Łazienka ekologiczna  ̶  co właściwie kryje się pod tym pojęciem? To nie tylko ciekawe rozwiązania technologiczne, ale również ochrona środowiska, naturalne kosmetyki i środki do czyszczenia łazienki. Ekologia to materiały, z których są wykonane poszczególne elementy wyposażenia, ale również zrównoważone korzystanie z wody.

W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć łazienkę ekologiczną – funkcjonalną i bliską środowisku.
W świadomości wielu z nas istnieje potrzeba i konieczność umiarkowanego korzystania z zasobów wodnych. Zmniejszenie zużycia wody – korzystanie z niej w takich ilościach, w jakich rzeczywiście jest to konieczne ma pozytywny wpływ na środowisko, ale również na rachunki. To jednak nie jedyny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu ekologicznych rozwiązań łazienkowych. Każdy z nich postaramy się opisać w tym artykule.

przeszklony prysznic

Łazienka w zgodzie ze środowiskiem – odpowiednia armatura

To właśnie w łazience zużywa się najwięcej wody. W tym pomieszczeniu pierzemy, kąpiemy się, bierzemy prysznic i czyścimy różne przedmioty. Koszty związane z poniesionymi wydatkami na rachunki za wodę można jednak zmniejszyć.
Jednym ze współczesnych sposobów na stworzenie łazienki ekologicznej jest dobór odpowiedniej armatury. Mniejsze zużycie wody jest możliwe dzięki bateriom ze zintegrowanym ograniczeniem przepływu strumienia wody. Ponadto warto pamiętać o wylewkach wyposażonych w perlator.

bateria umywalkowa
Ten drobny element napowietrza strumień wody, tym samym ogranicza jego zużycie. Perlator ma niewielkie rozmiary a zainstalować można go właściwie samodzielnie.
Nie jest też odkryciem, że znacznie więcej wody zużywamy w wannie, aniżeli pod prysznicem. Współczesne zestawy prysznicowe zapewniają kąpiel na naprawdę wysokim poziomie.

bateria prysznicowa

 

Woda wypływająca z deszczownicy skrapia ciało przyjemnym strumieniem, jakby spadały na nas strugi deszczu. To równie przyjemny i odprężający rytuał, jak relaksująca, acz droższa kąpiel w wannie.

nowoczesna lazienka
Wpływ na zmniejszenie zużycia wody może mieć również wybór odpowiedniego systemu spłukującego w toalecie. Dobrym rozwiązaniem będą chociażby stelaże podtynkowe, z możliwością ustawienia ilości wypływającej wody.

Czy wiesz, jaka ilość wody jest niezbędna do spłukania miski wc? Standardowe spłuczki zużywają całą wodę, jaka mieści się w zbiorniku, nowsze potrzebują już tylko 2/4 litra wody. Według szacunków, przy 4 osobowej rodzinie można w ten sposób zaoszczędzić nawet do 30 litrów wody dziennie.

Kilka drobnych sposobów na oszczędność wody:
- myjąc zęby zakręć wodę podczas ich szczotkowania,
- rytuały kąpielowe zostawiajmy na wyjątkowe okazje, wówczas przyniosą zdecydowanie lepsze rezultaty relaksacyjne,
- wstawiajmy pranie tylko wtedy, gdy nazbiera się go naprawdę dużo, kilka elementów garderoby lepiej uprać ręcznie,
- przy zakupie nowej baterii prysznicowej lub wannowej wybierz te z funkcją termostatu, pozwalają zaoszczędzić wodę zużywaną podczas regulowania temperatury strumienia w tradycyjnych modelach,
- wymieńmy stare, nieszczelne baterie na nowe, które potrafią zaoszczędzić zużycie wody o nawet 15%.

Pamiętajmy: Lepiej wybrać baterie jednouchwytowe, bo używają znacznie mniej wody i szybciej, można w nich ustawić żądaną temperaturę oraz intensywność strumienia, niż korzystając z baterii dwuuchwytowych.

Łazienka w zgodzie ze środowiskiem – oszczędzamy energię

W każdej łazience oprócz wysokich rachunków za wodę, niepokojąca może być także ilość zużytego prądu. Wysoki stan liczników to najczęściej konsekwencja naszych złych przyzwyczajeń, nie natomiast potrzeba wynikająca z codziennych obowiązków.

geberit
Aby ilość pobranej energii była mniejsza pamiętajmy o tym, by:
- wstawiać pranie wtedy, gdy bęben jest całkowicie zapełniony – wybierajmy opcję prania ekonomicznego, jeśli odzież nie jest mocno zabrudzona. Zwróć również uwagę na klasę energetyczną Twojej pralki, najbardziej energooszczędna to A+++.
- zamiast standardowego oświetlenia zamontujmy żarówki LEDowe, to rozwiązanie wpływające nie tylko bardzo korzystnie na wysokość rachunków, ale przede wszystkim także wprowadzające do wnętrza przyjemny, relaksujący klimat.

jasno brazowa lazienka

Łazienka w zgodzie ze środowiskiem – chemia i kosmetyki

Czystość jest w łazience szczególnie ważna. Wpływa na komfort korzystania z poszczególnych elementów wyposażenia i na nasze ogólne samopoczucie. Nowoczesna armatura i ceramika w większości posiada powłokę utrudniającą osadzaniu się nieczystości lub kamienia co bardzo ułatwia czyszczenie. Nie trzeba więc stosować w ich codziennej pielęgnacji żrących środków chemicznych.

ocet-i-sod

Na rynku dostępne są produkty czyszczące przyjazne środowisku, które wykorzystują biodegradowalne, nietoksyczne substancje czynne np. ocet, sodę oczyszczoną.
Możemy również wykorzystać te substancje na własną rękę. Ocet zmieszany z wodą pięknie nabłyszczy płytki łazienkowe. Sok cytryny usuwa kamień, podobnie zresztą, jak ocet. Podobnie jest z kosmetykami. Dużo z nich posiada w swoim składzie chemiczne substancje, które nie zawsze wpływają korzystnie na nasze ciało oraz skórę.

Zamiast sięgać po produkty, których skład jest dla nas trudny do rozszyfrowania, lepiej stosować:
- ziołowe, odświeżające płukanki do włosów,
- naturalne mydła, które nie wywołują podrażnień,
- pełnowartościowe maseczki z miodu, kawy, cukru trzcinowego, jajek,
- domowe peelingi do ciała.

kosmetyki naturalne

Łazienka w zgodzie ze środowiskiem – naturalne materiały wykończeniowe

W nowoczesnej łazience na szczęście nie trudno o naturalne materiały. Coraz powszechniej stosuje się do wykończenia tego pomieszczenia drewno, beton czy kamień lub szkło. Naturalne drewno, odpowiednio zaimpregnowane już kilka lat temu przestało być tematem tabu, przy rozmowach o wykończeniu łazienki.

Przy wyborze gatunków odpornych na wilgoć i pokrytych warstwą odpowiedniego produktu zabezpieczającego nie musimy się martwić, że woda zniszczy strukturę drewna. Meble z drewna będą estetyczne i trwałe na lata.

Możesz również wybrać ekologiczne płytki! Warto poszukać modeli pochodzących z materiałów wtórnych np. kamienia lub szkła z odpadów produkcyjnych.

Łazienka w zgodzie ze środowiskiem – dodatki

Czy zwracasz uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany Twój ręcznik? Jeśli chcesz korzystać z ekologicznych materiałów to wybieraj ręczniki z naturalnej bawełny. To bardzo ważne przy codziennej higienie. Tym ręcznikiem dotykasz także delikatnej skóry twarzy.
Przy dodatkach zwracaj uwagę na to, by również były wykonane ze szkła, ceramiki, kamienia, drewna. Na umywalce postaw szklany kubek i dozownik wykonany z tego samego materiału. Unikaj tych dodatków, które są wykonane z tworzywa sztucznego.
Zainwestuj w kilka porządnych akcesoriów, zamiast co jakiś czas, głównie z potrzeby wymiany zniszczonych egzemplarzy, dokupywać kolejne. Jednorazowy zakup opłaci się znacznie bardziej.

metamorfoza 3 z produktami
W swojej ekologicznej łazience dbajmy nie tylko o to, by zmniejszyć rachunki za energię lub wodę. Przede wszystkim myślmy o środowisku, które pod wpływem naszych działań jest już i tak dość mocno obciążone. Wystarczy wprowadzić kilka zmian w swoim życiu, by wspólnie wspomóc działania służące ekologii.

Polecane produkty