Strefa natryskowa bez brodzika to ostatni krzyk mody. Doceniana jest za elegancję, minimalizm i nowoczesny design, ale też za swoją praktyczną stronę – taka konstrukcja jest przyjazna osobom w każdym wieku, także niepełnosprawnym. Aby jednak taki prysznic działał w prawidłowy sposób, konieczne jest dobranie do niego odpowiedniego odpływu.


Odpływy w posadzce – co masz do wyboru?


Odpływ odpowiedzialny jest za odprowadzanie ścieków z kąpieli. W przypadku stref prysznicowych bez brodzika musi wyróżniać się bardzo wysoką wydajnością – inaczej ryzyko zalania łazienki podczas codziennej pielęgnacji ciała byłoby zbyt wysokie. Temu też służy odpowiednia konstrukcja samej posadzki – powinna mieć lekki spadek, który kierowałby wodę z mydlinami w odpowiednie miejsce. 

 

nowoczesny odpływ

 

Jednak kluczową rolę odgrywają tu również odpływy montowane w podłogach. Jakie ich rodzaje masz do wyboru?

  • Odpływ liniowy – jak sama nazwa wskazuje, ma on podłużny kształt i najczęściej umieszcza się go wzdłuż jednego z boków przy ścianie, ponieważ tak można najłatwiej poprowadzić spadek oraz ograniczyć ryzyko rozlewania się wody po pomieszczeniu. Konstrukcja takiego odpływu składa się z rynny montowanej w posadzce i maskującego ją rusztu
  • Odpływ punktowy – ten rodzaj odpływu najczęściej ma kwadratowy lub okrągły kształt i umieszcza się go w centralnej części kabiny lub też w jej narożniku, choć popularne staje się także mocowanie go przy ścianie pośrodku jednego z boków. Panuje więc w tym zakresie pełna dowolność aranżacyjna.

Należy jednak pamiętać, że wybór pomiędzy tymi dwoma odpływami jest tak naprawdę kwestią gustu – zarówno punktowe, jak i liniowe powinny wyróżniać się wystarczającą wydajnością na poziomie wynoszącym do 0,5 litra na sekundę. Oba też są samoczyszczące, choć w razie konieczności można bez trudu zdemontować ruszt i oczyścić odpływ ręcznie lub za pomocą spirali.


Czy warto wybrać odpływ ścienny?


Inną wersją odpływu, jaką można zastosować w kabinie prysznicowej walk-in, jest odpływ ścienny. Dzięki niemu możesz zachować spójność i elegancję całej posadzki i uzyskać bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Wszystkie elementy montażowe, w tym syfon, ukryte są w tym przypadku w ścianie, która wykończona jest specjalnym rusztem czy kratką. 

 

nowoczesny odpływ ścienny

 

Odpływy ścienne stosowane są przede wszystkim w łazienkach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe – dzięki temu można połączyć przyjemne ciepło zimnych zazwyczaj kafelków z efektownym designem strefy prysznicowej. 


Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając odpływ pod prysznic?


Podczas urządzania łazienek kluczową rolę odgrywa design – jest on niezwykle ważny w przypadku odpływów, a właściwie ich widocznych części, czyli rusztów. Na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas dobierania optymalnego odpływu do swojej łazienki?

  • Wzór rusztu – kratki zasłaniające odpływy, choć mają zatrzymywać większe zabrudzenia i włosy przez przedostawaniem się do syfonu, pełnią jednocześnie funkcję dekoracji łazienki. Można wśród nich znaleźć naprawdę zróżnicowane modele o klasycznym wzornictwie, ale też oryginalniejszym, np. z otworami nawiązującymi kształtem do kropel wody. Co więcej, ciekawą wersją są również niemal całkowicie kryte ruszty, np. o metalicznym wykończeniu.

 

odpływ podłogowy

 

  • Ruszty z miejscem na płytkę – w nowoczesnych łazienkach królują jednolite powierzchnie, dlatego też jedną z propozycji producentów są ruszty z miejscem, w którym możesz zamontować fragment płyty ceramicznej. Wybierz dokładnie takie same kafelki, jakie zastosowane zostały na ścianie lub posadzce, by odpływ stał się niemal niewidocznym elementem prysznica.
  • Oświetlenie – w przypadku ściennych odpływów można spotkać ruszty wyposażone w oświetlenie. Jeśli więc podczas aranżowania swojej łazienki wykorzystałeś taśmy LED lub inne rodzaje dekoracyjnego oświetlenia, możesz zastosować taki ruszt jako uzupełnienie pewnej koncepcji.

Stworzenie własnej kabiny prysznicowej walk-in może całkowicie odmienić wystrój Twojej łazienki. Pamiętaj jednak, że pełen komfort jej użytkowania zyskasz wtedy, gdy zadbasz o techniczną stronę całej konstrukcji. Wybierz więc odpływ, który przede wszystkim będzie najefektywniejszy w przypadku Twojej strefy natryskowej, a dopiero później skup się na jego wyglądzie.
 

Polecane produkty