Urządzając łazienkę, wcześniej lub później zmierzysz się z tym pytaniem: wanna czy prysznic? Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, rozwiązanie jest proste – możesz znaleźć miejsce zarówno na wannę, jak i na prysznic. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy ogranicza Cię niewielki metraż? Z pomocą przychodzą tu wanny z prysznicem w jednym, które umożliwiają pójście na kompromis i cieszenie się zaletami obu sanitariatów. Co warto o nich wiedzieć?

Wanna i prysznic w jednym – triumf komfortu nad pragmatyzmem

Podczas urządzania przestrzeni o ograniczonym metrażu często przedkłada się funkcjonalność i praktyczność nad komfort użytkownika – nie jest to jednak konieczne. Dzisiejsi producenci wyposażenia łazienek doskonale rozumieją, że w łazience na miarę XXI wieku wartości te powinny iść w parze. Dlatego też oferują szereg rozwiązań typu 2w1, które łączą w sobie zalety obu produktów, zajmując jednak jedno miejsce.

 

lazienka mozaika

 

Doskonałym przykładem tego jest właśnie wanna z prysznicem. Co przemawia na jej korzyść?

 • skorzystają z niej zarówno użytkownicy ceniący sobie długie, odprężające kąpiele, jak i Ci, którzy nie lubią tracić dużo czasu w łazience i preferują odświeżający prysznic. Sprawia to, że rozwiązanie jest wręcz stworzone do montażu w łazienkach, które dzieli kilka osób – każda z nich może zażywać kąpieli zgodnie ze swoimi preferencjami;
 • instalując ją, oszczędzasz sporo cennego miejsca. Co istotne, wanna z prysznicem doskonale sprawdzi się nie tylko w niewielkich, lecz także w tych większych łazienkach. Instalując ją w dużej łazience, zyskasz nieco wolnego miejsca na podłodze – taki zabieg sprawi, że wnętrze zyska na przestrzenności;
 • takie rozwiązanie stanowi również odpowiedź na wymagania rodziców, którzy potrzebują wanny do wykąpania dziecka, jednak nie chcą rezygnować z możliwości wzięcia szybkiego, pobudzającego prysznica;
 • wanna połączona z prysznicem to także niesztampowy wygląd, który wniesie do pomieszczenia powiew nowoczesności. Rozwiązanie to wpisuje się też idealnie w wymagania stawiane dzisiejszym łazienkom – łączy w sobie funkcję praktyczną z estetyczną.

 

biala lazienka

 

Wanna z prysznicem – jakie masz możliwości?

Producenci nowoczesnego wyposażenia prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych sposobów połączenia zalet wanny i prysznica w jednym produkcie. Dzięki temu możesz wybierać spośród następujących modeli:

 • klasyczna wanna do zabudowy wyposażona w panel prysznicowy i parawan nawannowy;
 • wolnostojąca wanna otoczona parawanem z każdej strony;
 • kabina prysznicowa z niestandardowym, znacznie pogłębionym brodzikiem;
 • specjalnie zaprojektowane wanny z funkcją kabiny prysznicowej.

 

Wanna z parawanem – klasyka w czystym wydaniu

Najprostsze rozwiązanie problemu stanowi doposażenie klasycznej wanny w panel prysznicowy oraz parawan boczny, który zapobiegnie chlapaniu wody na posadzkę. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia przed zamoczeniem możesz postawić na dwuskrzydłowy parawan nawannowy, w którym jedna ścianka jest przymocowana na stałe, a druga ruchoma. Podczas kąpieli przesuniesz ją tak, aby stworzyć zamkniętą kabinę prysznicową, z której woda się nie wydostanie.

 

lazienka szara


Standardowa osłona nawannowa składa się ze ścianek oraz profili. Ścianki najczęściej produkuje się z tworzywa sztucznego lub hartowanego szkła o podwyższonej twardości. Ich powierzchnię możesz dopasować do stylistyki, w której jest utrzymana łazienka – wybieraj spośród modeli przezroczystych, matowych, mlecznych lub zdobionych tłoczonym wzorem. Do wykonywania profili wykorzystuje się najczęściej aluminium dopasowane kolorystycznie do wystroju łazienki.

 

Porada eksperta

Generalna zasada dotycząca remontów i wykończenia szczególnie sprawdza się w przypadku łazienki: im więcej starań poczynisz przy wyborze materiałów i ich odpowiednim zastosowaniu, tym bardziej trwały efekt uzyskasz. Zwróć uwagę na to, by drewno miało niski współczynnik kurczliwości i zostało uprzednio uodpornione na biodegradację.

 

Do wyboru masz następujące rodzaje parawanów:

 

 • wahadłowe – składają się z jednego elementu, który obraca się wokół własnej osi. Można je montować jedynie na wannach prostokątnych;
 • harmonijkowe – składają się z kilku elementów, których liczbę możesz dobrać do wielkości wanny. Cechuje je prosty montaż niewymagający prowadnic;
 • przesuwne – można je dopasować do każdej wanny, niezależnie od jej kształtu.

 

lazienka w kamieniu

 

Uwaga

Za szczelność parawanu odpowiadają gumowe uszczelki, które można dodatkowo wzmocnić silikonem sanitarnym. W droższych modelach możesz też spotkać się ze specjalnymi magnesami, które zapobiegają wyciekom wody.

 

Prysznic z głębokim brodzikiem

Jeśli z prysznica korzystasz codziennie, a na długą kąpiel decydujesz się dość rzadko, mogą Cię zainteresować prysznice z pogłębionym brodzikiem. Rozwiązania tego nie można co prawda nazwać najbardziej komfortowym – nie daje możliwości wygodnego ułożenia ciała i wzięcia długiej kąpieli w towarzystwie pachnących bąbelków. Pozwoli jednak np. na kąpiel w pozycji siedzącej czy wygodne wykąpanie dziecka. Wiele modeli pryszniców z wysokimi brodzikami jest wyposażonych w funkcję hydromasażu – umożliwiają więc odprężenie zmęczonych mięśni i zrelaksowanie się po ciężkim dniu.

 

Do nieco większych wnętrz – wolnostojąca wanna z natryskiem

Wolnostojąca wanna ze stelażem to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w salonach kąpielowych lub łazienkach o nieco większym metrażu. Nadaje się idealnie do wyeksponowania w centrum pomieszczenia, jako nietuzinkowa dekoracja, przykuwająca spojrzenia od razu po przekroczeniu progu pomieszczenia. Jak wygląda taka wanna? Dookoła niej znajduje się stalowy stelaż ze zintegrowanymi, szklanymi wstawkami. Mnogość dostępnych na rynku parawanów umożliwia znalezienie modelu pasującego na niemalże każdą wannę – prostokątną czy też z zaokrąglonymi krawędziami.

 

Porada eksperta

Do Twojej dyspozycji są również wanny wolnostojące ze zintegrowanym stelażem i zasłonką prysznicową. Takie rozwiązanie daje spore możliwości aranżacyjne – możesz wybrać zasłonkę zdobioną motywem, który najlepiej wpisze się w charakter Twojej łazienki.

 

Ukłon w kierunku nowoczesności – funkcjonalne wanny ze zintegrowanym prysznicem
Choć wszystkie wyżej wymienione rozwiązania świetnie spełniają swoją rolę, producenci wyposażenia łazienkowego poszli o krok dalej, proponując wanny fabrycznie połączone z kabiną prysznicową. Na czym opiera się ten koncept? Najczęściej część wannowa jest odlewana z konglomeratu wraz z parawanem. Dzięki temu, że wanna i osłona stanowią jedną całość, rozwiązanie to cechuje niezwykła szczelność.

 

nowoczesna lazienka


Takie podejście do kwestii wanny z prysznicem sprawia także, że całość prezentuje się nad wyraz estetycznie. Wanna płynnie przechodzi w prysznic, a wszystkie krawędzie są proste, bez trudnych do wyczyszczenia profili mocujących czy innych uskoków – utrzymanie łazienki w higienicznej czystości stanie się więc łatwiejsze.

 

Porada eksperta

Ciekawy efekt aranżacyjny osiągniesz, wybierając wannę, w której jeden bok jest przeszklony w całości lub choćby w pewnej części. W tej sytuacji parawan prysznicowy i krawędź wanny stanowią jedną, przezroczystą całość – podkreśli to spójność kompozycji.

 

Jeśli zależy Ci na wyjątkowym komforcie podczas kąpieli, możesz postawić na masywną wannę zabudowaną szczelną kabiną od góry do dołu. Tego rodzaju sanitariaty często poza funkcją prysznica i kąpieli oferują również możliwość skorzystania z sauny parowej. Możesz korzystać w nich z szerokiego wachlarza odprężających rozwiązań – funkcji hydromasażu, biczów wodnych, lecącej w tle muzyki i nastrojowych LED-ów z możliwością regulowania natężenia i barwy światła. W tak wyposażonej wannie nie sposób się nie zrelaksować!

 

wanna w lazience

 

Nie można zaprzeczyć, że wanna ze zintegrowanym prysznicem to coś, co idealnie wpisuje się w wymagania stawiane nowoczesnym łazienkom. Efektowny mariaż funkcjonalności i komfortu sprawi, że codzienna kąpiel urośnie do rangi odprężającego przeżycia, które pozwoli Ci zapomnieć o tym, co przydarzyło Ci się w ciągu dnia.

Polecane produkty