W ferworze projektowania łazienki – dobierania nowoczesnej ceramiki, poszukiwania wyjątkowych okładzin ceramicznych i dopasowywania armatury – można przypadkiem zapomnieć o oświetleniu. A przecież to właśnie ono nie tylko zapewnia komfort wykonywania czynności pielęgnacyjnych, ale również tworzy klimat łazienki.


Zaplanuj rozmieszczenie i liczbę lamp


Aby Twoja łazienka była w pełni funkcjonalna, powinieneś optymalnie doświetlić każdą z jej stref. Okazuje się bowiem, że zastosowanie jednego, głównego światła na całe pomieszczenie nie zda egzaminu, w szczególności w przypadku łazienki, w której często wykonuje się zabiegi wymagające maksymalnej precyzji, a co za tym idzie – dobrego światła. Jak zatem rozplanować rozmieszczenie lamp, by zadbać o swój komfort?

  • Oświetlenie główne – lampy sufitowe są niezbędne w takim pomieszczeniu jak łazienka. Dzięki nim możesz od razu po wejściu do pomieszczenia dokładnie je rozświetlić, tak by dobrze widzieć całą przestrzeń i wszystkie jej zakamarki. Warto jednak zrezygnować z pojedynczej, centralnej lampy, by wykorzystać kilka małych punktów rozmieszczonych po całym suficie – mogą to być oprawy, lampy wiszące czy też reflektory. Podłącz je do kilku przełączników, by móc oświetlać łazienkę strefowo lub rozświetlać całe wnętrze – w zależności od potrzeb.

 

nowoczesna łazienka z oświetlonym lustrem

 

  • Oświetlenie przy umywalce – nawet najstaranniej dobrane światło sufitowe nie spełni jednak wszystkich Twoich oczekiwań. Bardzo ważne jest także dobranie odpowiedniego oświetlenia lustra, ponieważ to właśnie tam wykonuje się czynności wymagające największej precyzji. Pielęgnacja twarzy, usuwanie zarostu czy robienie make-upu. Do tego wszystkiego potrzebujesz jasnego i skierowanego na siebie światła. Dlatego też warto dobrać do łazienki kinkiety albo wybrać lustra i szafki wyposażone we własne źródła światła.
  • Światło w strefie kąpielowej – tu także warto zadbać o dodatkowe oświetlenie otoczenia. Mocne światło przyda się przy zabiegach higienicznych czy pielęgnacyjnych, a jeśli stawiasz danego dnia na relaks w gorącej kąpieli, nie musisz z niego korzystać. Warto jednak umieścić lampę, kinkiet lub reflektor w pobliżu wanny czy prysznica.

Pamiętaj, żeby do łazienki wybierać tylko te lampy, które są przystosowane do użytku w wilgotnym środowisku – podczas zakupów sprawdź, czy mają odpowiedni stopień szczelności IP.


Dobierz optymalne żarówki


Wybór rodzaju żarówek do łazienek dla wielu jest w dzisiejszych czasach oczywisty. Ledowe diody podbiły serca współczesnego człowieka swoją oszczędnością, żywotnością i zróżnicowaniem. Warto się jednak pochylić nie tylko nad samym rodzajem żarówki, ale przede wszystkim nad rodzajem światła, jakie daje. 

 

elegancka i przytulna strefa umywalkowa

 

W zależności od przeznaczenia poszczególnych lamp należy dobrać żarówki o innej barwie światła. W przypadku tych źródeł, które mają pomagać przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, wybierz światło o chłodnym zabarwieniu – zapewnia ono wysoki kontrast i doskonałą ostrość widzenia. Pozostałe lampy mogą mieć natomiast żarówki neutralne lub nawet ciepłe – dzięki nim łazienka stanie się wnętrzem przytulnym i skłaniającym do relaksu.


Światło jako dekoracja – oryginalne i praktyczne detale łazienkowe


Kiedy już Twoja łazienka zostanie optymalnie rozjaśniona, zapomnij o praktycznej funkcji światła i pomyśl o nim jako o dekoracji otoczenia. Sięgnij po ciekawe akcesoria i dodatki, które urozmaicą wystrój łazienki.

 

głowica natryskowa ze światłem led

 

  • Głowice natryskowe – ciekawym dodatkiem do Twojego prysznica okaże się deszczownica wyposażona w diody LED. Podczas codziennych kąpieli możesz cieszyć się więc nie tylko przyjemnymi wrażeniami dotykowymi, ale również wzrokowymi.
  • Przyciski spłukujące WC – podświetlane elementy spłukujące do toalet podtynkowych prezentują się ekskluzywnie, a przy tym pozwalają na wygodne korzystanie z łazienki w nocy bez konieczności zapalania światła głównego.
  • Taśmy LED – ozdobienie łazienki taśmami LED to świetny pomysł tak pod kątem dekoracji, jak tworzenia romantycznego, kojącego klimatu w pomieszczeniu. Pięknie wyglądają pod szafkami, na obudowach wanien, a nawet umieszczone przy łączeniu ścian i posadzek.

Odpowiednie oświetlenie łazienki jest kluczem do jej komfortowego użytkowania. Zadbaj więc, by Twoja przestrzeń sanitarna była na równi funkcjonalna, piękna i klimatyczna.
 

Polecane produkty