Styl minimalistyczny we wnętrzach może mieć wiele odsłon, ale w każdej wyróżnia go jedno: szlachetna, ponadczasowa prostota, która wydaje się kompletnie niezależna od sezonowo zmieniających się trendów. Jak zaaranżować minimalistyczną łazienkę? Jakie kolory, meble i dodatki do niej pasują? Sprawdź w naszym przewodniku po tej wyjątkowej estetyce.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – postaw na ponadczasową i szlachetną prostotę

Styl minimalistyczny to bez cienia wątpliwości jeden z największych i najważniejszych wnętrzarskich trendów, który nie pozostawia obojętnym ani projektantów, ani fanów dobrego designu. Chociaż w swojej najbardziej surowej i oszczędnej wersji wymaga nieco odwagi, warto się na nią zdobyć – aranżacje zgodne z przesłaniem hasła “less is more” nie tylko robią wrażenie, ale są też szalenie wygodne w codziennym użytkowaniu, pozwalają zrozumieć prawdziwą definicję słowa relaks, a do tego łatwo zmienić ich charakter za pomocą drobiazgów. 

Popularność minimalistycznej estetyki rośnie z sezonu na sezon i nie ma w tym nic dziwnego - to fantastyczna alternatywa dla rozbudowanych, wielowątkowych trendów i sposób na wizualne ukojenie coraz częściej przestymulowanych zmysłów.

Marzysz o minimalistycznej łazience, salonie, w którym prostota wiedzie prym albo sypialni z niewielką ilością idealnie dopasowanych do siebie elementów? Przede wszystkim sprawdź koniecznie, co dla tego trendu jest najbardziej charakterystyczne i jak tę oszczędną estetykę przenieść na grunt własnego mieszkania.

 

Minimalistyczna łazienka w ciemnych kolorach

 

Czym wyróżnia się minimalizm we wnętrzach? Odkryj charakterystyczne cechy tego stylu

Styl minimalistyczny we wnętrzach opiera się przede wszystkim na wspomnianej już przez nas prostocie. Buduje go niewielka ilość elementów, najczęściej pozbawionych dekoracyjności rozumianej w tradycyjny sposób. Wartości estetycznej absolutnie nie sposób im odmówić, ale w przypadku minimalistycznych łazienek czy sypialni, mówimy o dość odważnych, surowych w charakterze rozwiązaniach – na przykład dopatrywania się uroku w ramie okien czy w przetartej ze starości ścianie niż w obrazkach i bibelotach.

Minimalizm w aranżacjach wnętrz łączy się naturalnie z dwiema estetykami, dla których stanowi fundament: skandynawską oraz loftową, industrialną. Zaadoptowany przez Skandynawów oraz, równolegle, mieszkańców Nowego Jorku, zyskał w tych dwóch odsłonach nieco inny charakter. W pierwszym przypadku mówimy o miękkiej w odczuciu, przytulnej i przyjaznej prostocie, z kolei w drugim – o surowym w odbiorze, a jednocześnie tak szalenie stylowym ascetyzmie. Te dwa przykłady pozwalają uzmysłowić sobie, że styl minimalistyczny we wnętrzach może mieć wiele różnych odsłon – jest na tyle plastyczny, że świetnie się sprawdza jako punkt wyjścia do estetycznych poszukiwań. 

Niezależnie jednak od konkretnego sposobu na wykończenie minimalistycznej łazienki czy innego pomieszczenia w mieszkaniu, jedno pozostaje niezmienne: minimalizm to przede wszystkim duże przestrzenie, nieprzeładowane meblami czy dodatkami, przestronne, sprawiające wrażenie nieco pustawych, ale zawsze szlachetne i eleganckie pomimo swojej surowości.

Minimalistyczne aranżacje wymagają jakości – wysokogatunkowe materiały, designerskie meble i prestiżowe dodatki sprawią, że ascetyczna przestrzeń będzie mieć klasę. Z tego samego powodu nie zapominaj o oświetleniu – naturalne światło wpadające z okien, podobnie jak z rozmysłem rozstawione w pomieszczeniu lampy, dodają wnętrzu miękkości.

 

Biała łazienka z ciemnymi meblami

 

Jakie kolory i faktury pasują do wnętrz w stylu minimalistycznym?

W przypadku minimalistycznych wnętrz w dużym stopniu nastrój budowany jest za pomocą koloru i faktur. Nie ma tu miejsca na przypadkowość, barwy o niezbyt zdecydowanych charakterze czy powierzchnie, których struktura kojarzy się z tradycją i klasyką. Minimalizm jest nowoczesny, odważny, charakterny. Chociaż, jak już wspominaliśmy, ta estetyka może mieć setki różnych odsłon, w swojej najbardziej podstawowej wersji opiera się na czerni, bieli, szarości. Im delikatniejsze kolory, tym surowsze w charakterze powinny być formy. W łazienkach minimal można też zagrać mocniejszymi kolorami, ale raczej ograniczając je do barwnego akcentu, przełamującego powagę czerni.

Zoom we wnętrzach minimalistycznych należy położyć na faktury. Może to być surowe drewno w duchu zen, jak w aranżacji łazienki stworzonej przez studio Strzelecka Design, chłodny marmur w bieli bądź czerni, jak w propozycji Jaminska.pl, czy płaszczyzny przypominające zaśniedziały metal, jak w wizualizacji BlueCat Studio. Na uwagę zasługują płaszczyzny lekko postarzane, przecierane, tak często stosowane w aranżacjach industrialnych czy utrzymanych w estetyce japandi, ale oczywiście idealnie gładkie i błyszczące też znajdą w minimalistycznych aranżacjach zastosowanie. 

 

Aranżacja funkcjonalnej, minimalistycznej łazienki

 

Łazienka w stylu minimalistycznym – jak ją zaaranżować?

Łazienka w stylu minimalistycznym to pomieszczenie funkcjonalne, dobrze przemyślane, wygodne w użyciu. Mało przytulne? Nic bardziej mylnego – komfortowe w użyciu rozwiązania (od armatury po oświetlenie) sprawiają, że oszczędna przestrzeń staje się przyjazna.

Jeśli chodzi o pytanie, co jest lepszym pomysłem: łazienka minimalistyczna z prysznicem czy z wanną, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Obie wersje będą dobrym pomysłem, o ile strefa kąpieli zostanie urządzona z rozmysłem i zgodnie z założeniami hasła “less is more”. Jeśli decydujesz się na prysznic, wybierz ten w wydaniu minimal, na przykład walk-in z przezroczystymi ściankami i niemal niewidocznymi profilami. Wolisz wannę? Prostokątna, o geometrycznej linii będzie doskonałym wyborem.

Minimalistyczny styl będzie pasował nie tylko do przestronnych łazienek o sporym metrażu, ale też do stosunkowo niewielkich pomieszczeń. W tym drugim przypadku warto jednak postawić raczej na biel niż czerń i zadbać o to, żeby cała przestrzeń była odpowiednio oświetlona.
 

Ciemna minimalistyczna łazienka

 

Meble i ceramika, które idealnie pasują do minimalistycznej łazienki

W łazience w stylu minimalistycznym bardzo ważne są meble. Jeśli chcesz, żeby aranżacja prezentowała się naprawdę efektownie i zgodnie z definicją, nie mogą się one bezpośrednio kojarzyć z klasyką. Ultranowoczesne szafki wbudowane w ściany, z gładkimi frontami i nierzucające się w oczy będą zdecydowanie lepszym pomysłem, tak jak podumywalkowe szafki na industrialnych, metalowych stelażach. Na samą ceramikę też warto zwrócić uwagę – do minimalistycznej łazienki idealnie pasować będą umywalki prostokątne lub w formie symetrycznej, półokrągłej misy. 

Jeśli chcesz reinterpretować po swojemu minimalizm, w łazience utrzymanej w takich klimacie możesz znaleźć też miejsce na pojedyncze meble przełamujące standardy. Komoda vintage, blat z egzotycznego, surowego drewna, a może stolik pomocniczy inspirowany art deco? Tego typu akcenty na pewno nie zaszkodzą, a Ty możesz je dowolnie zmieniać w zależności od nastroju i sezonowych trendów, które warto mieć na uwadze. 

 

Łazienka w stonowanych kolorach

 

Dodatki do minimalistycznej łazienki – wybierz z nami te idealne

Kropką nad i w minimalistycznej łazience będą dodatki. Lepiej jednak unikać ich nadmiaru, zwłaszcza w finezyjnym, dekoracyjnym wydaniu. Najlepiej, jeśli akcesoria będą miały charakter typowo praktyczny, funkcjonalny. Loftowa lampa, duże lustro, oszczędny stołek, ultraprosta wylewka czy deszczownica pod prysznicem w zupełności wystarczą. Dzięki nim wygodniej będzie korzystać z łazienki, a całe pomieszczenie nabierze wyglądu galerii sztuki współczesnej.

W łazienkach w stylu minimalistycznym uwagę zwracają też linie proste, często w czerni, tworzące w przestrzeni geometryczny rysunek. Tworzą je różnego rodzaju wieszaki na ręczniki w formie poręczy, żebra nowoczesnych grzejników, ramy luster, profile kabin prysznicowych, listwy przypodłogowe. 
 

 

Łazienka z akcentami w ciemnym drewnie


Chcesz zaaranżować minimalistyczną łazienkę, w której ponadczasowy design łączy się z funkcjonalnością? Z naszymi podpowiedziami i z szerokim wachlarzem nowoczesnych rozwiązań, które czekają na Ciebie w salonach Elements nie będzie to trudne. Nadaj przestrzeni nowoczesnego, a jednocześnie ponadczasowego charakteru, ograniczając środki wyrazu do szlachetnego minimum.


 

Polecane produkty