W jakim kolorze urządzić łazienkę? Gdyby istniała prosta odpowiedź na to pytanie, to producenci materiałów do wykończenia tego wnętrza nie prześcigaliby się w tworzeniu coraz to bogatszej gamy kolorystycznej dla swoich produktów. I tak, kolorów wiodących w aranżacji może być wiele, a kłopot w doborze odpowiedniego staje się coraz większy.

Czy możemy dobrać kolor do naszego charakteru i usposobienia?

Wbrew pozorom to nie moda na kolory we wnętrzach, ale nasze wewnętrzne przekonanie, najczęściej skłania nas do wyboru jednej bądź drugiej tonacji. Osoby o spokojnym usposobieniu wybiorą odcienie bieli, beżu, a energiczne pójdą z stronę pomarańczy, cytrusów lub butelkowej zieleni. Wiele zależy od naszych preferencji, a dla kogo będą poszczególne barwy?

Niebieski – dla osób spokojnych i kochających wypoczynek

Mówi się o nich, że chodzą z głową w chmurach. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że ściany w ich łazienkach przybierają kolor niebieski, a dopełnieniem jest biała ceramika. Podczas kąpieli przyglądają się niebieskim okładzinom i tak najlepiej wypoczywają. W łazience, gdzie przewodnim połączeniem barw będzie niebieski oraz biały, warto pobawić się w tonację tego pierwszego.

VICTORIA-ST-BLUE-_web

 

Błękitny kolor zastosujmy na ścianach, ciemniejszy niebieski na płytkach podłogowych, a granat w dodatkach. Aby wnętrze nie sprawiało wrażenia zbyt chłodnego, dobierzmy do zestawu drewniane meble i białą ceramikę. Tak stworzymy niebiańską, odprężającą łazienkę.
Czerwony, pomarańczowy, żółty – dla energicznych, walecznych, pewnych siebie
Rano podążasz do łazienki by wziąć szybki prysznic. Po południu, by poprawić makijaż. Wieczorem, by odświeżyć się po bieganiu lub siłowni. W łazience nabierasz sił na cały aktywny dzień lub szybko orzeźwiasz się po całodziennych obowiązkach. Lubisz otaczać się mocnymi akcentami kolorystycznymi, odrywając się od nudy i utartych schematów.

czerwona lazienka

Jeśli ten opis do Ciebie pasuje, to poszukuj cytrusowych akcentów kolorystycznych. Kolorowe mogą być płytki – np. barwna mozaika. Ale nie mniej oryginalne dobierzesz także zestawy współczesnej ceramiki. Pamiętaj jednak o umiarkowaniu – by finalnie uzyskać wnętrze spójne, nieco kubistyczne, nie zaś nieokiełznany bałagan.

Zielony – kolor bliski naturze

Zielony to jeden z tych kolorów, który nigdy się nie znudzi i prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody. Zielony kolor bardzo łatwo można połączyć z naturalną barwą drewna, z bielą, z beżem, z szarością. Jest to kolor uniwersalny i bardzo wyciszający. W łazience urządzonej w barwie zielonej, przyjemniej spędza się czas, a podczas ewentualnego remontu łatwo dobierzesz do starego wyposażenia nowe.
U kogo sprawdzi się kolor zielony? U osób ze spokojnym usposobieniem, nie lubiących mocnych, kontrastujących połączeń barw.

 

Kolory w łazience
Kolory w łazience

 

Biały – jako lekarstwo na wszystko

Jeśli nie masz swojego ulubionego koloru, a w aranżacjach wnętrz najbardziej lubisz bezpieczne zestawienia, to najbezpieczniejszy będzie dla Ciebie kolor biały. Możesz go odświeżać w różnoraki sposób: dodawać barwne dodatki, uszlachetniać drewnem, chromowanymi powłokami lub nieco unowocześnić czernią. Sposobów na odświeżenie białej łazienki jest naprawdę sporo.

 

Łazienka w stylu skandynawskim
Łazienka w stylu skandynawskim

 

Pamiętaj, dzięki dostępności kolorowych farb do malowania płytek, będziesz mógł je przemalować na taki kolor, który akurat panuje w trendach. To o tyle ciekawe rozwiązanie, że nie jest ani czasochłonne, ani kosztowne. Przy takich możliwościach biała łazienka nabiera zupełnie innego wyrazu, a Ty w każdej chwili możesz dopasować wnętrze do tego, czego od niego oczekujesz.
Grasz w zielone? Chciałoby się powiedzieć, dobierając kolory podczas wykończenia łazienki. Nie obawiaj się kolorów, to one nastrajają i dopasowują się do Twojego usposobienia. Stwórz łazienkę w takim kolorze, jaki do Ciebie pasuje.

Polecane produkty