Piękne łazienki to nie tylko te urządzone tradycyjnie i olśniewające bielą, a nowoczesne nie bazują wyłącznie na połączeniu szkła, metalu i surowych form. Tym, co czyni pomieszczenie wyjątkowym, może być również… niebanalny kolor! Sprawdź, jak urządzić małą łazienkę w czerwieni oraz jak czerwienią nadać charakteru łazience dużej. Dowiedz się, dlaczego warto zaryzykować i postawić na tę odważną barwę.

 

Czerwony kolor nie jest popularnym wyborem w aranżacji wnętrz. Co odważniejsi decydują się na pomalowanie pojedynczej ściany w salonie lub sypialni – wszystko to dla zaostrzenia atmosfery, pokreślenia kontrastu pomiędzy ścianami a wyposażeniem wnętrz lub nadania charakteru mdłemu pomieszczeniu.

 

czerwona farba w lazience

 

A dlaczego w łazience czerwień pojawia się rzadko? W popularnych salonach nie znajdziemy czerwonego wyposażenia łazienek, kafelki do łazienki są przeważnie jasne, a jeśli występują w kolorze, to niemającym wiele wspólnego z czerwienią, najpopularniejsze szafki do łazienki zaś są białe. Wyłamanie się ze schematu musi oznaczać… własny pomysł na łazienkę!

 

czerwona lazienka

 

Czerwona łazienka – aranżacje w wersji dla odważnych

Osoby odważne i gotowe na aranżacyjne szaleństwo powinny rozważyć użycie czerwieni jako bazy pomieszczenia. Jeśli nie przekonuje ich czerwona farba do łazienki, może zainteresują płytki do łazienki bądź tapeta.

Każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Ściana pokryta farbą jest trudniejsza do umycia niż kafelki, te zaś nie sprawdzą się na każdym podłożu. Aby trzymały się długo, należy przygotować równą i gładką powierzchnię, o którą czasem trudno w łazience w bloku. Z kolei tapeta to inspiracja do łazienek większych, gdzie ściana nie ma bezpośredniego i stałego kontaktu z wodą.

 

nowoczesna lazienka

 

Rady:

1. Jeśli zdecydujesz się na czerwoną farbę do łazienki, wybierz odporną na wilgoć. Zazwyczaj jest to farba lateksowa, lateksowo-akrylowa lub ceramiczna. Aby ułatwić Ci zadanie, producenci często oznaczają produkty słowem „Łazienka” lub „Kuchnia i łazienka”.

2. Wybierając czerwone płytki do łazienki, nie planuj rozmieszczenia ich na całej ścianie. Zostaw trochę wolnej przestrzeni ponad, aby kolor Cię nie przytłoczył. Ponadto jednolicie czerwone kafelki możesz przepleść rzędem dekoracyjnych. Płytki są najlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie przestrzeni dookoła prysznica i wanny.

3. Tapeta do łazienki nie jest popularnym rozwiązaniem. Ze względu na panującą w pomieszczeniu wilgoć należy wybrać tapetę wodoszczelną – nie odkształci się, nie odklei pod wpływem pary wodnej, a także będzie można ją umyć.

4. Pamiętaj, że czerwień niejedno ma imię. Bez względu na rodzaj wykończenia ścian, do wyboru masz pełną paletę odcieni – od pudrowego różu po wytrawne wino.

 

czerwona duza lazienka

 

Bezpieczne inspiracje łazienki w czerwieni

Projekt łazienki nie musi uwzględniać czerwonej „bazy”. Czerwone mogą być również większe elementy wyposażenia wnętrz: meble do łazienki, mniejsze: półki do łazienki, deski do wc czy lustra, drobne: akcesoria do łazienki.

Niełatwo znaleźć czerwone szafki do łazienki, jednak dla chcącego nic trudnego. Alternatywą jest wykorzystanie naklejek na meble, koniecznie zabezpieczonych przed wilgocią laminatem. Kropkę nad i stanowią czerwone uchwyty, pięknie prezentujące się także jako detal na meblach białych.

 

seria white 7

 

Kolejny pomysł na nadanie pikanterii to lustro do łazienki – kluczowy element pomieszczenia, w którym wykonuje się codzienną toaletę. Kształt lustra do łazienki nie ma znaczenia, ale wielkość i rama owszem. Warto wybierać modele okazalsze, które optycznie powiększą przestrzeń. Rama może mieć mocny odcień czerwieni, z racji iż nie jest specjalnie szeroka.

Wzorcowa łazienka w czerwieni to także moc dodatków. Na wyposażenie łazienek składa się szereg elementów: od lamp, przez wieszaczki i pojemniczki, aż po kubeł na śmieci. Co jednak ważne, akcesoria do łazienki warto kupować seriami, aby zadbać o wizualną spójność.

 

nowoczesna mala lazienka

 

Rady:

1. Wyposażenie łazienek kupuj w kompletach – wyjdzie taniej, a całokształt da spójny efekt.

2. Przy dużych partiach czerwieni zadbaj o przejrzystość i dobre oświetlenie łazienki. Skorzystaj z lampy do łazienki bez klosza oraz wybierz duże lustro z wąską ramą.

3. Mocne kolory dobrze współgrają z delikatnymi materiałami. Półka do łazienki ze szkła czy szklane pojemniczki odciążą przestrzeń, zwłaszcza jeśli to mała łazienka.

4. Nie bój się eksperymentować! Nowoczesna łazienka jest wyrazem odwagi, nieszablonowości i fantazji. Czerwień to tylko pierwszy krok do diametralnej zmiany.

Polecane produkty