W domowych łazienkach łatwo o nieporządek. Pomieszczenie, z którego korzystają wszyscy członkowie rodziny, jest nieustannie narażone na zabrudzenia i organizacyjny nieład. Możesz jednak w pewnym zakresie okiełznać chaos i zyskać większą kontrolę nad estetyczną i higieniczną stroną łazienki. Jak to zrobić?


Wyposażenie łazienkowe sprzyjające utrzymaniu czystości


Pragmatyczna myśl o czystej łazience powinna przyświecać Ci już na etapie wyposażania łazienki. Okazuje się bowiem, że oferta producentów ceramiki czy kabin prysznicowych jest bogata w rozwiązania, które mają ułatwić Ci codzienne korzystanie z pomieszczenia. Na jakie produkty warto zatem zwrócić uwagę?

  • Bezkołnierzowe miski WC – w standardowych toaletach wewnątrz misy znajduje się kołnierz spłukujący, którego konstrukcja uniemożliwia dokładne wymycie licznych zakamarków. W tych mogą się więc gromadzić zabrudzenia, bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Dlatego też w nowoczesnych miskach WC nie uświadczysz kołnierza – wykonywane są w technologiach rimless lub rimfree, dzięki którym zachowują gładkie wnętrze. Takie rozwiązania oferują wszystkie topowe marki, w tym Roca, Villeroy & Boch, Ideal Standard, VIGOUR, Koło i wiele innych.

 

bezkołnierzowa miska wc

 

  • Ceramika sanitarna z powłokami ochronnymi – również mycie umywalek może być prostsze niż dotychczas. Wybieraj modele wykończone powłokami ochronnymi, które podnoszą efektywność spływania wody do odpływu. Szukaj ceramiki z oznaczeniami WonderGliss, MaxiClean, PureGuadr, CeramicPlus, PflegePlus, Reflex czy CleanCoat.

 

  • Kabiny prysznicowe o hydrofobowej powierzchni – podobne rozwiązanie jak w przypadku ceramiki, zastosowane zostało w kabinach prysznicowych. Czyszczenie szklanych ścianek nie musi się już zatem wiązać z koszmarnym szorowaniem – ich powierzchnia jest idealnie gładka, więc nie zatrzymuje cząsteczek wody. Warto więc wybierać kabiny z powłokami Anti-Plaque, IdealClean, CrystalClear, GlassProtect oraz Active Shield.


Wszystko o przechowywaniu – zachowaj ład


Jeśli już zadbałeś o higieniczną stronę ceramiki sanitarnej, przejdź do optymalnego sposobu na przechowywanie. Odpowiednio dobrane meble łazienkowe są kluczem do zapanowania nad licznymi akcesoriami i kosmetykami wszystkich członków rodziny. Postaraj się więc, by szafek w pomieszczeniu było na tyle dużo, żeby każdy mógł wygospodarować własną przestrzeń – jeśli masz małą łazienkę, korzystaj z rozwiązań oszczędzających miejsce, np. szafek lustrzanych, podumywalkowych czy też wąskich, a za to wysokich słupków.

 

meble łazienkowe

 

Wewnątrz mebli łatwiej zadbasz o porządek, jeśli zastosujesz system organizerów – wyposaż w nie szuflady i nadaj stałe miejsce wszystkim akcesoriom. Dzięki temu nie tylko zachowasz ład, ale też zawsze będziesz wiedzieć, gdzie znajdują się potrzebne Ci przedmioty.
Kolejną rzeczą są półki – w szczególności te w strefie kąpielowej. Każdy z domowników ma własne kosmetyki i akcesoria do kąpieli? Przydziel mu zatem również osobną półkę. Dzięki temu unikniesz odstawiania szamponów i płynów na ranty wanny lub brodzika.


Garść wskazówek do zawsze czystej łazienki


Co jeszcze można zrobić, aby w łazience było czysto, schludnie i higienicznie?

  • Wybieraj podwieszane meble, miski WC i bidety. Dzięki temu będziesz mieć łatwy dostęp do całej powierzchni podłogi w łazience.
  • Zamontuj w łazience pojemnik na chusteczki czyszczące. Sięgaj po nie za każdym razem, gdy zobaczysz ślady po paście do zębów na ceramice czy inne drobne zabrudzenia.
  • Jeśli masz taką możliwość, sprzątaj łazienkę z użyciem pary wodnej. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się widocznych zabrudzeń, ale także usuniesz z posadzek i ceramiki bakterie oraz inne drobnoustroje.

 

elegancka kabina prysznicowa

 

  • Sprzątaj na bieżąco! Przetarcie lustra czy szklanych tafli w kabinach prysznicowych ściągaczką po każdej kąpieli pomoże Ci uniknąć powstawania nieestetycznych i trudnych do usunięcia zacieków.
  • Podczas sprzątania toalety wypinaj deskę – większość nowoczesnych modeli oferuje taką funkcję. Dzięki temu możesz dokładnie pozbyć się zabrudzeń ze wszystkich zakamarków.

Optymalne zaprojektowanie łazienki, systematyczność oraz stosowanie się do podstawowych zasad sprzątania pozwolą Ci cieszyć się doskonale czystą, a co za tym idzie, piękną przestrzenią sanitarną. 
 

Polecane produkty