się niektórych alergenów. Dość ciekawe są systemy jonizacji powietrza. Niektóre z klimatyzatorów dobrze radzą sobie z bakteriami, wirusami, grzybami i ich zarodnikami. Po wyłączeniu klimatyzacji wentylator osusza ją z włączonym układem jonizacji.

Latem chłodzi, zimą grzeje

Idealny wentylator powinien ułatwić dopasowanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu przez cały rok. W upalne dni dba o to, by we wnętrzu było dość chłodno, a zimą może dogrzać pomieszczenie, jeśli temperatura na zewnątrz jest bardzo niska.
Aby korzystać z tych właściwości warto wybrać klimatyzator pracujący z czynnikiem chłodniczym R32, który posiada szerszy zakres temperatury pracy oraz podwyższoną efektywność energetyczną.
Nowoczesny klimatyzator powinien spełniać nasze oczekiwania przy jednocześnie bardzo rozbudowanych funkcjach oczyszczania powietrza, grzania. Dobrze, aby był dość tani w eksploatacji, a co ważne także dość mobilny (klimatyzatory przenośne). Przed zakupem odpowiedniego modelu sprawdź, czy urządzenie posiada wszystkie te cechy, które opisaliśmy powyżej.

klimatyzatory domowe

Polecane produkty