O filozofii duńskiego szczęścia mówi się niemal wszędzie. Hygge wkroczyło do różnych sfer naszego życia – zaczynając od emocji, uczuć, przechodząc przez gotowanie i na architekturze oraz designie kończąc. Czym jest hygge, dlaczego wywiera na nas tak duży wpływ i co zrobić, by wprowadzić hygge do naszej łazienki?

 

Hygge

Słowo hygge łączy w sobie dwa znaczenia – myśleć oraz czuć się zadowolonym. Określenie to precyzuje styl, który łączy w sobie rodzinne ciepło, przytulność oraz szczęście. Hygge pochodzi ze Skandynawii, a dokładniej Danii, uznawanej za jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Ideologia ta bliska jest stylowi życia Duńczyków, jednak nie należy ograniczać jej tylko do Skandynawii. Hygge przybiera wiele postaci dzięki temu, że każdy postrzega ją według indywidualnych wartości i upodobań.

 

hygge

 

Hygge we wnętrzach

Filozofia hygge znalazła swoje odwzorowanie również we wnętrzach. Wnętrze hygge to przytulne miejsce odpoczynku i relaksu, intymna przestrzeń. Hygge to sztuka tworzenia ciepłej, przyjaznej atmosfery wokół siebie. Według tej filozofii nasze wnętrze ma być bezpieczną przystanią, miejscem ukojenia, odprężenia, miejscem spotkań z najbliższymi. Duńskie domy są tego odzwierciedleniem. Piękno, naturalność oraz funkcjonalność. Idea urządzania wnętrza hygge jest prosta – każdy zakątek ma być użyteczny i ma być urządzony zgodnie z naszą osobowością. Wnętrza hygge mają duszę. Są takie, jak dana osoba definiuje wygodę, szczęście, własny styl. Są indywidualne, dopasowane do preferencji ich mieszkańców.

 

Łazienka hygge

Jak sprawić, by nasza łazienka była urządzona zgodnie z duńską filozofią szczęścia? Wystarczy kilka dodatków i parę prostych rozwiązań, by wprowadzić hygge do swojej łazienki. Aby nasza łazienka stała się miejscem odpoczynku i relaksu, warto zacząć od odpowiedniego oświetlenia. Światło odgrywa olbrzymią rolę w duńskich wnętrzach. Dom duński pełen jest ciepłego i delikatnego światła, dlatego nie może go zabraknąć także w łazience. Najlepiej, jeśli masz w łazience okno - ono nada całości wyjątkowego klimatu. Rozumiemy jednak, że w blokach często nie jest to możliwe. Jednak nic straconego! Odpowiednie oświetlenie rozjaśni przestrzeń. Zapomnij jednak o agresywnym świetle. Wybierz miękkie, delikatne.

 

łazienka hygge

 

Kolejnym istotnym aspektem łazienki hygge są kolory. Postaw na stonowane barwy ziemi, odcienie beżu i brązów, biele oraz szarości. Unikamy odcieni krzykliwych czy ostrych kontrastów, które burzą harmonię. Postawmy na spokój i wyciszenie, postawmy na przestrzeń przyjazną dla oka i niczym nie zmąconą. Duńskie wnętrza są klasyczne, proste. To dodatki, które je wypełniają tworzą ich klimat.

 

Akcesoria łazienkowe

Filozofia duńskiego szczęścia nie narzuca żadnych reguł czy wzorców. Łazienka zgodna z filozofią hygge ma sprawiać, że będziemy się w niej dobrze czuć i będziemy chcieli do niej wracać. Dlatego też warto urządzić ją „po swojemu” i otoczyć się przedmiotami, które lubimy, oraz które sprawiają nam radość. Wyjątkowy klimat duńskich (i nie tylko!) wnętrz dają świece. Różnego rodzaju – małe i duże, powinny znaleźć się w łazience hygge. Poustawiane wokół wanny, na stoliczku czy półkach to kwintesencja skandynawskiego stylu.

Łazienkę hygge powinny dopełniać także naturalne materiały, takie jak drewno czy wiklina. Dywanik łazienkowy o grubym splocie lub puszysty, miękki dywanik z długim włosiem to element obowiązkowy w takiej łazience. W duńskich wnętrzach często spotykamy drewniane podłogi, drzwi, meble z surowego drewna oraz wiklinowe fotele. Elementy te mogą również znaleźć się w waszej łazience. Drewniana podłoga, wiklinowy kosz na pranie czy stolik z surowego drewna nadadzą wnętrzu niebywałego stylu i przytulności. Jeśli chcesz stworzyć łazienkę hygge - otaczaj się przedmiotami z duszą. Stare krzesło, ramka z tematycznym obrazkiem czy stylowe zasłony pod prysznicem uczynią ją interesującą i wyjątkową.

 

akcesoria hygge

 

Kwiaty to kolejny element, który wpływa na przytulność danego pomieszczenia, sprawia, że jest ono „żywe”. Roślinność bardzo często pojawia się w łazienkach hygge. Świeże kwiaty w ciekawym wazonie czy starannie pielęgnowane rośliny doniczkowe ocieplą łazienkę, wprowadzając przytulną atmosferę. Pamiętajmy, że łazienka hygge to miejsce relaksu i odpoczynku. Warto więc zadbać także i o takie szczegóły, jak ulubiony zapach, delikatna piana w kąpieli czy mgiełka zapachowa.

 

kwiaty hygge

 

Podsumowując, wystarczy niewiele, by stworzyć łazienkę zgodną z filozofią hygge. Miejsce, w którym po ciężkim dniu będziemy mogli się zrelaksować, zapomnieć o problemach i naładować energię na kolejny dzień. Bliska naturze, przytulna. Łazienka hygge to łazienka skrojona na miarę naszych potrzeb.

Polecane produkty