Emocje powoli opadają, dlatego też możemy zdać Wam krótką relację z naszego niedawnego wyjazdu. Mowa oczywiście o 41. edycji Cersaie – Międzynarodowych Targów Płytek Ceramicznych i Wyposażenia Łazienek. Odbyły się one w dniach 23 – 27 września. W targach udział wzięło ponad 95 tys. odwiedzających. Warto podkreślić, że wydarzenie przyciągnęło zarówno projektantów, architektów, jak i producentów, którzy zaprezentowali nowoczesne rozwiązania dla współczesnych przestrzeni łazienkowych. Poza możliwością podziwiania ekspozycji ponad 600 wystawców była także szansa uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz edukacyjnych. Atrakcją był wykład belgijskiego architekta Davida Van Severena. Bez wątpienia to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych, dlatego zapraszamy na krótkie podsumowanie.

 

Co ciekawego wydarzyło się na targach?


Przede wszystkim, poza wspomnianym wykładem, targi były doskonałą okazją, żeby zobaczyć największe płytki produkowane w Europie. Jedna płytka ma niezwykle imponujący wymiar 1840x3300 mm. Za ten innowacyjny projekt odpowiada marka Optimum Surfaces i trzeba przyznać, że prezentowane wzory wyglądają pięknie w tak dużym rozmiarze. Jednak wiele osób zastanawiało się zatem co w takiej sytuacji z transportem, wnoszeniem do pomieszczeń, trzymaniem na magazynie, kładzeniem jej przez fachowców? Z pewnością jest to spore wyzwanie, ale dla najlepszych fachowców nie ma rzeczy niemożliwych. Najwyższej klasy specjaliści poradzą sobie nawet z dużym formatem. Co więcej, takie płytki idealnie wpiszą się w nowoczesne aranżacje.

targitarginajwiększe płytki

 

Co zaprezentowali producenci?


W wydarzeniu wzięło udział wielu cenionych producentów. Jednym z nich był Tubądzin. Zaprezentował on bardzo dużo nowości. A zatem co ciekawego można było zobaczyć? Zostały zaprezentowane duże formaty i łagodne szaro – beżowe wzory. Lecz to nie wszystko. Pojawiły się również płytki w odważnych i wyrazistych kolorach, takich jak różnorodne odcienie niebieskiego, zieleń, pomarańczowy czy też czerwony. Dodatkowo producent umożliwia nadruk na płytce – może to być dowolnie wybrane zdjęcie. Warto również podkreślić i docenić współpracę firmy z wieloma projektantami. Od dawna współpracują z Dorotą Koziarą czy też Maciejem Zieniem, jednak teraz pojawiły się nowe współprace, a co za tym idzie nowe kolekcje między innymi z Malwiną Konopacką, czy Rafałem Olbińskim, czyli niezwykle cenionym malarzem. Jego obrazy stworzone techniką oleju i akrylu na płótnie zostały przeniesione na płytki gresowe. Prezentuje się to niewątpliwie imponująco.

tubadzintubadzin



 

Na targach zaprezentowało się również Del Conca. Marka skupiła się na powrocie do naturalnych materiałów. Wśród eksponowanych kolekcji wyróżnia się Bioterre, inspirowana techniką "ubitej ziemi", z charakterystycznymi smużkami i różnorodnymi odcieniami, które nadają wyjątkowy wyraz powierzchniom. Dodatkowo Kolekcja Bioterre z porcelanowymi płytkami łączy faktury i kolory, wprowadzając do wnętrz spokój i równowagę. 

 

del concadel conca



Nie można przy tym pominąć marki Caesar. Zaprezentowano kolekcję bardzo innowacyjnych rozwiązań ceramicznych. I tak oto mamy Join, czyli serię, która wyróżnią się wyjątkową paletą kolorów – to mieszankach neutralnych barw z nieco bardziej odważnymi akcentami. Histoire, dzięki której można podziwiać nieprzemijające piękno kamienia. Stanowi on doskonałe uzupełnienie do nowoczesnych i klasycznych przestrzeni. Można było również zobaczyć kolekcje Marble Inspiration, Rever (podkreślono urok naturalnego drewna), a także Find, gdzie na pierwszy plan wysuwa się gres porcelanowy. Nowoczesność i minimalizm idą tutaj w parze.

Udział w Cersaie 2024 brała również firma Grespania – skupiają się oni na wprowadzeniu na rynek produktów, które odznaczają się innowacjami technologicznym, a także niezwykłym wzornictwem. Wszystko to zaowocowało nowymi technologiami – CarvedTechnology i 3DTechnology. Dodatkowo za projekt stoiska odpowiadało biuro SUMMUMSTUDIO, co pozwoliło na zaprezentowanie możliwości technologicznych marki.

 

Najważniejsze trendy tegorocznych targów


Przejdźmy zatem do najważniejszego, czyli tego, co w szczególności ciekawi osoby, które nie mogły brać udział w Cersaie 2024. Oto zbiór wyróżniających się trendów.

 

1. Kolory ziemi oraz stonowane barwy


Paleta kolorystyczna prezentowana na Cersaie 2024 była zdominowana przede wszystkim przez zdobywające coraz większą popularności odcienie ziemi – czyli beże, brązy, czy też zielenie. To barwy, które wprowadza do każdego do wnętrza odpowiedni harmonię, spokój i równowagę. Niekiedy producenci decydowali się także na zestawiane z inny akcentami kolorystycznymi, jednak nadal inspirowanymi naturą na przykład w postaci subtelnego błękitu.

 

2. Naturalne materiały i tekstury



Dodatkowo w roku 2024 można zaobserwować wysunięcie na pierwszy plan inspiracji naturą. Widać dominacje surowych, organicznych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Szczególną uwagę przyciągały powierzchnie nawiązujące do tekstury trawertynu, marmuru czy łupka, w matowych, jak również satynowych wykończeniach. Tego rodzaju materiały wprowadzają do łazienki ciepło i spokój, przy okazji także bardzo dobrze wpiszą się w modny trend zrównoważonego projektowania.

 

3. Quiet luxury



Dominujące na targach hasło to „Quiet luxury”, czyli nowa definicja luksusu. Minimalizm w tym przypadku przestaje kojarzyć się z chłodnymi przestrzeniami. Za sprawą jasnych kolorów (beże i brązy), a także materiałów takich jak drewno czy kamień daje się tworzyć wnętrza nowoczesne, a zarazem przytulne. Duże znaczenie ma również funkcjonalność wnętrza. Doskonałym przykładem są płytki w dużych formatach, gdzie stawia się na minimalną ilość fug. Prezentuje się to nie tylko elegancko, ale pomaga również zadbać o porządek w łazience. 4. Dominacja minimalizmu

W tym roku można też zaobserwować powrót do minimalistycznych form, jednak jest to połączone z wyrafinowanymi detalami. Armatura o prostych, geometrycznych kształtach była zestawiana z elementami w złocie, szczotkowanej miedzi lub czerni, co nada łazience wyrafinowanego charakteru. Szczególną popularnością cieszą się również wanny o subtelnych liniach, które doskonale łączą nowoczesną estetykę z funkcjonalnością. 

 

5. Powrót do stylu retro



Na tegorocznych targach można było również dostrzec inspiracje stylem retro, mowa tu w szczególności o latach 60. i 70. XX wieku. Pojawiają się kolorowe ceramiki, wzory geometryczne i wyraziste detale inspirowane tamtymi dekadami. Projekty te wprowadzają do wnętrz odrobinę nostalgii, ale w nowoczesnym, odświeżonym wydaniu. 

 

6. Inspiracja naturą i ekologiczne rozwiązania



Zrównoważony rozwój to kolejny silny trend, który można było zobaczyć na Cersaie 2024. Wielu producentów stawia na ekologiczne rozwiązania – zarówno jeśli chodzi o proces produkcji, jak i w przypadku tworzenia produktów. Porcelanosa czy Mirage są tego doskonałym przykładem, gdyż zaprezentowali kolekcje wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Trend ten idzie w parze z rosnącą świadomością ekologiczną użytkowników, którzy oczekują trwałych, energooszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań.
Widać także nieustanną inspirację naturą. Mowa nie tylko o surowcach, ale także o biofilicznych wzorach czy delikatnych liniach przypominających liście lub fale.

 

7. Personalizacja rozwiązań


Podczas targów mocno podkreślano również trend personalizacji przestrzeni łazienkowych. Widać, że coraz częściej klienci poszukują unikalnych rozwiązań, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Właśnie z tego powodu producenci oferują szeroką gamę opcji wykończeń, kolorów i materiałów, pozwalając w ten sposób na stworzenie łazienki idealnie odpowiadającej preferencjom estetycznym użytkowników. Sporą popularnością cieszą się także mozaiki i dekoracyjne płytki, które mogą stać się centralnym punktem aranżacji.

Targi Cersaie 2024 były prawdziwym świętem dla miłośników designu i technologii. Kolejna edycja już za rok!