Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były kabiny prysznicowe z wysokimi brodzikami. Dziś tego typu brodziki montuje się coraz rzadziej ze względu na niskie walory estetyczne oraz obecność progu, który zmniejsza komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Obecnie dużą popularnością cieszą się kabiny z niskim brodzikiem oraz bez brodzika, które zacierają granicę między strefą kąpielową i pielęgnacyjną. Oba rozwiązania są nowoczesne, designerskie i minimalistyczne, dlatego wybór nie zawsze jest prosty. Jaką kabinę prysznicową wybrać – z brodzikiem czy bez?

 

brodzik

 

Niski brodzik – dla kogo?

W przeciwieństwie do modnych kabin walk-in niski brodzik nie wymaga montażu odpływu liniowego. W tym przypadku nie musimy też profilować podłogi, gdyż brodzik ma fabrycznie uformowane nachylenie, dzięki czemu woda spływa do odpływu, nie wydostając się poza strefę kąpielową. Do montażu niskiego brodzika wykorzystuje się specjalny syfon o spłaszczonej konstrukcji, który należy ukryć w warstwie wylewki podłogowej.

W kabinach z brodzikiem nie trzeba się martwić o dobór płytek podłogowych pod prysznic. Co więcej, wybierając brodzik, mamy gwarancję, że jest on w pełni wodoodporny i antypoślizgowy. Niewielki próg pozwala również na wygodne i bezpieczne użytkowanie prysznica przez dzieci oraz osoby starsze i niepełnosprawne. W przeciwieństwie do brodzików wysokich ten niski nie stanowi przeszkody dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

 

brodzik

 

Kabina walk-in bez brodzika

Montaż kabiny walk-in musi być przeprowadzony przez fachowca. Wszystko dlatego, że to nowoczesne rozwiązanie wymaga zastosowania odpływu liniowego. Aby woda spływała do odpływu i nie wydostawała się poza kabinę, należy również odpowiednio wyprofilować podłogę, tworząc lekkie nachylenie. Fachowiec profesjonalnie oceni grubość podłoża i wybierze najlepszy sposób montażu. Amatorskie próby zamontowania kabiny walk-in mogą niestety skończyć się zalaniem sąsiadów.

Niewątpliwą zaletą kabiny walk-in są jej walory estetyczne. Taka kabina prezentuje się nowocześnie i luksusowo, a przy tym optycznie powiększa wnętrze, co jest szczególnie ważne w małych łazienkach. W przeciwieństwie do klasycznych kabin z brodzikami w kabinach walk-in wystarczy zamontować taflę ze szkła hartowanego, by oddzielić strefę kąpielową od reszty łazienki. Taką taflę mocuje się do podłogi lub ściany, w zależności od układu pomieszczenia.

 

brodzik

 

Kabina walk-in umożliwia zamontowanie jednakowych płytek w całej łazience. Można również oddzielić przestrzeń kąpielową od pielęgnacyjnej, wybierając inne płytki pod prysznic. Niezależnie od decyzji, warto pamiętać, by wybrać płytki antypoślizgowe i wodoodporne.

Montaż kabiny walk-in pozwala na stworzenie strefy kąpielowej o dowolnym kształcie, dlatego można ją z łatwością dopasować do własnych potrzeb. Brak progu wpływa również na bezpieczeństwo użytkowania i pozwala na wygodne korzystanie z prysznica osobom starszym oraz poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Niski brodzik czy kabina walk-in?

Zarówno niski brodzik, jak i kabinę walk-in czyści się łatwiej niż brodziki wysokie. Jeśli szybkość czyszczenia jest dla Ciebie kwestią priorytetową, postaw na kabinę walk-in, która jest pozbawiona brodzika, drzwi i szyn, a tym samym łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

 

brodzik

 

Niski brodzik sprawdzi się natomiast wszędzie tam, gdzie montaż kabiny walk-in jest niemożliwy, na przykład w blokach o niewystarczająco grubym stropie, gdzie niemożliwe jest zamontowanie elementów przyłączeniowych w podłodze. Kabiny z niskim brodzikiem są również uznawane za złoty środek między brodzikiem wysokim a kabiną walk-in.

Polecane produkty