W nowoczesnych łazienkach funkcjonalność przeplata się z estetyką na każdym polu – dotyczy to również oświetlenia. Taka idea powinna Ci więc przyświecać przy planowaniu rozkładu lamp we wnętrzu. Czym powinieneś się kierować, wybierając lampy do nowoczesnej łazienki? Oto kilka wskazówek, które Ci to ułatwią!

 

Rola światła w nowoczesnym wnętrzu

Funkcja lamp we współczesnej łazience nie ogranicza się jedynie do zapewnienia odpowiedniej widoczności podczas korzystania z łazienki. We wnętrzu na miarę XXI wieku oświetlenie powinno jednocześnie występować w roli nietuzinkowej dekoracji, jak również służyć do sterowania Twoimi emocjami – pobudzać do działania o poranku, a wieczorem stwarzać klimat sprzyjający odprężeniu ciała i umysłu. Planując rozkład oświetlenia w nowoczesnej łazience powinieneś więc myśleć holistycznie i wybierać takie oprawy, które idealnie wpisują się we wszystkie z tych założeń.
 

23 Jak dobrać oświetlenie do łazienki 2
 

Jakie oprawy nadają się do montażu w łazience

Nie ulega wątpliwości, że łazienka to pomieszczenie o najwyższym stopniu zawilgocenia powietrza. Z tego względu nie wszystkie lampy nadają się do umieszczenia w niej – część z nich mogłaby stracić na funkcjonalności lub nawet stwarzać niebezpieczeństwo dla domowników. Istotne kryterium podczas wybierania opraw oświetleniowych do łazienki stanowi klasa ochrony IP. Jaka jest najlepsza do tego pomieszczenia?
- lampy montowane w strefie mokrej, czyli do 60 cm od wanny lub kabiny powinny posiadać klasę ochrony IPX4;
- oświetlenie znajdujące się bezpośrednio nad wanną lub kabiną musi mieć klasę ochrony IPX7;
- w przypadku opraw montowanych w suchej strefie (czyli dalej niż 60 cm od wanny lub prysznica) wystarczy klasa ochrony IPX4.
 

23 Jak dobrać oświetlenie do łazienki 1
 

Planowanie oświetlenia w łazience – podział na strefy

Nowoczesna łazienka to sprytnie zaplanowana przestrzeń, podzielona na funkcjonalne strefy – umywalkową, kąpielową i ogólnego użytku. Myśląc o układzie oświetlenia, powinieneś wziąć to pod uwagę. Jak wybrać lampy odpowiednie dla każdej ze stref?

- umywalka – ze strefy umywalkowej korzystasz najczęściej, myjąc ręce lub twarz, jak również wykonując makijaż. Z pewnością przyda Ci się w niej zatem intensywne oświetlenie, które zapewni większą precyzję podczas czynności toaletowych. W tej roli świetnie sprawdzą się lustra łazienkowe ze zintegrowanymi LED-ami. Żarówki przy umywalce powinny emitować światło o temperaturze barwowej 5000-6500 K – wtedy kolory będą naturalne, co ułatwi wykonanie makijażu;

Dobra rada

Unikaj umieszczania lamp dokładnie naprzeciwko lustra. Po jej włączeniu światło będzie się odbijać w tafli, oślepiając Cię – korzystanie ze strefy umywalkowej stanie się niekomfortowe.

- wanna – wybór wanny do łazienki z pewnością powinien być motywowany komfortem i możliwością relaksu, jaką niesie ze sobą to rozwiązanie. Oświetlenie tej strefy powinno być zatem nastrojowe tak, by nie zaburzać atmosfery odprężenia – najlepiej sprawdzą się oprawy o temperaturze barwowej poniżej 3000 K;
 

Jak czyścić ścianki prysznice

- prysznic – decydując się na wzięcie szybkiego prysznica zamiast kąpieli, chcesz się pobudzić i zmotywować do działania. Zadbaj o to, by oświetlenie współgrało z tym założeniem – umieść nad kabiną oprawy LED-owe o mocnym strumieniu światła, które podziałają na Ciebie energetyzująco;
- pozostała część łazienki – w tej strefie oświetlenie nie ogrywa zbyt dużej roli, masz więc pełną dowolność w jego wyborze. W nowoczesnych łazienkach odchodzi się raczej od stosowania jednej, centralnie umieszczonej lampy. Zamiast tego instaluje się kilka mniejszych punktów świetlnych, które przenikają się, tworząc trójwymiarową kompozycję. Możesz wykorzystać w tym celu podwieszane sufity z oprawami LED-owymi, eleganckie plafony lub kinkiety ścienne o ciekawej formie.

Porada eksperta

Instalację elektryczną w łazience warto podzielić na kilka obwodów. Umożliwi Ci to osobne włączanie lamp w różnych strefach i sterowanie nastrojem w pomieszczeniu.

Sprytne sposoby na oświetlenie niewielkiej łazienki

W przypadku małej łazienki można nieco odejść od sztywnego podziału na strefy, ponieważ po prostu nie ma na to miejsca – zamiast tego postaw po prostu na skuteczne oświetlenie centralne. W wyjątkowo małych łazienkach wystarczy jedna lampa główna o strumieniu światła nie mniejszym niż 900 lumenów. W nieco większych wnętrzach możesz sięgnąć po dwie lub trzy oprawy o strumieniu światła 500-600 lumenów.
 

Luksusowa, modna, komfortowa... Czego jeszcze nie wiesz o wannie wolnostojącej 3
Mimo niewielkiego metrażu nie warto rezygnować z osobnego oświetlenia lustra. Dlaczego? Podświetlane zwierciadło to miejsce, w którym światło odgrywa szczególną rolę – bez niego precyzyjne wykonanie czynności toaletowych byłoby wręcz niemożliwe. Jeśli na ścianie nie ma miejsca na dodatkowe kinkiety obok lustra, wybierz LEDowe podświetlenie zwierciadła. Zwróć jednak uwagę na to, by emitowało światło, które jak najlepiej oddaje barwy.

Czy wiesz, że…

Współczynnik oddawania barw służy określeniu tego, jak wiernie postrzegamy kolory w sztucznym świetle. W łazience powinien wynosić 80% dla ciepłych i 90% dla zimnych barw.

Dobre rozwiązanie kwestii oświetlenia niewielkiej łazienki stanowi też podwieszany sufit wyposażony w kilka opraw LED-owych. Taka aranżacja sprawdzi się szczególnie w minimalistycznych wnętrzach – podkreśli ich oszczędny, choć nad wyraz estetyczny charakter.
Jeśli chcesz, aby światło w małej łazience było jak najbardziej efektywne, wybierz ściany lub posadzkę w jasnym, a najlepiej białym kolorze. Strumienie światła będą się od niej odbijać, potęgując wrażenie jasności. Dzięki temu nawet jedna lampa będzie w stanie skutecznie doświetlić całe wnętrze i stworzyć w nim przytulną atmosferę.
 

Meble łazienkowe do małego pomieszczenia

Oświetlenie salonu kąpielowego

Salon kąpielowy to coś więcej niż zwykła łazienka – to oaza spokoju i relaksu, od której wymagasz zarówno odprężenia, jak również doznań estetycznych. Dlatego poza standardowym oświetleniem, warto zainstalować w niej osobny obwód elektryczny ze światłem przeznaczonym typowo do relaksu – ze ściemniaczem, najlepiej z możliwością zmiany koloru. Najlepiej rozmieścić oprawy tak, aby nie oślepiały Cię podczas zażywania kąpieli – w tej roli świetnie sprawdzą się mleczne oprawki, które subtelnie rozproszą światło.
O sprzyjający relaksowi klimat zadbają również drobne elementy oświetleniowe. Na brzegu wanny możesz ustawić np. elektryczne świece LED z modułem sterowania kolorem – pozwoli to wybrać barwę sprzyjającą odprężeniu i długiej, gorącej kąpieli w przyjemnym dla oka otoczeniu. Możesz też postawić na świece z funkcją aromaterapii, w które można wlać olejek zapachowy – wtedy kąpiel dostarczy Ci kolejnych bodźców, a relaks stanie się jeszcze bardziej efektywny.
 

Jaki grzejnik łazienkowy wybrać_2
 

Nietuzinkowe pomysły na dekoracyjne oświetlenie łazienkowe

Nowoczesne wnętrza doceniają niesztampowe propozycje aranżacyjne. Dlatego też można w nich zauważyć wiele alternatywnych źródeł światła. Oto kilka ciekawych pomysłów, które Cię zainspirują:

- oświetlenie pod szafkami lub przy podłodze – taki efekt można osiągnąć przyklejając na spodniej części mebli lub na posadzce listwy LED. Miękkie, ciepłe światło padające z dołu sprawi, że wnętrze stanie się przytulną oazą relaksu, w której zrelaksujesz się po ciężkim dniu. Podświetlić możesz również ceramikę łazienkową – np. dolną krawędź wanny lub umywalki;Współczynnik oddawania barw służy określeniu tego, jak wiernie postrzegamy kolory w sztucznym świetle. W łazience powinien wynosić 80% dla ciepłych i 90% dla zimnych barw.

Porada eksperta

Łącząc podwieszane szafki z podświetleniem sprawisz, że łazienka zyska na lekkości. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w niewielkich pomieszczeniach – sprawi, że będą wyglądać na większe niż w rzeczywistości.

- podświetlane akcesoria dekoracyjne – ciekawym, przykuwającym uwagę detalem mogą być także wiszące lub stojące akcesoria łazienkowe wyposażone w LED-y. Możesz wybierać spośród podświetlanych mydelniczek, kubków na szczoteczki czy dozowników na płynne mydło, dopasowując je do wystroju pomieszczenia;
- świecący sufit napinany – ostatnio coraz większą popularnością cieszą się sufity napinane, które stanowią alternatywę dla podwieszanych – składają się z profili umieszczonych na brzegach oraz z rozciągniętej pomiędzy nimi folii PCV zdobionej nietuzinkowym nadrukiem.

Co więcej, sufity napinane można podświetlić LED-ami – zarówno punktowo, jak i całościowo. W tej drugiej sytuacji wygląda to tak, jakby cały sufit był jednym, wielkim źródłem światła. Możesz również podnieść sufit do rangi głównej dekoracji wnętrza, decydując się na folię wykończoną wzorem przypominającym gwieździste niebo – najlepszy efekt osiągniesz, montując ją w przestronnym salonie kąpielowym;
- wnęka ze zintegrowanym oświetleniem – składa się z płyty gipsowo-kartonowej, za którą umieszczono listwę LED-ową. Jeśli zależy Ci na jeszcze bardziej wyrazistym efekcie dekoracyjnym, możesz wyciąć w płycie okienka, które posłużą za podświetlane półki – światło będzie padać na postawione na nich akcesoria, subtelnie je akcentując;

Warto wiedzieć

Takie oświetlenie idealnie wpasuje się w łazienki o wąskim, lecz długim kształcie. Wystarczy podświetlić węższą ścianę, aby optycznie powiększyć wnętrze i dodać mu przestronności.

- oświetlenie wmontowane w fugi – jest to dość nowe rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w dzisiejsze trendy aranżacyjne. Podświetlenie fugi pomiędzy glazurą lub terakotą można wykonać zarówno na posadzce, jak i na ścianie.

Polecane produkty