Wśród płytek łazienkowych, które stanowią najchętniej wybierany materiał do wykończenia ścian i podłóg w łazience, znajdują się również dekory. To nic innego, jak płytki ozdobne – ich zastosowanie to dobry sposób na ożywienie aranżacji wnętrza i dodanie jej charakteru. Jak wykorzystać dekory w łazience?

 

Dekory łazienkowe to bogactwo form i wzorów

Jak urządzić łazienkę w interesujący i elegancki sposób? Jednym z pomysłów jest połączenie płytek ściennych z dekorami. Dopasowane do siebie pod względem kolorystycznym i stylistycznym stworzą kompozycję o określonym stylu, która zamieni łazienkę w komfortową strefę relaksu.

Dekory dopasujesz do większości płytek łazienkowych, ponieważ producenci nierzadko oferują serie produktów, w których dekory znalazły stałe miejsce. Możesz również zdać się na własną kreatywność i połączyć płytki oraz dekory niezależnie od tego, z jakich kolekcji pochodzą.

Wybór jest ogromny – dekory najczęściej przyjmują formę kwadratów lub prostokątów opatrzonych różnorodnymi wzorami w szerokiej gamie kolorystycznej. Motywy kwiatowe, miejskie, patchworkowe, geometryczne, ornamenty czy pasy to jedynie niektóre z nich. Poza pojedynczymi płytkami ozdobnymi warto zwrócić też uwagę na dekory wieloelementowe – poszczególne ich części po połączeniu ze sobą stworzą na ścianie większą dekorację imitującą obraz.

 

płytki dekoracyjne dekory

 

Monochromatyczna glazura w łazience w duecie z dekorami

Jak wykorzystać dekory w łazience? Tego typu płytki dają wiele możliwości aranżacji wnętrza – ich zastosowanie będzie doskonałym pomysłem na urozmaicenie łazienki, w której dominuje jednolita kolorystyka.

Płytki łazienkowe utrzymane w jednym odcieniu i pozbawione ozdobników, w połączeniu z dekorami nabiorą charakteru eleganckiego tła, na którym kolorowy wzór – czy to futurystyczny, czy retro – zostanie wyeksponowany. W tak wykończonej łazience perfekcyjnie zaprezentuje się też wieloelementowy dekor spełniający rolę jedynej dekoracji.

Wiele możliwości dają również pojedyncze płytki ozdobne, które możesz zestawić ze sobą w pionie lub w poziomie. W zależności od konkretnego wzoru, wykorzystasz je do np. do stworzenia dekoracyjnego pasa wieńczącego linię płytek albo do wykończenia większego fragmentu ściany. To rozwiązanie często spotykane w nowoczesnych łazienkach, w których dekory są akcentami dodającymi minimalistycznemu wykończaniu dynamiki.

 

Dekory wyznaczą strefy w łazience

Strefy, które wyróżnić można w aranżacji łazienki, nie muszą być wyznaczone fizycznymi przegrodami. Z powodzeniem zastąpią je dekory, które pozwolą optycznie uporządkować przestrzeń.

Ozdobne płytki (w tym także mozaiki), świetnie zaakcentują poszczególne fragmenty łazienki – strefę umywalkową wyeksponują dekory pokrywające ścianę nad blatem, a strefę kąpielową – dekory zastosowane na ścianie przy wannie lub w kabinie prysznicowej. W nowoczesnej łazience z podwieszaną miską WC kafelki ozdobne mogą natomiast stanowić okładzinę obudowy stelaża.
 

płytki dekoracyjne dekory

 

Jeden dekor do łazienki, wiele kreatywnych aranżacji

Dekory łazienkowe najlepiej zaprezentują się wtedy, gdy sięgniesz po jeden wzór, który stanie się wiodącym motywem ozdobnym we wnętrzu. Jakie masz możliwości wykorzystania go w swojej łazience?


1. Dekory nie tylko wyznaczą strefy w łazience, ale też pozwolą na wyeksponowanie elementów wyposażenia – szczególnie wanny o oryginalnym kształcie, nowoczesnej kabiny prysznicowej bez brodzika czy umywalki.

 

płytki dekoracyjne dekory


2. Dekory mają zastosowanie w wykańczaniu elementów takich jak obudowa wanny, brodzika prysznicowego czy stelaża podtynkowego do WC. Mogą tworzyć jednolitą całość lub występować jedynie w formie okalającego obudowę pasa.


3. Wnęki, filary, ścianki działowe – wszystkie z tego typu elementów konstrukcyjnych możesz opatrzyć dekoracyjnymi płytkami. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli zadbasz o odpowiednie ich podświetlenie.


4. Podłużne dekory łazienkowe sprawdzą się ułożone w pasy przedzielające jednolitą płaszczyznę płytek w poziomie albo w pionie. Możesz umieścić je na dowolnej wysokości – pojedynczo lub w większej liczbie.

 

płytki dekoracyjne dekory

 

Polecane produkty