Czy lubisz bawić się stylami? Nie masz pewności co odpowiedzieć, gdy słyszysz pytanie: co we wnętrzu podoba Ci się najbardziej? Na projektowaniu wnętrza spędzasz długie godziny, bo podobają Ci się klasyczne meble, ale nowoczesne okładziny ścienne? Wypróbuj w swojej łazience styl eklektyczny. Za chwilę opowiemy o nim nieco więcej.

Styl eklektyczny to mówiąc najprościej: kontrolowane połączenie różnorodnej stylistyki w jednym wnętrzu. W eklektyźmie nie ma ograniczeń w doborze materiałów oraz wyposażenia, jednocześnie oszczędna kolorystyka pozwala zapanować nad tym, by do wnętrza nie wdarł się chaos.
Czy styl eklektyczny jest dla Ciebie? Postaramy się odpowiedzieć, proponując aranżację domowej łazienki.

Kolorystyka w łazience eklektycznej

Choć we wnętrzu utrzymanym w tym stylu, można sobie pozwolić na różnorodne szaleństwo to warto zachować oszczędność kolorystyki. Jak należy to rozumieć? Dobierz jeden przewodni kolor i podczas aranżacji pozostałego wyposażenia, kieruj się jego tonacją – od jaśniejszego do ciemniejszego.
Za przykład weźmy chociażby butelkową zieleń – kolor bardzo bliski wnętrzom eklektycznym. Aby nie spowodować wnętrzarskiego galimatiasu, dobrze jest dopasować do tej barwy: seledyn, orzeźwiającą zieleń, ale również beże, szarości, biel, czerń, złoty, miedź.
Kolory jesieni – tak można jednym określeniem nazwać bazę na której w tym przypadku na pewno warto pracować.

Materiały, a wnętrze eklektyczne

Choć trudno jednoznacznie określić gust osoby, którą kierują eklektyczne zapędy aranżacyjne to można użyć stwierdzenia, że bliskie jej naturze będą drewniane, klasyczne meble dębowe, połączone z dość surową fakturą betonowych blatów lub szklanych pryszniców.
W eklektyzmie największą sztuką jest właśnie połączenie tych wszystkich materiałów, które dla laika wnętrzarskiego będą trudną do pokonania przeszkodą. I tak, we wnętrzu łazienkowym odnajdziemy domieszkę klasyki, odrobinę stylu skandynawskiego, a zwieńczeniem tego zgrabnego połączenia będzie akcent kubizmu.
Do dość przestronnej łazienki dobraliśmy sporą grafikę zamocowaną do ściany, którą wykończono białą cegiełką. Tuż przy niej zagościła wolnostojąca wanna, a naprzeciwko niej umywalka z serii mebli myDay.
Betonowe akcenty umieściliśmy na ścianie z prysznicem, a całość zwieńczyły chromowane dodatki. ale odnaleźliśmy inne ciekawe przykłady, które zamieszczamy poniżej:

wnetrze kubistyczne

dekoracje w lazience

lazienka kubistyczna

lustro w lazience kubistycznej
O tym pamiętaj urządzając łazienkę w stylu eklektycznym:
- pamiętaj, by zachować umiar podczas doboru kolorystyki,
- aby przełamać surowy w odbiorze beton, połóż na podłodze barwną mozaikę,
- nie musisz stosować betonowych płyt, by uzyskać w ten sposób praktyczne miejsce przy umywalce, wystarczy zastosować klasyczny blat i wykończyć go specjalną masą,
- jeśli Twojej łazience brakuje wyrazu, połóż na ścianie barwną tapetę lub dobierz grafiki, które zawiesisz w ramach,
- przełamaniem nowoczesnych faktur i klasycznych mebli mogą być baterie w stylu retro np. w kolorze miedzi.
Czy styl eklektyczny jest dla Ciebie? Jeśli lubisz połączenie różnych stylów we wnętrzu, bawisz się formą i nie boisz się eksperymentować, to ten typ aranżacji może być kluczem do sukcesu w Twojej łazience.

Polecane produkty