Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Ograniczona powierzchnia wymusza na nas poszukiwanie kompromisów. Dlatego też dziś przychodzimy z pomocą i garścią porad :)
 

Co z tą pralką?

Przed samym procesem planowania warto zadać sobie powyższe pytanie – nie ukrywajmy, pralka jest dość sporym urządzeniem. Są większe, są mniejsze, ale zawsze zajmuje miejsce, które w przypadku niewielkich pomieszczeń jest niezwykle cenne. Dlatego też należy się zastanowić, czy miejsce pralki jest faktycznie w łazience? Równie dobrze pralka może trafić do kuchni czy też spiżarni. Można też elegancko ukryć ją w szafie. Wszystkie te sposoby poskutkują zaoszczędzeniem w łazience tak potrzebnego miejsca.

 

mała łazienka

Pralka nie koniecznie musi być w łazience - przykład pralki zabudowanej w kuchni

 

Przejdźmy do podstaw

 

By zaplanować poprawne urządzenie łazienki, musimy dokonać odpowiednich pomiarów. Dopiero wtedy można przejść do fazy planowania. Pamiętajmy, że oprócz zakładanego miejsca dla sanitariów i mebli, w łazience musi się znaleźć miejsce również dla nas. Poszczególne elementy wyposażenia nie powinny nachodzić na siebie, odstęp między umywalką a wanną czy toaletą powinien wynosić przynajmniej 20 cm. Poniżej mała rozpiska proponowanych wymiarów.

 

Umywalka:

  • bateria ścienna powinna znaleźć się na wysokości 25-30 cm nad umywalką
  • krawędź umywalki na wysokości 80-85 cm od podłogi

Kabina prysznicowa:

  • bateria prysznicowa powinna być na wysokości 100 cm od posadzki lub krawędzi brodzika, a rant deszczownicy ok. 195 cm nad brodzikiem
  • drzwi kabiny w żadnym wypadku nie powinny zderzać się z drzwiami wejściowymi lub drzwiczkami szafki przy otwieraniu

Wanna

  • brzeg wanny powinien znajdować się 55-60 cm nad posadzką
  • odległość od rantu wanny do uchwytu baterii powinna wynosić od 10 do 25 cm 

Toaleta: 

  • brzeg powinien znajdować się na wysokości 40-45 cm nad poziomem posadzki
  • wolna przestrzeń przed urządzeniem: 80 x 60-80 cm

 

Tricki optyczne

 

W optycznym powiększeniu powierzchni łazienki na pewno pomoże zastosowanie jasnych barw płytek. Warto też pamiętać o fakcie, że wybór płytek na wysoki połysk i w dużych formach pozwoli nam na uzyskanie dodatkowego wrażenia przestrzeni. Pamiętajmy przy tym, iż w łazience musimy zastosować farby, które będą odporne na działanie wilgoci i temperatury. Stąd też najlepszym wyborem wydają się farby ceramiczne albo lateksowe farby akrylowe.

mała łazienka

Przykładowy projekt małej łazienki

 

Należy również pamiętać, że umieszczenie w naszej łazience dużych luster również optycznie ją powiększy. Podobnie ma się sprawa z oknami – im więcej światła dziennego tym lepiej!

Warto jest też, w miarę możliwości montować urządzenia podwieszane, dotyczy to szafek, toalety, oraz rozwiązania podtynkowe baterii wannowych czy też natryskowych. Takie rozwiązanie da nam poczucie lekkości i czystej formy. Wszystkie te tricki sprawią, iż pozornie mała łazienka wyda nam się przestronna i komfortowa.

 

Wanna czy prysznic?

 

Mała łazienka wymaga maksymalnego wykorzystania dostępnego miejsca – dlatego też żaden narożnik nie powinien się zmarnować. W takich pomieszczeniach na pewno nie ma możliwości wstawienia równocześnie wanny i kabiny, warto zatem zastanowić się, które z tych urządzeń będzie w naszej łazience najbardziej funkcjonalne. Zdecydowanie mniej miejsca zajmie kabina natryskowa i to najczęściej z drzwiami suwanymi. Często obawiamy się o późniejsze użytkowanie takich kabin. Nie jedni z nas wspominają momenty, w których niezastąpiona do czyszczenia wszystkich zakamarków i profili okazywała się szczoteczka do zębów. Naprawdę można tego uniknąć. Producenci kabin natryskowych z przyjemnością nam to ułatwią.

 

Jeśli marzycie o kabinie natryskowej, ale dostępna powierzchnia nie pozwala na montaż kabiny, warto zastosować kabinę typu walk-in, która zajmie niewiele miejsca i nada łazience nowoczesnego charakteru.

 

kabina walk-in

kabina walk-in Sanplast Altus

 

W tym przypadku sformułowanie „kabina rozsuwana” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Lekkie, bezprofilowe rozwiązanie z przezroczystym szkłem pozwoli nam na pewno nie zamknąć przestrzeni w małej łazience.

 

mała łazienka

 

 

Istnieją też rozwiązania dla kabin kwadratowych, które nie zajmą miejsca praktycznie w ogóle, ponieważ można całkowicie złożyć je na ścianę.

 

Zrzut ekranu z 2013-09-05 13:24:31

 

Jest też kilka porad dla tych, którzy marzą o długiej kąpieli po ciężkim dniu, czyli dla miłośników wanien – dla tradycyjnej, prostokątnej można zastosować szklany, bezprofilowy parawan nawannowy, czyli szybki prysznic rano i długa kąpiel wieczorem.Dobrym rozwiązaniem jest wanna asymetryczna, która zapewni nam komfort, pozwalając przy tym na zaoszczędzenie miejsca.

 

Zrzut ekranu z 2013-09-05 13:24:51

 

Co jeszcze?

 

Przede wszystkim postawmy na minimalizm – im mniej, tym lepiej. Zadbaj o to, by kosmetyki i wszelkie drobiazgi były schowane. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym nasza przestrzeń wyda się przestronniejsza i bardziej uporządkowana Ręczniki można przenieść przecież do innego pokoju lub schować w szafce. W małej łazience ważne jest, żeby zagospodarować każdy kawałek przestrzeni, nie koniecznie stosując najmniejsze urządzenia dostępne na rynku. Warto postawić na dużą umywalkę z podwieszaną szafką, lub na kabinę prysznicową. Wbrew pozorom nagromadzenie małych urządzeń może sprawić wrażenie ciasnoty, a wykorzystanie dużych i zdecydowanych form nada łazience charakter.

mała łazienka

 

Zastosuj się do tych porad, a Twoja pozornie niewielka łazienka stanie się komfortową świątynią codziennego relaksu.

Polecane produkty