Łazienka jest tym miejscem w domu, w którym każdy z nas chce czuć się komfortowo. Mieszkając w domu jednorodzinnym, mamy zapewnioną swobodę, intymność i nie musimy przejmować się sąsiadami. Niestety, mieszkając w bloku, bardzo często nasz komfort jest zaburzany, ponieważ łazienki w takich budynkach zazwyczaj mieszczą się w tym samym pionie.

Świadomość tego, że doskonale słyszymy każdy ruch szczoteczką (i nie tylko!) naszego sąsiada, nie nastraja do relaksujących, długich kąpieli czy śpiewania pod prysznicem. A przecież chodzi o to, żeby każde miejsce w naszym mieszkaniu było oazą spokoju i harmonii.

 

łazienka w bloku

 

Cisza i spokój

Łazienki znajdujące się w blokach lub budynkach wielorodzinnych często znajdują się w tym samym pionie. Powoduje to niestety, że słyszymy to, co w swojej łazience robią... nasi sąsiedzi. Aby łazienka w bloku ponownie stała się miejscem, w którym chcemy i lubimy przebywać, powinniśmy zadbać o izolację akustyczną tego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak o tym, że nie warto działać w tym przypadku na zasadzie „zrób to sam” – niezbędna jest konsultacja z fachowcem.

 

Przeszkody

Nieodłącznym elementem łazienek w bloku, który zdecydowanie nie dodaje im uroku, są rury i piony kanalizacyjne. Bardzo często umieszcza się je w miejscach trudnych do obudowania szafkami lub zasłonięcia płytkami. Dlatego planując łazienkę, powinniśmy tak rozmieścić jej wyposażenie, aby szpetne rury nie przykuwały uwagi. Można także pomyśleć nad dekoracyjnymi elementami wystroju lub dowiedzieć się u zarządcy budynku, jakich zmian w mieszkaniu możemy dokonywać samodzielnie.

 

łazienka w bloku

 

Estetyka

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów maskowania rur jest zabudowa z terakoty. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko ukrywamy niechciane elementy, ale uzyskujemy przyścienną kolumnę lub dodatkową półkę. Jednak należy pamiętać o tym, aby pozostawić swobodny dostęp do rur i instalacji bez konieczności rozkuwania wcześniej założonych płytek.

 

Artykuł powstał w oparciu o tekst zamieszczony na stronie www.kolo.com.pl.

Polecane produkty