Czyszczenie kabiny prysznicowej bywa praco- i czasochłonne. Dlatego też producenci oferujący piękne, przezroczyste, szklane drzwi, ścianki i całe kabiny znaleźli rozwiązanie, które ułatwia usuwanie osadów z wody i zabrudzeń z kosmetyków. Poznaj możliwości powłok ochronnych!
Powłoki ochronne stosowane na powierzchniach szklanych zapewniają im doskonałą gładkość, a tym samym sprawiają, że ich czyszczenie jest łatwiejsze niż w przypadku modeli bez warstwy zabezpieczającej.

Dlaczego warto stosować powłoki ochronne na ściankach kabin prysznicowych?


Podczas wybierania kabiny prysznicowej z pewnością zwracasz uwagę na jej kształt, wielkość oraz rodzaj. Czy jednak wiesz, że warto również sprawdzić, czy szklane tafle w poszczególnych modelach zostały wykończone powłokami ochronnymi? 

 

nowoczesna kabina prysznicowa

 

Szkło, choć pozornie idealnie gładkie, w rzeczywistości ma liczne, niewidoczne gołym okiem nierówności i wgłębienia. To właśnie przez nie na drzwiach i ściankach kabin osadzają się zabrudzenia i kamień sprawiając, że cała strefa natryskowa wygląda nieestetycznie. A to tylko jeden z problemów. Wilgoć ciągle unosząca się w miejscu codziennych kąpieli powoduje korozję szkła – jej skutkiem jest coraz większa chropowatość tafli, a co za tym idzie, łatwiejszego gromadzenia się zabrudzeń na ściankach kabiny prysznicowej.
Zadaniem nowoczesnych powłok ochronnych stosowanych na szkle jest właśnie zapobiegnięcie obu tym zjawiskom. Dzięki nim kabiny prysznicowe na dłużej pozostają estetyczne, ich czyszczenie zajmuje niewiele czasu i jest bardzo proste, a do tego hartowane szkło zyskuje na trwałości. Warto również zaznaczyć, że mniej intensywne i trwające krócej prace porządkowe to nie tylko oszczędność czasu, ale też wody i środków chemicznych. Tak prosty dodatek, jakim jest powłoka ochronna, przynosi więc wymierne korzyści ekologiczne i ekonomiczne.

 

kabina z powłoką ochonną

 

Rodzaje powłok ochronnych i ich trwałość


Podczas wybierania kabiny należy wiedzieć, że powłokę można nanosić na szkło aż na trzy różne sposoby:
    • Na zimno po hartowaniu szkła – na gotową już taflę przeznaczoną na drzwi lub ścianki kabiny nanoszona jest polimerowa warstwa. Rozprowadza się ją maszynowo, a następnie wciera w szklaną powierzchnię. Ta metoda tworzenia powłoki ochronnej jest najłatwiejsza i najtańsza, więc chętnie wybierana przez producentów kabin. Niestety cechuje się niską trwałością – po kilku miesiącach powłoka traci swoje właściwości i należy odświeżać warstwę ochronną, przy użyciu specjalistycznych preparatów.
    • Na gorąco po hartowaniu szkła – proces nanoszenia takiej powłoki przebiega tak samo jak w poprzednim przypadku, jednak po tej czynności szkło jest dodatkowo poddawane podgrzewaniu w wysokiej temperaturze. Trwałość tak przygotowanej warstwy ochronnej szacowane jest nawet na kilka do kilkunastu lat. Kabiny wykończone tym sposobem są jednocześnie sporo droższe od tych z powłoką kładzioną na zimno.
    • Przed procesem hartowania – zdecydowanie najlepszymi parametrami wyróżniają się kabiny, w których powłoka ochronna naniesiona została na etapie produkcji szkła. Po jej nałożeniu całą taflę poddaje się procesowi hartowania – wówczas powłoka zespala się ze szkłem, tworząc z nim jednolitą całość. Dzięki temu drzwi i ścianki kabiny pozostają gładkie przez cały czas ich użytkowania, a do ich czyszczenia potrzebna jest jedynie ściereczka i woda.

 

kabina walk-in

 

Poznaj autorskie powłoki ochronne różnych marek


Najlepsi producenci kabin prysznicowych mają własne systemy powłok ochronnych stosowanych na szkle. Oto kilka z nich:
    • IdealClean od Ideal Standard – dzięki niej mycie staje się o 90% szybsze niż w przypadku standardowych modeli, a efekt czyszczenia pozostaje zauważalny na dłużej.
    • Anti-Plaque od HÜPPE – trwała powłoka nanoszona na gorąco po hartowaniu szkła, co pozwala na łatwe zachowanie perfekcyjnej czystości kabiny – wolnej od kamienia i innych zabrudzeń.
    • CrystalClear od Novellini – powłoka nanoszona jest na etapie produkcji szkła, przed hartowaniem. Jest to więc najsolidniejszy rodzaj warstwy ochronnej.
    • Glass Protect od Sanplast – powłoka dostępna jest w kabinach z serii Altus, Avantgarde, Prestige, Free Line, Classic II oraz TX. Gwarantuje łatwiejsze czyszczenie szklanych powierzchni na lata.
    • Active Shield od New Trendy – to mikrocząsteczkowa warstwa ochronna, nanoszona na powierzchnię szkła, która sprawia, że tafla staje się idealnie gładka, a przez to łatwiejsza do utrzymania w czystości.
Jeśli więc zależy Ci na łatwiejszym porządkowaniu swojej łazienki, wybierz sprawdzone rozwiązania i zapomnij o trudnym i monotonnym szorowaniu przezroczystego szkła ze śladów po osadzie kamiennym.