Styl eklektyczny to jedyna w swoim rodzaju mieszanka różnych estetyk, w opisie której można się spokojnie odwołać do słów Szekspira: “w tym szaleństwie jest metoda”. W eklektycznie urządzonych przestrzeniach odnajdziemy wiele inspiracji i wizualnych wątków składających się na przemyślaną całość o odpowiednich proporcjach. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym stylu, i jak wprowadzić go do swojej przestrzeni.

Mieszanka wybuchowa czy harmonijny kolaż estetyk? Styl eklektyczny we wnętrzach to silny trend

Styl eklektyczny od lat ma się świetnie, stanowiąc domenę przede wszystkim tych, którym trudno jest estetycznie wpisać się w jakiekolwiek ramy. Osoby o bogatej wyobraźni, kreatywne, kochające eksperymenty z modą czy designem, właśnie w eklektyzmie odnajdują najlepszy sposób pogodzenia wszystkich swoich potrzeb względem aranżacji wnętrz czy tworzenia stylizacji. Warto to robić – ten trend pozwala się wyróżnić i wyrazić osobowość. Wnętrza eklektyczne nigdy nie są takie same. Widać po nich rękę tego, kto je urządził, mają indywidualny sznyt i stanowią formę jedynej w swoim rodzaju wizytówki.

Sam styl eklektyczny ma bogatą historię. Właściwie trudno jednoznacznie określić, w którym momencie zaczął być stosowany we wnętrzach – do intuicyjnej kompilacji różnych estetyk uciekano się już w starożytności. Jako zdefiniowany kierunek w architekturze eklektyzm rozwijał się od końca XIX wieku pod postacią historyzmu, czyli łączenia nowoczesnych rozwiązań z akcentami nawiązującymi do różnych epok (na przykład renesansu czy baroku). W europejskich wnętrzach pojawił się pod postacią między innymi stylu Napoleona III czy wiktoriańskiego.

Dziś eklektyzm to nie tyle lekcja historii, co zajęcia łączące różne dziedziny, w tym również geografię i plastykę. W naszej aktualnej perspektywy trend ten polega przede wszystkim na tworzeniu umiejętnego kolażu różnych styli. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie czytaj dalej nasz przewodnik.

 

Eklektyczna łazienka z turkusową ścianą


 

Na czym polega eklektyzm w aranżacji mieszkania? Poznaj charakterystykę tego trendu

Jak dobrze rozumieć trend eklektyczny we wnętrzach? Jako nie jeden, a kilka różnych stylów, połączonych ze sobą w ramach jednego pomieszczenia. Skandynawski minimalizm i boho rodem z egzotycznej wyspy, geometryczny neoplastycyzm i pełen przepychu glamour, a może loftowa surowość i akcenty romantyczne? Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tworzyć tego typu połączenia – ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. 

Nawet jeśli masz artystyczne zacięcie i lubisz zaszaleć, w przypadku eklektyzmu nie warto zapominać o zdrowym rozsądku. Miks inspiracji wymaga dobrze przemyślanego pomysłu, inaczej może sprawiać wrażenie chaotycznego. Dobrym punktem wyjścia dla eklektycznych stylizacji wnętrz jest klasyka bądź minimalizm – do takiego “czystego” tła łatwo jest dodawać kolejne elementy. Przykład? Proste wnętrze, idealnie białe ściany, drewniana podłoga i mnóstwo światła, a do tego industrialny stolik na metalowym stelażu, tapicerowana kanapa o eleganckiej formie i dekoracje boho. 

 

Stonowana łazienka w eklektycznym stylu


 

Kolory, faktury i wzory, które doskonale komponują się z wnętrzami w stylu eklektycznym

W stylu eklektycznym szalenie istotne są kolory, desenie i faktury. W końcu cała zabawa polega nie tylko na łączeniu mebli nawiązujących do różnych okresów w historii designu, ale też na zestawieniu barw, wzorów czy płaszczyzn o różnej strukturze. 

Jeśli chodzi o kolory, w eklektycznej łazience, salonie czy sypialni możesz zastosować całą ich paletę, tworząc jedyny w swoim rodzaju, artystyczny efekt. Inny pomysł to sięgnięcie po kolorowe detale, których zadaniem jest uzupełnić minimalistyczne, białe wnętrze. 

Dokładnie na takiej samej zasadzie warto traktować wzory. Ich mieszanka może mieć naprawdę nietypowy charakter. Trochę jak w modzie: lamparcie cętki towarzyszą kwiatom, paski – etnicznym łezkom paisley, a groszki sąsiadują z tropikalnymi liśćmi. Całość oczywiście odpowiednio zrównoważona, na przykład dzięki ograniczeniu się do świetnie korespondujących ze sobą odcieni. 

Jeśli chcesz urządzić eklektyczną łazienkę, nie zapominaj też o fakturach. Mieszanka surowych i gładkich, naturalnych i syntetycznych, postarzanych i ultranowoczesnych, gładkich i z trójwymiarowym wzorem pozwoli osiągnąć niepowtarzalny, bardzo indywidualny i zależny wyłącznie od Twojego pomysłu efekt. 

 

Aranżacja łazienki z płytkami z motywem kwiatów

 

Eklektyczna łazienka – jak ją urządzić, żeby była stylowa i wygodna?

Łazienka w stylu eklektycznym to znakomity pomysł dla osób, które lubią się wyróżniać i nie przepadają za nudnymi przestrzeniami. Takie wnętrze może być urządzone naprawdę efektownie, ale też wygodnie, jeśli zadbasz o odpowiednią równowagę poszczególnych elementów. 

Jak może się prezentować łazienka w duchu modnego eklektyzmu? To naprawdę zależy wyłącznie od Ciebie i od tego, jakie trendy i nurty postanowisz połączyć w tworzonej przez siebie aranżacji. Bardzo popularnym punktem wyjścia jest estetyka vintage, którą można miksować na przykład z surowym industrialem czy barwnym boho. Inny pomysł? Chociażby zaproponowane przez BlueCat Studio połączenie estetyki lat 60., loftowej i klasycznej, uzupełnione odrobiną egzotyki w postaci dekoracji

W eklektycznej łazience sprawdzi się z takim samym powodzeniem wanna, jak i prysznic – w końcu liczy się ostateczny efekt kolażu. Wolnostojąca, elegancka wanna na finezyjnych nóżkach jak z epoki wiktoriańskiej może w intrygujący połączyć się z minimalistycznymi meblami i kaflami inspirowanymi art deco. Tę o nowoczesnej geometrycznej formie można być z kolei zestawić z gresem na ścianie przypominającym surowe drewno i efektownymi, złotymi dodatkami w pałacowym klimacie. A co z prysznicem? Wyobraź sobie ultraoszczędną w formie kabinę walk-in w centrum klimatycznej łazienki retro, z kwiecistymi tapetami na ścianach i zdobionym, ogromnym lustrem! 
 

Eklektyczna aranżacja łazienki z wanną

 

Wybieramy idealne meble do łazienki w stylu eklektycznym

Na tym etapie lektury naszego przewodnika po stylu eklektycznym w łazience (i nie tylko), wiesz już, że wybór mebli ma ogromne znaczenie dla rezultatu końcowego. Jeśli chodzi o konkretne formy, kolory, materiały i detale, możesz decydować między absolutnie wszystkimi rozwiązaniami. 
 

Stylowa eklektyczna łazienka

 

Chodzi nie o to, jakie szafki czy stoliki pomocnicze wybierzesz, ale jak połączysz je w aranżacji i na jakim tle je wyeksponujesz. W zależności od swoich upodobań, sięgnij po te inspirowane minionymi epokami albo nowoczesne, grające we wnętrzu pierwsze skrzypce lub oddające pola dekoracjom na ścianach czy armaturze (jak w wizualizacji przygotowanej przez Strzelecka Design). Słowem: w przypadku łazienki w stylu eklektycznym, absolutnie nic Cię nie ogranicza (poza, rzecz jasna, wyobraźnią).

 

Klimatyczna łazienka z kwiecistymi tapetami

 

Jakie dodatki do eklektycznej łazienki? Podpowiadamy, jakie będą najlepsze

Dodatki w eklektycznej łazience powinny podkreślać nasz pomysł na wnętrze. Mogą podbijać dominującą estetykę, na bazie której je urządzamy  – na przykład retro, minimalistyczną czy każdy inną, opisaną w naszym cyklu przewodników po najważniejszych trendach wnętrzarskich. Mogą też kontrastować z głównym wątkiem wizualnym, wprowadzając do aranżacji dynamikę i modny sznyt. Przykładem mogą być na przykład pełne przepychu dodatki w łazience utrzymanej zgodnie z założeniami japandi. 

W kontekście dodatków do eklektycznej łazienki warto wziąć pod uwagę również te detale, które pozornie nie mają większego znaczenia: tekstylia w rodzaju dywaników, mocowane na ścianie dozowniki do mydła czy designerskie lampy, jak w aranżacji łazienki autorstwa studia Strzelecka Design.

Lubisz bawić się wnętrzarskimi trendami tak samo, jak modą? Interesują Cię nie tylko nowinki aranżacyjne, ale też historia designu? Odkryj pasję urządzania wnętrz w stylu eklektycznym i odmień swoje mieszkanie według własnego pomysłu, łącząc różne inspiracje i estetyki. W poszukiwaniu elementów, które świetnie się odnajdą w eklektycznej łazience, zajrzyj do salonów Elements, oferujących Ci rozwiązania od najlepszych marek, świetnie zorientowanych w aktualnych tendencjach.
 

Polecane produkty