Styl skandynawski w łazience, salonie, sypialni czy kuchni to nieprzemijający trend, który w ostatnich sezonach jest szczególnie popularny. Wykreowanie przestrzeni w duchu scandi wcale nie jest trudne! Zobacz, czym charakteryzuje się ta estetyka i jakie elementy wyposażenia wnętrz najbardziej do niej pasują.

Styl skandynawski we wnętrzach – trend scandi nie wychodzi z łask

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych wnętrzarskich trendów, od wielu lat zyskujący popularność większą niż estetyka glamour czy elegancka klasyka. Co sprawia, że przestrzenie inspirowane północą Europy są takim fenomenem? Bez wątpienia jest to fuzja funkcjonalności, przytulności i prostoty, jaka zjednuje sobie sympatię na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej. 

Co ważne, wprowadzenie tego trendu nie wymaga specjalnych zabiegów ani sporych inwestycji – polega raczej na pewnym określonym sposobie myślenia, podejmowania estetycznych decyzji, organizowania przestrzeni. Strzałem w dziesiątkę jest styl skandynawski w łazience, sypialni, jadalni, a nawet biurze – ta wyjątkowa estetyka każdemu pomieszczeniu doda klasy. Dodatkowa zaleta? Będzie najlepszym punktem wyjścia dla tych, którzy lepiej się odnajdują w uporządkowanych, harmonijnych wnętrzach. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, czym tak naprawdę charakteryzuje się styl skandynawski? Sprawdź!

 

Trend scandi w łazience

 

Czym wyróżniają się wnętrza scandi? Poznaj charakterystykę stylu skandynawskiego

Styl skandynawski we wnętrzach opiera się na prostej zasadzie: less is more, co z angielskiego oznacza tyle, co “mniej znaczy więcej”. Motto to przyświeca minimalistom, którzy ograniczają ilość elementów, jakimi się otaczają i ponad przepych przedkładają szlachetną prostotę. Jednak styl skandynawski nie jest synonimem minimalizmu, choć z niego się wywodzi. Scandi to estetyka inspirowana gustem mieszkańców Europy Północnej, którzy preferują nie tylko urządzone prosto i harmonijnie, ale przede wszystkim przytulne, ciepłe wnętrza, świetnie chroniące przed nieprzyjazną aurą. Skandynawskie łazienki i salony bazują więc na minimalnej ilości mebli i dodatków, za to takich, które są miękkie i przyjemne (również w odbiorze wizualnym). 
Ważnym aspektem stylu scandi jest też funkcjonalność. We wnętrzach skandynawskich dekoracje są traktowane jako ostateczność – najważniejsze są meble i inne elementy, które przede wszystkim odgrywają praktyczną rolę. Najważniejsza to ta związana z utrzymaniem porządku i organizacją miejsca, szczególnie ważną w takich pomieszczeniach, jak skandynawska łazienka czy kuchnia, w których liczy się wygoda korzystania z różnych stref i urządzeń.

 

Minimalistyczna skandynawska łazienka

 

Kolory i faktury, które idealnie wpisują się w skandynawskie aranżacje wnętrz

Z jednej strony oszczędność, z drugiej strony przytulność – te zasady odnoszą się przede wszystkim do kolorystyki stosowanej w skandynawskich łazienkach czy innych wnętrzach. Jaka paleta jest najbardziej charakterystyczna dla estetyki scandi? Przede wszystkim jasne, ale lekko zgaszone pastele oraz kolory ziemi inspirowane przyrodą Skandynawii. Szarości, beże, kremowe biele, stonowane zielenie (na przykład odcień pistacjowy, jak w projekcie łazienki autorstwa Faber Studio) czy gołębie błękity to podstawa, ale nie brakuje też innych akcentów, na przykład pudrowego różu czy miedzianego pomarańczu. Wzory raczej ustępują miejsca gładkim powierzchniom koloru, ale zdarzają się desenie nawiązujące do geometrii czy natury.

Jeśli chodzi o faktury, najważniejsze są te “niedoskonałe”, charakterystyczne dla naturalnych surowców. Kamień czy drewno w łazience w stylu skandynawskim, podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu urządzonym w tej estetyce, powinny być maksymalnie surowe, a przy tym niepozbawione miękkiego, organicznego charakteru. W kontekście faktur warto zwrócić też na tekstylia, zwłaszcza różnego rodzaju zasłony, dywany czy pledy z naturalnych włókien: wełny, bawełny, lnu, słomy.

 

Mała łazienka w skandynawskim stylu

 

Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim – jak stworzyć takie wnętrze?

Łazienka w stylu skandynawskim to pomieszczenie, w którym przede wszystkim panuje przyjemna, relaksująca atmosfera. Przestrzeń taką stworzysz, jeśli będziesz bazował na założeniach duńskiej filozofii hygge – dom ma być przede wszystkim bezpieczną przystanią, miejscem służącym do odpoczynku, ciepłym i przyjaznym. W związku z czym możesz zapomnieć o uniwersalnej bieli, higienicznych, błyszczących płaszczyznach, chromowanych dodatkach i… nudzie. 
Zarówno łazienka skandynawska z prysznicem, jak i ta z wanną, kojarzą się z wnętrzem stylowego ośrodka spa gdzieś pod Goeteborgiem. Kolory są tu miłe w odbiorze (zwłaszcza te pastelowe), płytki gresowe imitujące naturalne drewno tworzą przyjemną aurę, a światło uzupełnia całość – zarówno to naturalne, jak i sztuczne (najlepiej ciepłe). Oczywiście niezastąpione będą też odpowiednie meble. Jakie wybrać do skandynawskiej łazienki? 
 

Dwie umywalki w łazience


Łazienka w stylu skandynawskim – jakie meble do niej pasują?

Meble w łazience w stylu skandynawskim, jak już wspominaliśmy, przede wszystkim powinny być funkcjonalne. Najbardziej flagowymi projektami, jakie trafiają do tego typu wnętrz są sprytnie zaprojektowane zestawy z szafkami i umywalkami, wyposażone w organizery szuflady czy półki pozwalające zaprowadzić idealny ład. Minimalistyczne meble w aranżacjach skandynawskich łazienek różnią się od tych, które typowe są dla estetyki industrial. Przede wszystkim mają bardziej subtelny, organiczny, inspirowany naturą kształt. Zaokrąglone, owalne formy, skontrastowane kątami prostymi, tworzą niezwykle przyjemną dla oka dynamikę, tak charakterystyczną dla skandynawskich łazienek. 
 

Skandynawska łazienka w stonowanych kolorach


Styl skandynawski w łazience – najlepsze dodatki w duchu scandi

Łazienka w stylu skandynawskim nigdy nie będzie kompletna bez odpowiednich dodatków, chociaż zdawałoby się, że akcesoria odgrywają w tego typu aranżacjach raczej drugoplanową rolę. Prawda jednak jest taka, że to właśnie takie akcenty budują właściwą (czyli po prostu przyjazną) aurę, a do tego pozwalają lepiej zorganizować przestrzeń i oszczędzić miejsce. W łazienkach scandi mamy zatem duże lustra z oświetleniem, liczne kosze i koszyczki, sprytne wieszaki, stołki i wiele innych udogodnień. Oczywiście wszystkie muszą być utrzymane w duchu naturalnej prostoty – tylko wtedy nie będą zaburzać harmonii wnętrza skandynawskiej łazienki. 

 

Łazienka w naturalnych barwach

 

Skandynawska łazienka w bloku? Zobacz, jak łatwo ją urządzić!

Wydaje Ci się, że efekt idealnego ładu i swobodnej przestrzeni, tak charakterystyczny dla łazienek w stylu skandynawskim, jest możliwy do osiągnięcia wyłącznie na dużych metrażach? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę właściwy rezultat bez trudu wyczarujesz również na mniejszych przestrzeniach, wystarczy tylko zastosować sprytne rozwiązania. Nie wierzysz? Sprawdź Instagram i Pinterest – są pełne aranżacji łazienek w stylu skandynawskim, urządzonych w naprawdę niedużych pomieszczeniach. 

Punktem wyjścia do stworzenia skandynawskiej łazienki w bloku zawsze będzie przemyślany układ przestrzeni, w której na wszystko znajdzie się miejsce. Wystarczy tylko rozsądnie zagospodarować przestrzeń, żeby na przykład stworzyć podwójną strefę umywalkową, wykorzystać przestrzeń nad wanną na półkę, a nad pralką zrobić miejsce na suszarkę. Ducha scandi w małej łazience przemyciło chociażby studio Strzelecka Design w wizualizacji przygotowanej dla Elements

Warto pomyśleć o urządzeniu łazienki skandynawskiej z prysznicem, na przykład takim w formie walk-in, która świetnie się wpisuje w klimat naturalności i oszczędnego minimalizmu zarazem. Na niewielkim metrażu należy na pewno ograniczyć ilość ozdób – ich nadmiar może wprowadzać wizualny chaos, który przeczy głównym założeniom estetyki scandi.
 

Skandynawska łazienka z wanną i prysznicem


Podobają Ci się łazienki w stylu skandynawskim? Z salonami Elements stworzysz taką przestrzeń bez wysiłku! Sprawdź naszą ofertę, w której odkryjesz setki produktów utrzymanych w supermodnej estetyce scandi i które z takim samym powodzeniem sprawdzą się w dużych salonach kąpielowych, jak i w małych skandynawskich łazienkach w bloku.
 

Polecane produkty