Od kiedy, drewno na dobre rozgościło się w naszych domowych wnętrzach to przejmuje coraz więcej wszechstronnych funkcji. Bardzo dobrze prezentuje się jako materiał do wykończenia blatów, jak również element dekoracyjny ścian. To jednak nie jedyne miejsca, gdzie można go zastosować.

Drewno na podłodze w łazience?

Choć we współczesnych projektach łazienkowych przywykliśmy do podłogi, która jest wykończona płytkami ceramicznymi to nic nie stoi na przeszkodzie, by ten wykończeniowy standard nieco zmienić. Drewno wyłożone na podłodze w łazience to również bardzo oczekiwany i rozpowszechniony materiał, a co ważne także wytrzymały.
Zalet drewnianej podłogi jest wiele: znacznie cieplejsza, naturalna i prezentująca się dość ekskluzywnie w porównaniu z innymi materiałami.

W łazience możemy zastosować wiele gatunków drewna. Sprawdzi się tu drewno teakowe, iroko, modrzew. Każdy z nich różni się od siebie nieznacznie kolorem oraz rysunkiem słojów. Można zatem sprezentować sobie podłogę, która rzeczywiście będzie tworzyła nasz indywidualny, spersonalizowany projekt.

jakie plytki drewnopodobne do lazienki

Aby podłoga w łazience była jednak dostatecznie wytrzymała, ważny jest nie tylko zastosowany materiał w postaci gatunku drewna, istotny będzie także klej. Należy sprawdzić, czy określony gatunek można stosować z danym drewnem, a ze względu na to, że taka podłoga będzie pracować, powinien być to także produkt dość elastyczny. Sprawdzą się tu jednoskładnikowe kleje poliuretanowe i MS polimery.

Uwaga, sprawdzajmy skład oraz zastosowanie poszczególnych klei, na przykład utwardzacz kleju dwuskładnikowego może odbarwić kwaśne drewno. Tym samym, na podłodze będą powstawać nieestetyczne plamy.

 

Drewno w łazience to nie tylko podłoga – czym wykończyć ściany?

Drewno w łazience początkowo stosowane wyłącznie przy produkcji blatów w strefie umywalki oraz na podłodze, powoli rozgościło się również na ścianach. Naturalne i niezwykle okazałe zestawy: drewno-kamień-farba, są bliskie stylistyce skandynawskiej, czy też prowansalskiej. Dla każdej z nich elementy drewniane dodają autentyczności i estetycznego kunsztu.

Jedynym miejscem ściennym, na którym nie poleca się stosować drewna to okolice prysznica.

Beyond_Roca(4)_TF_Web_Big

Drewno w łazience – wychodzimy poza standard

Drewno w łazience to wreszcie także dobry sposób na wykonanie solidnej okładziny dla wanny oraz materiał do wykorzystania przy produkcji umywalek. Ale drewniane mogą być także akcesoria. Wystarczy spojrzeć na drewniane skrzynki na kosmetyki, drewnianą mydelnicę, czy też kubek na szczotki. Każdy z nich prezentuje się dobrze niezależnie od koncepcji.

W łazienkach drewno może być nie tylko na podłodze. Coraz częściej drewnem okłada się fragmenty ścian, jak również tworzy się kompozycje drewniane: podłoga - ściana - elementy wyposażenia. Coraz częściej spotyka się drewniane wanny, umywalki, balie kąpielowe o unikalnych kształtach, z wyeksponowaniem usłojenia i kolorystyki drewna egzotycznego.

kabina prysznicowa

Co ważne, jeśli do aranżacji wnętrza wykorzystamy drewno postarzane, to bardzo szybko uzyskamy efekt łazienki retro, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna.

Uwaga!
Boisz się, że drewno w łazience to nienajlepsze rozwiązanie, ze względu na jego naturalność? Nic bardziej mylnego. Bieżąca pielęgnacja, ale również konserwacja nie sprawia trudności. Wystarczy na bieżąco, przecierać takie powierzchnie do sucha, a co jakiś czas czyścić z użyciem środka posiadającego w swoim składzie olej. Jeśli na powierzchni drewnianej pojawią się ubytki, ważne też, żeby od razu wypełnić ich strukturę.

Polecane produkty