Wybór odpowiedniej baterii do Twojej łazienki to nie lada wyzwanie. Decyzja musi być przemyślana. Dlatego też dziś postaramy się doradzić w tym trudnym wyborze.
 

Sposób montażu

Jednym z kryteriów podziału baterii jest ich sposób montażu. Generalnie możemy w ten sposób podzielić baterie na

  • ścienne,

  • podtynkowe,

  • stojące.


Nad wannę stosujemy wszystkie te typy. Baterie ścienne to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Jednak o ich wyborze musimy zdecydować zanim wykończymy ściany w naszej łazience. Podejście wody musi być wykonane dokładnie pod wcześniej wybraną przez nas baterię, w przeciwnym wypadku grozi nam rozkuwanie ścian i dodatkowy bałagan, którego chcielibyśmy uniknąć. Baterie ścienne to najczęściej stosowane rozwiązanie w starym budownictwie dlatego najczęściej kupujemy je gdy chcemy zastąpić starą baterię nową.

 

baterie ścienne

baterie ścienne

 

Doskonałym wyborem do nowoczesnych łazienek będą baterie podtynkowe składające się z dwóch części: podtynkowej do montażu w ścianie i natynkowej. Niewątpliwą zaletą tych baterii jest możliwość ukrycia wszelkich podłączeń hydraulicznych, co zwiększa estetykę.

baterie podtynkowe

baterie podtynkowe

 

Natomiast jeżeli chcemy, by bateria znajdowała się w obudowie wanny, to naszym wyborem będzie bateria stojąca - czyli bateria stawiana na wannie. Tutaj wybór nie ogranicza się tylko do baterii jednootworowych, bowiem coraz większe uznanie zdobywają baterie dwu- i więcej otworowe, gdzie każdy element jest montowany w osobnym miejscu w wannie.

 

baterie otworowe

baterie otworowe

 

Pod prysznicem najlepiej sprawdzą się wspomniane już baterie podtynkowe, bowiem dzięki tego typu konstrukcji można zaoszczędzić sporo miejsca w samej kabinie. Należy przy tym pamiętać, że oprócz części natynkowej i podtynkowej w skład takiej konstrukcji wchodzi również sama główka natrysku.

 

baterie prysznicowe

Dwa popularne typy baterii prysznicowych - bateria ścienna i bateria podtynkowa

 

Wśród baterii umywalkowych najpopularniejsze są baterie stojące, które montuje się bezpośrednio w umywalce. Wygląda to lepiej niż w przypadku mniej popularnych dziś baterii ściennych. Bardzo często baterie sztorcowe posiadają automatyczny korek, który jest dużo bardziej praktyczny niż w przypadku korków gumowych.

 

baterie umywalkowe

baterie umywalkowe - baterie sztorcowe, jednouchwytowe

 

Zużycie wody

Podział ze względu na sposób montażu nie jest jednak jedynym czynnikiem, którym powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie baterii. Ważna jest również oszczędność wody zależna od rodzaju baterii.

Klasyczne baterie dwuuchwytowe są coraz rzadziej stosowane, bowiem nie są tak wodooszczędne jak baterie jednouchwytowe. Konieczność regulacji temperatury wody za pomocą dwóch uchwytów jest nie tylko nieprecyzyjna, ale i czasochłonna – a więc nieekologiczna. W jaki sposób można poprawić komfort użytkowy i przy okazji zadbać o środowisko? Przedstawiamy kilka rozwiązań.

 

baterie dwuuchwytowe

modele baterii dwuuchwytowych

 

Zacząć należy od baterii jednouchwytowych. Dzięki nim można zmniejszyć użycie wody nawet o 30%. Wbudowany mieszacz pozwala szybciej uzyskać preferowaną temperaturę wody niż ma to miejsce w przypadku użycia baterii dwuuchwytowych.

Baterie jednouchwytowe to niejedyne rozwiązanie stosowane w łazienkach. Ciekawą opcją są również baterie termostatyczne. Na czym polega ich działanie? Zazwyczaj bateria tego typu posiada dwa pokrętła – jedno odpowiada za ustawienia temperatury wody, drugie kontroluje dopływ wody. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy wodę, skracamy czas oczekiwania na żądaną temperaturę oraz zwiększamy bezpieczeństwo – dzięki blokadzie temperatury unikniemy niespodziewanych poparzeń.

 

baterie termostatyczne

baterie termostatyczne

 

Perlator to kolejne rozwiązanie, które skutkuje zmniejszeniem zużycia wody. Dzięki nakładce w kształcie pierścienia woda zostaje napowietrzona, co prowadzi do optycznego zwiększenia strumienia wody. Zastosowanie perlatora może obniżyć zużycie wody nawet o 50%.

 

perlator baterii łazienkowej

Perlator zmniejszy zużycie wody nawet o 50%

 

Ostatnia prezentowana przez nas metoda zmniejszenia zużycia wody polega na zastosowaniu baterii bezdotykowych. Bardzo często spotyka się je na lotniskach czy w hotelach. Specjalne czujniki wykrywają nasze ręce pod baterią, włączając tym samym wodę. Gdy się oddalimy, woda zostaje odcięta. Inwestycja w taką baterię zwróci się dość szybko dzięki mniejszym opłatom za wodę.

Jak widać, wybór odpowiedniej baterii nie jest zadaniem łatwym – oprócz walorów estetycznych, należy zwrócić uwagę na sposób montażu oraz ekologiczność baterii. Mamy jednak nadzieję, że nasz wpis choć trochę ułatwi Państwu decyzję odnośnie wyboru poszczególnych rozwiązań w łazience.

Polecane produkty