Z suchym powietrzem mamy do czynienia szczególnie w okresie grzewczym. Niska wilgotność domowego powietrza może skutkować uciążliwym kaszlem, zatkanym nosem, bólem głowy, podrażnionymi błonami śluzowymi czy problemami z zasypianiem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na nawilżenie powietrza w domu, które nie wiążą się z rezygnacją z ogrzewania.

 

Dlaczego powietrze w domu jest suche?

Główną przyczyną niskiej wilgotności powietrza w mieszkaniu jest wysoka temperatura. Oprócz tego za suche powietrze odpowiadają także zbyt szczelne okna, niesprawny system wentylacji oraz mróz, który powoduje obniżenie wilgotności powietrza. Optymalna wilgotność dla pomieszczeń zamkniętych o temperaturze 20-22°C wynosi 40-60%. Suche powietrze nie tylko negatywnie wpływa na nasze zdrowie, lecz także przyspiesza starzenie się skóry i sprawia, że nasze włosy szybciej się przetłuszczają. Co więcej, suche powietrze negatywnie wpływa na stan drewnianych mebli i podłóg, a niska wilgotność sprawia, że kurz nie opada na ziemię, lecz nieustannie się unosi. Jak radzić sobie z suchym powietrzem w domu?

 

Mokry ręcznik na kaloryferze

Kładąc mokry ręcznik na rozgrzanym kaloryferze, zwiększamy wilgotność powietrza. Inną opcją jest rozwieszanie mokrego prania na grzejniku lub w jego okolicy. Warto jednak pamiętać, że po wyschnięciu powietrze znów zrobi się suche, dlatego jest to krótkotrwałe rozwiązanie. Pranie schnące w nagrzanym pomieszczeniu pachnie intensywniej, dlatego dodawaj mniej płynu do płukania, jeśli nie chcesz, by zapach stał się drażniący.

 

rośliny w łazience

 

Rośliny w domu

Skutecznym sposobem na naturalne nawilżenie powietrza są rośliny doniczkowe, zwłaszcza takie jak paprotka, zielistka, bluszcz, skrzydłokwiat czy fikus. Im większe pomieszczenie, tym więcej roślin powinno się w nim znaleźć – co najmniej 2-3 kwiaty doniczkowe na 20m2. Rośliny nie tylko nawilżają powietrze, lecz także oczyszczają je ze szkodliwych dla zdrowia substancji.

 

oczyszczanie powietrza

 

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na suche powietrze jest nawilżacz lub oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Nawilżacz powietrza jest urządzeniem, które uruchamia się automatycznie, gdy wilgotność spadnie poniżej określonego poziomu.

Wyróżniamy trzy rodzaje nawilżaczy:

  • Parowe – nawilżacz doprowadza wodę do wrzenia, a następnie wytwarza gorącą parę wodną. Urządzenie jest tanie w zakupie, lecz drogie w eksploatacji, gdyż wyróżnia się wysokim poborem energii.
     
  • Ultradźwiękowe – działanie nawilżacza opiera się na wykorzystywaniu fal o wysokiej częstotliwości, które wytwarzają mikroskopijną mgiełkę poprzez rozbijanie cząsteczek wody. W związku z tym, że nawilżacz wytwarza mgiełkę ze wszystkich cząsteczek znajdujących się w wodzie, należy wlewać do niego wyłącznie wodę destylowaną. Fale ultradźwiękowe są niesłyszalne dla człowieka, lecz mogą być nieprzyjemne dla niektórych zwierząt domowych.
     
  • Ewaporacyjne – nawilżacz zasysa suche powietrze, poddaje je procesowi nawilżenia, a następnie oddaje na zewnątrz. Urządzenie wykorzystuje naturalny proces odparowywania wody, a do użytkowania można stosować kranówkę.
     

Oczyszczacz powietrza jest natomiast nieco droższym rozwiązaniem, w które jednak warto zainwestować w sezonie grzewczym. Oczyszczacz filtruje powietrze, usuwając z niego szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia, takie jak m.in. smog, nikotyna, alergeny, bakterie i wirusy. Urządzenia wyposażone w funkcję nawilżania nie tylko usuwają szkodliwe substancje, lecz także utrzymują optymalną wilgotność w pomieszczeniu.

Polecane produkty