Podczas kupowania płytek najwięcej uwagi poświęcasz ich wyglądowi? Warto, abyś wiedział również, co oznaczają poszczególne cechy kafelków, by móc wybrać elementy najwyższej klasy i o pożądanych właściwościach. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując okładziny ceramiczne.


Klasa ścieralności – jak się ją bada i jak odczytywać symbole?


Jeśli do tej pory ignorowałeś enigmatyczne oznaczenia PEI podawane na opakowaniach płytek ceramicznych, powinieneś obrać nową taktykę. Tym symbolem oznacza się bowiem ścieralność kafelków, wyodrębniając jej poziom spośród pięciu klas. 
Ścieralność okładzin ceramicznych ma znaczenie przede wszystkim w przypadku płytek podłogowych – to one są najbardziej narażone na eksploatację. Z upływem czasu ich zmatowienie może stać się widoczne, co będzie najbardziej zauważalne w przypadku połyskującej ceramiki. Aby więc móc wybrać kafelki o optymalnej trwałości, stworzony został indeks PEI.

 

posadzka z kafelków

 

Ścieralność płytek ceramicznych bada się mechanicznie, poprzez użycie walca obrotowego. Ich trwałość określa liczba obrotów, po której płytka traci swój atrakcyjny wygląd. Zobacz, jak kształtuje się podział klas ścieralności kafelków:

  • PEI 1 (150 obrotów) – to najniższa klasa ścieralności płytek ceramicznych. Takie kafelki nadają się więc jedynie do pomieszczeń używanych z małą intensywnością i przez niewielką liczbę osób, np. w sypialni.
  • PEI 2 (600 obrotów) – odporność takich kafelków jest wyższa, jednak nadal są one polecane do pomieszczeń mieszkalnych o niewielkim natężeniu ruchu.
  • PEI 3 (750-1500 obrotów) – w przypadku tych kafelków można sobie już pozwolić na więcej. Sprawdzą się w mieszkaniach, ale w pomieszczeniach intensywniej użytkowanych – m.in. w kuchniach, łazienkach, salonach i przedpokojach.
  • PEI 4 (2100-12000 obrotów) – takie pytki ceramiczne z powodzeniem mogą być stosowane w pomieszczeniach użyteczności publicznej o średnim natężeniu ruchu.
  • PEI 5 (powyżej 12000 obrotów) – kafelki najwyższej klasy, znajdujące zastosowanie na posadzkach w hotelowych holach i korytarzach rozmaitych miejsc publicznych, w których ruch oceniany jest jako wysoki.

Nasiąkliwość płytek a ich zastosowanie


Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas wybierania płytek ceramicznych, jest nasiąkliwość kafelków. Parametr ten oznaczany jest literą E, choć często zamiast niego na opakowaniach z płytkami widnieje po prostu informacja o tym, czy produkt jest mrozoodporny, czy też nie.

 

płytki imitujące drewno

 

Dlaczego nasiąkliwość płytek ceramicznych ma wpływ na możliwość stosowania ich na zewnątrz? Okładziny ceramiczne wchłaniające wodę mogą łatwo ulec zniszczeniu, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 0°C. Zamarzająca woda zwiększa bowiem swoją objętość, mogąc spowodować pękanie kafelków. Dlatego też na zewnątrz stosowane są tylko płytki z E wynoszącym mniej niż 3% – najlepiej w tym przypadku wypadają płytki gresowe, których nasiąkliwość ocenia się na poziomie zaledwie 0,5%!


Antypoślizgowość kafelków – jak wybrać właściwą?


Kolejnymi kłopotliwymi oznaczeniami mogą okazać się te informujące o klasie antypośligowości kafelków. Jeśli więc zobaczysz gdzieś literę R i przypisaną do niej liczbę, musisz wiedzieć, jak interpretować tę informację.
Najniższa klasa antypoślizgowości to R9 – takie płytki są odpowiednie do pomieszczeń mieszkalnych, m.in. korytarzy, przy wejściach do domów lub też na schody.

 

płytki ceramiczne imitujące drewno

 

Kolejna klasa to R10 i stosowana jest w pomieszczeniach, w których kontakt z wilgocią jest większy, a więc i wyższe staje się ryzyko poślizgnięcia się – takie płytki sprawdzą się w kuchniach i łazienkach, a dodatkowo w magazynach i garażach.
Wyższych klas antypoślizgowości płytek ceramicznych nie stosuje się już w domach i mieszkaniach. I tak R11 sprawdza się m.in. w sanatoriach, szpitalach, pralniach czy myjniach samochodowych, R12 przeznaczone są do profesjonalnych kuchni, mleczarni czy zmywalni, a R13 to najwyższa klasa dedykowana pływalniom, dworcom, kręgielniom czy rzeźniom.


Czym są twarze płytek?


Czasami w opisie kafelków można znaleźć informację o liczbie twarzy płytek. To tajemnicze sformułowanie w rzeczywistości jest dość łatwe do wytłumaczenia. 

 

kafelki imitujące beton

 

Wybierając konkretny model płytek, możesz otrzymać kafelki, które mają różne wzory. Np. w przypadku kupowania kafelków imitujących beton dobrze, jeśli wszystkie elementy nie będą identyczne, ale będą się od siebie różniły np. rozmieszczeniem i wielkością przebarwień. Jeśli więc producent umieści na opakowaniu informację, że dostępnych jest 10 twarzy płytek, oznacza to, że w zamówieniu znajdą się kafelki imitujące beton, ale w dziesięciu różnych wzorach. Pozwoli Ci to stworzyć okładzinę o naturalnym wyglądzie, która jednocześnie będzie jedyna w swoim rodzaju.
Twarze płytek pozwalają więc uniknąć powtarzalnych wzorów, co ma szczególne znaczenia przy stosowaniu okładzin ceramicznych mających imitować naturalne surowce.


Dlaczego warto wybrać kafelki barwione w masie?


Wśród płytek ceramicznych wysokiej klasy można spotkać się z określeniem kafelków barwionych w masie. Takie okładziny są wyjątkowo praktyczne i funkcjonalne oraz zapewniają posadzkom idealny wygląd przez bardzo długi czas. Z czego to wynika?

 

nowoczesne płytki ceramiczne

 

W standardowych płytkach ceramicznych kolor i wzór nakładany jest tylko na lico kafelków, czyli ich zewnętrzną warstwę. Z kolei w przypadku modeli barwionych w masie, jak sama nazwa wskazuje, cała ceramika otrzymuje pożądany odcień. Dlaczego jest to takie ważne?
Przy takich płytkach ceramicznych nie jest podawana klasa ścieralności – zawsze jest ona najwyższa, ponieważ nawet ubytki lub starcie wierzchniej warstwy kafelków nie oznacza pogarszania się ich wyglądów. Jeśli więc zdarzy Ci się upuścić coś na posadzkę i powstanie odprysk, pozostanie on niezauważalny, ponieważ nie będzie się odróżniać kolorystycznie od reszty podłogi.


Płytki rektyfikowane – co to takiego?


Płytki rektyfikowane to kolejne pojęcie, które może Cię zaskoczyć. Są to kafelki, których krawędzie są bardzo precyzyjnie przycinane – tak, by każdy element z serii miał identyczne wymiary, idealnie równe boki i perfekcyjne kąty proste.
Taka dokładność jest doceniana przy tworzeniu nowoczesnych okładzin ceramicznych, w których stosowane są bardzo niewielkie fugi. To w połączeniu z doskonałą symetrią pozwoli na efektowne wykorzystanie wielkoformatowych płyt, które stają się coraz popularniejsze w pomieszczeniach mieszkalnych, w szczególności w łazienkach i salonach.

 

ceramiczna posadzka imitująca drewno

 

Należy pamiętać, że standardowe, nierektyfikowane płytki mają nieco zaokrąglone rogi i brzegi. Właśnie dlatego też stosuje się pomiędzy nimi większe przerwy i dają one nieco inny efekt wykończeniowy od kafelków z ostrymi, równo ściętymi bokami.


Kafelki 3D, czyli nowe możliwości aranżowania wnętrz


Czym są kafelki 3D? Odpowiedź na to pytanie poznasz już po pierwszym spojrzeniu na płytki oznaczone tym symbolem. Są to po prostu elementy trójwymiarowe, a więc o wypukłym wzorze. Z tego względu stosowane są jedynie na ścianach. Płytki 3D otwierają przed Tobą zupełnie nowe możliwości dekorowania wnętrz – powtarzalne, namacalne wzory pięknie zaprezentują się na całych ścianach, zwracając uwagę nawet wtedy, gdy utrzymane są w jednolitym, jasnym kolorze.

 

trójwymiarowe kafelki

 

Za sprawą swojej wyjątkowości trójwymiarowe kafelki znajdują zastosowanie w nowoczesnych łazienkach i obszernych salonach. Często stosowane są tylko na jednej ze ścian w celu wyodrębnienia konkretnej strefy pomieszczenia – np. przestrzeni kąpielowej w łazience lub ściany z telewizorem w pokoju.
Pełna wiedza o okładzinach ceramicznych jest kluczem do wybrania idealnych kafelków do swojego mieszkania. Teraz, gdy staniesz przed zakupem płytek, będziesz doskonale rozumieć wszystkie znajdujące się na opakowaniu oznaczenia. Bez trudu więc sięgniesz po kolekcję kafelków, które nie tylko będą Ci się podobały wizualnie, ale też spełnią wszystkie oczekiwania pod kątem praktycznym.
 

Polecane produkty